Bournemouth University, İngiltere'nin güney kıyısındaki sahil kasabası Bournemouth'da bulunmaktadır. Kökleri, 20. yüzyılın başlarında Bournemouth Belediye Koleji'nin kurulmasına uzanan kurum 1992 yılında günümüzdeki adı olan Bournemouth University olarak anılmaya başlamıştır. Kurum 150'den fazla lisans ve 100'den fazla yüksek lisans ve doktora programı sunmaktadır.

Bournemouth University, iki kampüse ev sahipliği yapmaktadır. Bu kampüsler; üniversitenin fakülte ve tesislerinin çoğunu bulabildikleri Talbot Kampüsü ve Sağlık ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ni barındıran Lansdowne Kampüsü. Üniversite, akademik mükemmellik ve mezunların istihdam edilebilirliğine odaklanan güçlü bir profesyonelliğe sahiptir.

Bournemouth University, özellikle medya kurslarıyla ünlüdür ve Birleşik Krallık'ta Medya Uygulamalarında Mükemmeliyet Merkezi olarak tanınmaktadır. Bournemouth’un Ulusal Bilgisayar Animasyonu Merkezi’nin eski öğrencileri Hollywood'da Gravity, Star Wars, Gladiator ve Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerde ödüllü çok sayıda yapımda çalışmışlardır. Okulun diğer uzmanlık alanları arasında adli arkeoloji ve suç mahalli bilimi yer alıyor. Bournemouth University’nin fakültelerinin bazıları şu anda Irak, Bosna ve Ruanda'da soykırım araştırması yapmaktadır.

Üniversitenin toplamda 17.000 öğrencisi bulunur. Bu öğrencilerin 1.500’ünü 130 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. İngiltere'de ve dünyada 100'den fazla akademik ortağı bulunan okul öğrencilere farklı kültürleri deneyimlemek ve yaşam becerileri kazanmak için yurtdışında eğitim görmeye veya gönüllü olmaya teşvik edilir.

Bournemouth University Sıralamada Kaçıncı?

Bournemouth University UK ve dünya sıralamasında orta seviyede olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 500’de bulunan Bournemouth University, UK genelinde ise 49. Sırada bulunmaktadır.

Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir; 

BölümUK Sıralaması
Anthropology19
Archeology25
Art and Design25
Forensic Science23
Hospitality, Event Management and Tourism11
Social Work10

Neden Bournemouth University’de Okumalıyım?

Bournemouth University’de eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitesinden birinde olağanüstü bir eğitim alabilirsiniz. İngiltere'nin en güzel sahillerinden birine sahip, canlı ve heyecan verici bir şehirde çok çeşitli uluslararası topluluğun bir parçası olabilirsiniz. Bournemouth University’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Bournemouth University’de Animasyon, Sanat, Medya, Gazetecilik ve Reklamcılık gibi alanlarda inanılmaz yaratıcı zihinlerle çalışabilirsiniz. Mezunlar, Avatar ve Interstellar gibi Oscar ve BAFTA ödüllü filmler üzerinde çalışmaya başladı, böylece benzer bir başarı elde edebilirsiniz.
 • Bir Bournemouth Üniversitesi öğrencisi olarak 2 tam donanımlı kampüse erişiminiz olacak. Olanaklar arasında modern öğrenme ve sosyal alanlara sahip kampüs binası bulunmaktadır.
 • Bournemouth University, öğretim kalitesini ve öğrenme ortamı çerçevesinde Öğretim Mükemmelliği Çerçevesi (TEF) Gümüş Ödülü aldı. Burada çalışarak, harika bir öğrenme deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Bournemouth University’de okurken çekici ve hareketli sahil kasabası Bournemouth'un tadını çıkarın. Burada, 11 km uzunluğundaki kumsalları, 2.000 dönümlük huzurlu parkları ve bahçeleri keşfederek harika bir öğrenci hayatı yaşayabilirsiniz.

Bournemouth’da Öğrenci Yaşamı

Bournemouth, İngiltere'nin güney kıyısında gelişen ve yaklaşık 190.000 kişiye ev sahipliği yapan bir şehirdir. Çevreye ulaşım kolaydır ve Londra'ya 2 saatten daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. 11 km uzunluğundaki kumsalıyla ünlü Bournemouth, canlı gece hayatına, uluslararası mutfaklara, bir dizi su sporuna ve Premier Lig futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Civarda UNESCO Dünya Mirası Jurassic Coast, Poole ve Christchurch gibi sahil kasabaları bulunmaktadır.

Bournemouth geceleri çok sayıda kulüp, bar, restoran, canlı müzik ve tiyatro ile canlanır. Hareketli, trafiğe kapalı şehir merkezinde Superdry, Topshop ve Primark gibi cadde mağazaları, House of Fraser ve Debenhams gibi büyük mağazalar ve bir dizi bağımsız butik bulunmaktadır. Kent meydanı canlı müzik ve etkinliklere ev sahipliği yapar ve her yaz Bournemouth Avrupa'nın en büyük ücretsiz Hava Festivali'ne ev sahipliği yapar.

Öğrenci otobüs hizmetleri yerel olarak ve kampüsler arasında çalışır. UNIBUS otobüs servisi eğitim dönemi içerisinde her 10 dakikada bir çalışır. Birçok büyük şehirden sık otobüs seferleri de yapılmaktadır. Londra'dan, otobüsle yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Bournemouth Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Bournemouth’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)5.50 £Süt (1lt)0.92 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)11.57 £Pirinç (1kg)0.57 £
Bira (0.33’lük)3.75 £Yumurta (12’li)1.48 £
Cappucino2.95 £Tavuk (1kg)5.50 £
Su1.08 £Kıyma (1kg)6 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.30 £Sinema bileti (1 kişi)11 £
Aylık bilet59 £Kot pantolon (1 adet)57.50 £
Benzin (1lt)1.25 £Fitness üyeliği (1 aylık)29.54 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması 55 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve Bournemouth'da başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 2.0 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

Bournemouth University’nin senelik ücreti 14.100-15.000 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

Bournemouth University’nin kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtlarının bazıları ve haftalık ücretleri şu şekildedir;

 • Chesil House: £133 - £163
 • Corfe House: £133 - £165
 • Dorchester House: £146 - £190

Kaplan Pathway ile Bournemouth University

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı