1984 yılında kurulan City University of London, İngiltere'nin Londra şehrinde bulunan hem devlet hem de araştırma üniversitesidir. Ana kampüsü Londra'nın merkezinde olup Islington'da, City, West End ve East End'de de ek kampüsleri bulunmaktadır. Okulun bünyesinde Hukuk fakültesi, sağlık bilimleri okulu, sanat ve sosyal bilimler okulu, matematik, bilgisayar bilimleri, mühendisliği okulu ve Sir John Cass işletme okulu vardır. Üniversitede yaklaşık 20.000 öğrenci ve 75'ten fazla ülkeden gelen çalışanlar bulunmaktadır.

Üniversite, öğrenci ve personel değişimini kolaylaştırmak için Kanada, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Yunanistan, İtalya, Kore, Rusya ve Singapur gibi birçok ülkede ortaklığa sahiptir. City University London’da bir dizi sürdürülebilirlik girişimler vardır. Bunlar, üniversitenin çatısına yerleştirilen arı kovanları ve kampüs sebze bahçeleridir. Arı kovanları, bir kovanın nasıl yönetileceği konusunda personel ve öğrencilere eğitim veren profesyonel bir arıcı tarafından yönetilir. Arı kovanı Londra şehrinde arıların azalmasıyla mücadele etmek ve tozlaşma çabalarını en üst düzeye çıkarmak için kuruldu. Diğer girişimler arasında, yeniden kullanılabilir fincanlar kullanan çalışanlar ve öğrenciler için indirim uygulamaları vardır.

City University London Sıralamada Kaçıncı?

City University London, UK ve dünya sıralamasında orta sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 500’de bulunan UWE Bristol, UK genelinde ise 49. Sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Accounting and Finance27
Aeronautical and Manufacturing Engineering30
Business Studies15
Communication and Media Studies12
Journalism, Publishing and Public Relations20
Librarianship & Information Management9

Neden City University of London’da Okumalıyım?

University of the West England’da eğitim almayı seçtiğinizde, Birleşik Krallığın en iyi üniversitelerinden birinde olağanüstü bir eğitim alabilirsiniz. Dünya başkenti Londra’da yer alan City University of London’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • City University London’da harika öğrenci tesislerine erişebilirsiniz. Bunlar arasında video düzenleme süitleri, TV stüdyoları, mühendislik laboratuarları, rüzgar tünelleri, uçuş simülatörleri ve seçkin bir İşletme Okulu bulunmaktadır. Bu nedenle yüksek kaliteli bir eğitimden emin olabilirsiniz.
 • Mezunları arasında büyük şirketlerin patronları ve 4 İngiltere Başbakanı bulunan City University of London, aynı zamanda Londra’da iş merkezinin kalbine yakındır. Böylece okulun BBC ve Santander gibi yakınlardaki küresel işverenlerle olan bağlantılarından yararlanabilirsiniz.
 • City University London Teaching Excellence Framework 2017'de kazandığı gümüş ödül ile eğitim kalitesini ispatlamıştır.
 • 160'tan fazla ülkeden gelen öğrenci sayesinde okula başladığınızda çok çeşitli bir öğrenci nüfusuna katılacaksınız.

Londra’da Öğrenci Yaşamı

Londra her yıl, dünyanın dört bir yanından lisans,yüksek lisans veya doktora eğitimi almak için üniversiteleri tercih eden binlerce öğrenciye kapılarını açmaktadır. Londra’da eğitim alırken şehrin 2000 yıl öncesine dayanan tarihi karşısında nefesiniz kesilebilir, dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alırken kendiniz gibi uluslararası öğrenciler ile tanışabilir, eğitiminiz sonrasında da şehirde iş bulma fırsatına sahip olabilirsiniz. Lisans veya lisans üstü programlara kayıt olduğunuzda eğitiminiz sırasında yarı-zamanlı yani haftada 20 saat, mezun olduktan sonra da bir yıla kadar oturma ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

Londra Yaşam Giderleri

Sanılanın aksine Londra dünyanın en pahalı şehri değildir. Her bütçeye uygun olabilecek şekilde Londra’da hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Londra’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)6 £Süt (1lt)0.96 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)15 £Pirinç (1kg)1.34 £
Bira (0.33’lük)4.50 £Yumurta (12’li)2.06 £
Cappucino2.87 £Tavuk (1kg)6 £
Su1.13 £Kıyma (1kg)8.22 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.50 £Sinema bileti (1 kişi)12 £
Aylık bilet143.48 £Kot pantolon (1 adet)65.63 £
Benzin (1lt)1.30 £Fitness üyeliği (1 aylık)39.09 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması 70 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 2.5 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

City University of London’un senelik ücreti 16.000-19.000 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

City University of London’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık konaklama ücretleri şu şekildedir;

 • Liberty Court: £160
 • Liberty Hall: £232
 • Liberty House: £232
 • East Central House: £232

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile City University of London?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile City University of London

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı