1967 yılında kurulan Conestoga College, öğrenci, endüstri ve toplum ihtiyaçlarına cevap veren kariyer odaklı eğitim sunmayı taahhüt eden Polytechnics Canada üyesidir.

Conestoga, dört yıllık lisans diploması, lisansüstü sertifikalar ve iki - üç yıllık diploma ile sürekli eğitim ve kurumsal eğitim de dahil olmak üzere çok çeşitli eğitim fırsatları sunmaktadır. Conestoga College %87 oranında iş yerleştirme başarı oranına sahiptir.

Conestia College

Conestoga College Hakkında

Conestoga College, öğrencileri yeni bilgi ekonomisinde başarıya hazırlamak ve ekonomiyi teşvik etmek için kariyer odaklı eğitim, uygulamalı araştırma programları sunarak, teknik eğitimde lider ve Ontario'nun en hızlı büyüyen kolejlerinden biridir.

Conestoga, Kitchener, Waterloo, Cambridge, Guelph, Stratford, Ingersoll ve Brantford'daki kampüsleri ve eğitim merkezlerinde giderek artan sayıda öğrenciye tam ve yarı zamanlı eğitim vermektedir. Sürekli eğitim programları her yıl 38.000'den fazla kayıt almaktadır.
Bölgedeki tek politeknik eğitim sağlayıcısı olan Conestoga, Kanada toplumunun başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Mezunlarının yüzde 65'i, eğitimlerini tamamladıktan sonra bölgede kalmaktadır ve her yıl yerel ekonomiye 2.3 milyar dolardan fazla katkısağlamaktadır. Yerel yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 50'si çeşitli konularda okulun hizmetinden faydalanmıştır.

Conestoga College Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Ontario'nun en hızlı büyüyen kolejlerinden biridir ve son 5 yılda kayıt büyümesi %42 oranındadır.
 • 200'den fazla tam zamanlı sertifika, diploma ve lisansüstü program sunmaktadır.
 • 12.500 öğrenci nüfusuna sahiptir.
 • 80 farklı ülkeden gelen 3.200’ü aşkın uluslararası öğrencisi bulunmaktadır.
 • Son teknoloji eğitim veren yeni tesislerde eğitim vermektedir.
 • Mesleki başarı için teorik ve uygulamalı eğitim veren kariyer odaklı eğitim sunmaktadır.
 • 125.000’in üzerinde mezunu bulunmaktadır.

Neden Conestoga College’de Eğitim Almalıyım?

Conestoga College, Kanada'daki Mühendislik Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiş mühendislik lisans programları sunan Ontario'daki tek kolejdir. Kanada'da ise iki okuldan biridir.

Conestoga’nın Uygulamalı Sağlık Bilgi Bilimi Lisansı, Kanada Sağlık Bilgi Yönetimi Derneği tarafından onaylanan tek lisans derecesi programıdır.

Conestoga, akredite finansal planlama ve sigorta programları ve CPA tarafından tamamen tanınan Muhasebe, Denetim ve Bilişim Teknolojileri dalında lisans derecesini içeren kariyer odaklı işletme eğitiminde liderdir.

Conestoga’nın Gıda İşleme Teknolojisi Enstitüsü, Kanada’nın, sektörün artan rekabetçilik ihtiyacını karşılamak için eğitim ve uygulamalı araştırmalar için özel olarak tasarlanmış, yalnızca tam ölçekli, küçük kapasiteli pilot tesisini içermektedir.

Conestoga’nın yenilik ve mükemmellik merkezleri akıllı üretim, girişimcilik, sağlıklı topluluklar geliştirmek ve yaşlılar için yaşam kalitesini artırmak için gerçek dünyaya yönelik çözümler geliştirmektedir.

Conestoga College'da Eğitim

Conestoga College'ın toplamda 9 kampüsü bulunmaktadır. Kitchener şehrinde ise 5 kampüsü vardır. 1967 yılında kurulan Conestoga College, politeknik eğitim alanında Ontario eyaletinde en hızlı büyüyen kamu üniversitelerinden biridir. Toplamda 12.500’den fazla öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerin 3.200’den fazlasını dünya çapında 80 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Conestoga College, öğrencilerinin başarılı bir kariyer inşa edebilmeleri için teorik tabanlı eğitimden ziyade uygulamalı eğitim sunmaktadır. Modern bir üniversitenin sahip olması gereken tüm tesis ve olanaklara sahip olan Conestoga College’da medikal merkez, kütüphaneler, laboratuvarlar, öğrenim merkezleri, spor alanları, öğrenci kulüpleri, sağlık hizmeti, kariyer merkezi, yemekhane ve ulaşım servisi bulunmaktadır.

Uygulamalı sanat ve teknoloji alanında adını duyuran bir üniversite olan Conestoga College, kamu tarafından finanse edilen ve Kanada’da teknoloji enstitülerinin sesi olan Polytechnics Canada’nın kurucu üyelerinden biridir.

Üniversitenin üç temel araştırma kaynağı vardır. Bunlar; uygulamalı araştırma, araştırma etiği incelemesi ve kurumsal araştırma. Öğrenciler bu 3 temel araştırma kaynağı doğrultusunda toplumu meşgul eden konular üzerine araştırma yapmaları konusunda teşvik edilmektedir.

Lisans, diploma ve sertifika düzeyinde 200’den fazla programa sahip olan üniversite, günümüze kadar 125.000’in üzerinde mezun vermiştir. Kariyer merkezinin de desteğiyle mezun öğrenciler, iş istihdamı konusunda kolayca fırsat yakalayabilmektedir.

Sektörden alınan geri bildirimlerin oranlarına göre; firmalarda iş verenlerin Conestoga College mezunlarından memnuniyet oranı Ontorio eyaletindeki üniversiteler arasında en iyilerdendir.

Kabul Şartları

 • Tamamlanmış bir Uluslararası Başvuru Formu
 • 100.00 CAD tutarında iade edilmeyen bir uygulama işlem ücreti. Lütfen ücreti Conestoga College'a ödenecek onaylı çek, banka çeki veya havale şeklinde veriniz.
 • Tüm ikincil transkript ve sertifikaların kopyaları (orijinal dilde, İngilizce dilinde veya İngilizce'ye tercüme).
 • TOEFL veya IELTS sınav sonuçlarının veya diğer uluslararası kabul görmüş İngilizce sınavlarının kopyası (EC Dil Okulu öğrencileri için gerekmez)
 • Kabul mektupları 10 gün içerisinde size ulaşacaktır.

Başvuru Tarihleri

Öğrenciler Ocak veya Mayıs veya Eylül aylarında başlayabilir. (Programlar dolduruluncaya kadar başvurular açık kalacaktır)

Programlar ve Ücreti

 • Business and Hospitality
 • Engineering and Information Technology
 • Health & Life Science
 • Media & Design
 • Trades and Apprenticeship
 • Liberal

Ortalama Senelik Ücret: 15.000 – 16.000 CAD

Conestoga College Kampüsleri

Üniversitenin ana kampüsü Kitchener Doon kampüsüdür. Diğer kampüsleri; Cambridge Campus, Guelph Campus, Waterloo Campus, Brantford, Cambridge Downttown, Ingersoll Skills Training Centre ve Staratford’dur.

Conestoga College Kampüsleri İletişim Bilgileri

Kitchener Downtown

49 Frederick Street Kitchener, ON N2H 6M7 Tel: 519-748-5220

Kitchener Doon

299 Doon Valley Drive Kitchener, ON, N2G4M4 Tel: 519.748.5220

Brantford

50 Wellington Street Brantford, ON, N3T2L6 Tel: 226.250.1772 x7300

Cambridge Fountain Street

850 Fountain Street South Cambridge, ON, N3H0A8 Tel: 519.748.5220

Cambridge Downtown

150 Main Street, suite 402 Cambridge, ON N1R 6P9 Tel: 519-623-4890

Guelph

460 Speedvale Avenue West Guelph, ON, N1H0A8 Tel: 519.824.9390

Ingersoll

420 Thomas Street Ingersoll, ON, N5C3J7 Tel: 519.485.5666

Waterloo

108 University Avenue East Waterloo, ON, N2J2W2 Tel: 519.885.0300

Stratford

130 Youngs Street Stratford, ON N5A 1J7 Tel: 519-271-5700

Konaklama

Residence

Conestoga College’ın Cambridge ve Kitchener kampüslerinin yanında, kendi öğrencileri için özel yurtları mevcuttur. Yurtlarda odalar tek kişiliktir ve özel banyo-tuvaletli olarak bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu yurtlarda öğrencilerin ortaklaşa kullanabileceği oturma odası, mutfak, ders çalışma odası, spor salonu, oyun odası ve çamaşırhane gibi alanlar yer almaktadır. Conestoga College’ın yurtlarında konaklamak isteyen öğrencilerin erken başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir.

Öğrenci Evi

Conestoga College öğrencileri, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ev veya oda kiralamaktadır. Genellikle hem şehir merkezine hem de kampüse yakın konumdaki yerlerde konaklama tercihleri yapılmaktadır. Öğrenciler genelde bütçelerine göre evlerde tek, iki, üç veya dört kişi kalabilmektedir. Herkesin kendine ait odası bulunmakta, yemek ve kişisel harcamalar hariç tüm giderler ortaklaşa karşılamaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama seçeneği üniversite öğrencilerinin bir diğer tercihidir. Genellikle üniversitede ve yurtdışında ilk senesi olanlar tarafından tercih edilmektedir. Gidilen ülkenin kültürüne, diline ve üniversiteye daha kolay adapte olmak isteyen öğrenciler yerli bir ailenin yanında güven içinde konaklayabilmektedir. Öğrenciler tek kişilik odalarda kalmakta, mutfak, tuvalet ve banyo gibi yerler ise aile ile ortaklaşa kullanılmaktadır.

Ontario’da Yaşam

Ontario, fırsat eyaleti olarak bilinmektedir. Her yıl Kanada'ya göçmen olarak gelen yaklaşık 300.000 kişinin %53'ü yaşamak için Ontario'yu tercih etmektedir. Ontario, ülkenin ticaret ve turizm merkezi konumundadır. Kanada’nın en kalabalık ve ikinci en büyük eyaletidir. Bununla birlikte, Ontario'da (güney) yaşamanın avantajlarından biri de Amerika Birleşik Devletleri sınırının çok yakın olmasıdır. Kanada'da yaşayabilir ve dilediğiniz zaman ABD’yi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

En erken başvurulması gereken ülkeler arasındadır. Diploma türüne göre değişkenlik gösterir ve başvurulan okul türüne göre aktiviteler (lise sürecinde yapılan) istenilebilir. İngilizce yeterlilik ve diploma notu en önemli kriterler arasındadır.

Kanada’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 15.000-50.000 CAD arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Georgian College

Georgian College

Georgian College, yerel ve uluslararası işverenlerle en iyi ortaklıkları çeker ve öğrenci iş deneyiminde liderdir. Ontario'nun merkezindeki yedi[...]

Devamı

Lakehead Üniversitesi Kampüsü

Lakehead University

Lakehead University, öğrencilerin gelişmesine olanak tanıyan, destek ve eğitime kişiselleştirilmiş yaklaşım sunan bir okuldur. Aynı zamanda[...]

Devamı