Cape Breton’da üniversite kariyerin seni bekliyor. Cape Breton Üniversitesi, dünyada bir etkisi olabileceğine inanan öğrencilerin, bu etkinin ne olacağını keşfedecekleri eşsiz bir yerdir.

Cape Breton Üniversitesi Hakkında

Eskiden Cape Breton Koleji olarak bilinen Cape Breton University, Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde bulunan, kökeni 1950 yılına kadar uzanan bir eğitim kurumudur. 1974 yılında kurulan Cape Breton Koleji’ne Nova Scotia Hükümeti, 1982 yılında üniversite dereceleri vermek için imtiyaz vermiştir.

Cape Breton University

Bir devlet üniversitesi olan Cape Breton Üniversitesi’nin Sydney’e yakın konumda tek bir kampüsü bulunmaktadır.

Kanada’nın en genç ve en iddialı üniversitelerinden biri olmakla beraber şu anda yaklaşık 3.500 öğrenciye ev sahipliği yapan CBU'nun yükseköğretim vizyonu, öğrencilerin memnuniyeti, fakülte-öğrenci etkileşimi ve istihdam edilebilirlik alanlarında ulusal saygınlıklara sahip programlarda çeşitli çalışma alanlarını takip etmelerine olanak sağlıyor.

40 farklı ülkeden 1.000’in üzerinde uluslararası öğrenciye eğitim veren CBU, akademik ve araştırma mükemmelliği, öğrenci hizmetleri, canlı bir kampüs hayatı ve en son teknolojik araçlara odaklanan kişiselleştirilmiş bir lisans eğitimi vermekten gurur duymaktadır. Üniversite, öğrencilere olağanüstü uygulamalı araştırma fırsatları ile iş, sanayi ve toplum örgütlerine teknik destek sunmaktadır.

Neden Cape Breton Üniversitesi?

Cape Breton Üniversitesi, küçük sınıflarda bire bir eğitim fırsatı sunarken, Cape Breton’ın nefes kesen manzarası, enerjik bir kampüs hayatı ve eğitim programlarının çeşitliliği sayesinde dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
CBU, öğrencilerine olağanüstü ve çok yönlü bir öğrenme deneyimi sunmaktadır.

Küresel bir bakış açısıyla, Cape Breton Üniversitesi; Kanada'nın en iddialı üniversitelerinden biridir. Cape Breton Üniversitesi, Kanada'nın doğu kıyısında, Nova Scotia eyaletinde bulunmakta ve çok sayıda kategoride yer almaktadır.

Cape Breton Üniversitesi, Kanada'daki en yüksek öğrenci memnuniyet oranlarından birine sahiptir. Uluslararası üne ve çok kültürlü topluluk ruhuna sahip olan Cape Breton, yaşamak için en güzel yerlerden biridir.

Cape Breton Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanada’nın muhteşem doğu kıyısındaki Sydney’in yakınında bulunan CBU, Kanada’nın dört bir yanından ve uluslararası çapta 40’tan fazla ülkeden gelen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Bilimsel eğitimi ile ön plana çıkan Cape Breton Üniversitesi, birçok enstitü tarafından da desteklenmektedir.

Araştırma çalışmaları açısından öğrencilerine oldukça geniş bir imkan sunan üniversite, uzman eğitim kadrosu ile de tercih sebebi olmaktadır.

70’ten fazla öğrenci kulübüne sahip olan üniversitenin futbol takımı, fitness salonu ve sanat galerisi de bulunmaktadır.

Cape Breton Üniversitesi’nin Lingan Golf Kulübü ve Büyük Göl’e oldukça yakın bir konumda olması öğrencilerin kampüs dışarısında da sosyal aktivitelere katılmasını kolaylaştırmaktadır.

Kabul Şartları

Uluslararası öğrencilerden gelen başvurular bireysel olarak gözden geçirilmektedir.

Bir akademik ortaöğretim programından veya eşdeğerinden mezuniyet ortalama "C" notu alın.

Başvuru Tarihleri

Öğrenciler, Eylül, Ocak veya Mayıs aylarında Cape Breton Üniversitesi’ndeki çoğu programda başlayabilirler. Eylül ayında girenlere yeni bir uluslararası öğrenci oryantasyon programı sunulmaktadır.

Not: Bilim Hemşireliği programı Lisans sadece Eylül girişi için kullanılabilir ve Lisans Eğitim programı sadece Mayıs girişi için kullanılabilir.

DEGREES

 • Arts and Social Sciences
 • Science and Technology (Transfer option)
 • Business
 • Hospitality and Tourism
 • Professional Studies

Ortalama Senelik Ücret: 15.000 – 16.000 CAD

Konaklama

Kampüs içerisinde yer alan yurt ve rezidanslar, öğrencilerin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.

Sydney, Nova Scotia Öğrenci Yaşamı

Dost canlısı, yerel toplulukları ve eğitim olanaklarının zenginliği ile Kanada'nın Nova Scotia eyaleti, İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir seçimdir.

Eyaletteki dünya çapındaki üniversitelerin ve kolejlerin sayısı oldukça fazladır. Nefes kesen manzarası, derin kültürel kökleri ve eşsiz misafirperverliği ile tanınan Cape Breton, öğrencilerin eğitimi için mükemmel bir zemin sunmaktadır.

İstisnai bir eğitim almakla birlikte, CBU öğrencisi olmak; dünyanın en ünlü ada yerlerinden biri üzerinde çalışma fırsatı olan seçkin bir grup insanın parçası olacağınız anlamına gelmektedir.

Dünyanın en güzel adalarından biri olarak adlandırılan Cape Breton Adası, 2011 yılında Travel + Leisure Dergisi tarafından “Kanada'da 1 ada ülkesi” ve aynı zamanda National Geographic’in “2013'ün En İyi Gezileri” nden biri seçildi. Harika, doğal güzelliğe sahip bir ada olan Cape Breton, modern ile geleneksel eğlence seçeneklerini de bir araya getiriyor.

Dünyanın en iyi adaları arasında tekrar tekrar sıralanırken, Cape Breton'da yapılacak çok şey var. Taze Atlantik Okyanusu’nun havası öğrenmenizi geliştirir. Öğrenciler, bölgenin cazibesini tatmak için yaklaşık 300 km uzunluğunda Cape Breton Highlands boyunca güzel bir doğal güzergâh olan dünyaca ünlü Cabot Trail'de yolculuk edebilir.

Kanada’nın en genç ve en iddialı üniversitelerinden biri olan CBU, size akademik topluluğunun bir parçası haline gelen çok kültürlü bir deneyim fırsatı sunmaktadır.

Cape Breton Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi almak için uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

En erken başvurulması gereken ülkeler arasındadır. Diploma türüne göre değişkenlik gösterir ve başvurulan okul türüne göre aktiviteler (lise sürecinde yapılan) istenilebilir. İngilizce yeterlilik ve diploma notu en önemli kriterler arasındadır.

Kanada’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 15.000-50.000 CAD arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Algonquin koleji kampüs içi

Algonquin Koleji

Algonquin Koleji, Kanada’da yer alan 11 politeknik kolejden biridir. Uluslararası öğrencilerin istihdam odaklı bir eğitimin tüm avantajlarından[...]

Devamı

Conestoga College

Conestoga College

1967 yılında kurulan Conestoga College, öğrenci, endüstri ve toplum ihtiyaçlarına cevap veren kariyer odaklı eğitim sunmayı taahhüt eden[...]

Devamı

Centennial College

Centennial College

Centennial College, Ontario'nun ilk kolejidir. 1966 yılında kurulmuş ve öncelikle Büyük Toronto Bölgesi'nin doğu kısmına dört kampüs ve yedi[...]

Devamı