Amerika Birleşik Devletleri binlerce üniversitesi ile bilim, sanat, teknoloji ve eğitimin dünyadaki en gelişmiş ülkesi olarak tanımlanmaktadır. Amerika'da üniversite eğitimi almak tüm dünyadan yüz binlerce öğrencinin hayallerini süslemektedir.

Benzersiz bir öğrencilik deneyimi sunan, interaktif materyallerle öğrenme yöntemlerini destekleyen ve San Francisco’nun tüm canlılığını kampüste yaşatan Academy of Art University, Amerika’da mimarlık okumak, Amerika’da moda eğitimi ya da güzel sanatlar eğitimi almak isteyen binlerce uluslararası öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Academy of Art University hakkında

1929’da Amerika’da kurulan, San Francisco şehrinde ve Kanada’da kampüsleri bulunan Academy of Art University, dünyanın en eski ve en büyük sanat okullarından biridir.
Academy of Art University, medya, moda, sanat, tasarım ve mimarlık alanlarında eğitim almak isteyen öğrenciler için en doğru seçenekler arasında yer almaktadır.

Amerika'nın en büyük özel sanat ve tasarım üniversitesi olan Academy of Art University, her yıl 20.000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Sertifika programları dahil olmak üzere sanat ve tasarım alanında birçok lisans ve master programları sunan Academy of Art University, akademik bir bakış açısıyla sektörel bir eğitim vermektedir. Academy of Art University bünyesinde bulunan eğitmenlerin birçoğu kendi alanlarında deneyimli ve ünlü isimlerdir.

Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında bulunan Academy of Art University, modern derslikleri, stüdyoları, tiyatroları, setleri, fotoğraf alanları, kurgu ve bilgisayar laboratuvarları ve mimari tasarım stüdyoları gibi çok büyük bir alana ve imkana sahiptir.

Academy of Art University, Acting, Advertising, Animation & Visual Effects, Architectural Design, Architecture, Art Education, Art History, Art Teaching Credential, Automotive Restoration, Costume Design, Fashion, Fashion Journalism, Fashion Marketing, Fashion Merchandising, Fashion Product Development, Fashion Styling, Fashion Visual Merchandising, Fine Art, Game Development, Game Programming, Graphic Design, Illustration, Industrial Design (Transportation, Toy and Product Design), Interior Architecture & Design, Jewelry & Metal Arts, Landscape Architecture, Motion Pictures & Television, Multimedia Communications, Music Production for Sound Design & Visual Media, Photography, Social Media, Studio Production for Advertising & Design, Visual Development, Web Design & New Media, Web Development Intensive, and Writing for Film, Television & Digital Media alanlarında eğitim vermektedir.

Academy of Art University Kanada

Academy of Art University, Langara College ile işbirliğiyle Vancouver’da 38.000 m2’lik alana kurduğu dev kampüste oyun tasarımı ve film üzerine eğitim vermektedir.
Kanada’nın iş alanında en yetkin eğitim kurumlarından biri olan Langara College, mezun ettiği öğrencilere iş imkanları sunması ve sektör liderleri ile yaptığı anlaşmalar ile adından söz ettirmektedir.

Academy of Art University - Langara College ortaklığıyla birlikte Vancouver şehrinin yaratıcı endüstriler için uluslararası bir merkez olarak güvenilirliğini daha da artmıştır.

Neden Academy of Art University?

Okulu diğer medya sanat okullarından ayıran en temek fark eğitim sisteminin tamamen sektöre yönelik ve uygulamalı olarak verilmesinden kaynaklanmaktadır. Eğitmenler, Walt Disney, Warner Bros., Universal Studios, Paramount Pictures, Sony Pictures, Digital Domain, EA Games, Blizzard, Activision ve Pixar gibi dünyaca ünlü markalardan gelen sektör profesyonellerinden oluşmaktadır.

Academy of Art University hakkında bilinmesi gerekenler

 • Academy of Art University 2018 yılında dünyanın en iyi 5 animasyon okulundan biri seçilmiştir.
 • Academy of Art University Digital Illustration alanında dünyada 1. sırada yer almaktadır.
 • Academy of Art University dünyanın en iyi 5 medya okulundan biridir.
 • Academy of Art University dünyanın en iyi 10 fotoğrafçılık okulundan biri olma özelliğine sahiptir.
 • Academy of Art University Amerika’nın en iyi online programa sahip 3 okulundan biridir.
 • Academy of Art University mezunları, Adidas, Chanel, Christian Dior, Apple, Google, Facebook, Nike, NASA, Samsung, Prada, National Geographic, Microsoft, Tesla, Netflix, Disney Interactive gibi dev şirketlerde çalışmaktadır.

Academy of Art University Burs Olanakları

Academy of Art University, öğrencilerin sundukları portfolyoya ve başarı durumlarına göre %20'ye kadar burs imkanı sağlamaktadır.

Academy of Art University San Francisco’da Acting, Advertising, Animation & Visual Effects, Architectural Design, Architecture, Art Education, Automotive Restoration, Costume Design, Fashion Design, Fashion Marketing, Game Development, Game Programming, Graphic Design, Illustration, Industrial Design, Interior Architecture & Design, Jewelry & Metal Arts, Motion Pictures & Television, Music Production for Sound Design & Visual Media, Photography, , Web Design & New Media, Web Development Intensive, and Writing for Film, Television & Digital Media alanlarına başvuran ve kabul alan her öğrenciye $5000 USD burs desteği sağlanırken, Vancouver kampüsünde 3D Animation, Visual Effects ve Game Design programlarında ise Türk öğrencilere $10.000CAD’a kadar burs desteği verilmektedir.

Academy of Art University Başvuru Şartları

Öğrencilerin Academy of Art University’den kabul alabilmeleri için birtakım koşulları sağlamaları gerekmektedir.

 • Başvurulacak programa göre lise veya üniversite transkripti
 • Resmi transkriptler ve diplomalar
 • Öğrenciye sponsor olacak velinin dolduracağı formlar
 • Banka hesabınızda ya da velinizin banka hesabında en az 37.600 USD bulunduğunu belirten banka onaylı belge
 • Lisansüstü programları için detaylı açıklamalı portfolyo
 • Uluslararası IELTS veya TOEFL sonuç belgesi gerekmektedir. Bunun yanında dilinizi yetersiz ise müfredata ek ders olarak İngilizce eğitimi alabilirsiniz.
 • Başvuru için 500 USD başvuru ücreti alınmaktadır.

San Francisco'da Eğitim

Amerika, yurt dışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için hiç kuşkusuz dünyanın en popüler eğitim destinasyonlarından biridir.

Çok sayıda kaliteli ve modern eğitim veren üniversitelerinin, program çeşitliliğinin, muhteşem şehirlerinin, doğal güzelliklerinin, iş imkanlarının ve yüksek maaş seçeneklerinin payı tercih edilmesinde oldukça büyüktür.

Son yıllardaki Amerika’da bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrencilerin özellikle San Francisco şehrini seçmelerinin en büyük nedenlerinden biri teknolojik gelişmeler olmuştur.
Şehirdeki Silikon Vadisi’nin varlığı ve Intel, Microsoft, Facebook, HP gibi dev şirketlerin merkezinin ve çıkış yerinin burada olması özellikle bilgisayar mühendisliği ve bilişim alanlarında eğitim almak isteyen öğrencileri San Francisco'ya çekmektedir.

San Francisco'da Öğrenci Yaşamı

Dünyanın en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapan San Francisco, Amerika’nın en sembolik şehirlerinden biridir.

QS En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde 28. sırada yer alan San Francisco; tarihi tramvayları, Golden Gate Köprüsü, Viktorya mimarisi, Asya ülkeleri dışında kurulan en eski ve en büyük Chinatown olarak bilinen Çin mahallesi, doğal parkları, müzeleri, dünyanın tüm mutfaklarını tadabileceğiniz restoranları ve canlı gece yaşamıyla uluslararası öğrenciler için sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

San Francisco’da konaklamadan gıdaya, eğitimden ulaşıma kadar yaşam giderleri oldukça yüksektir. Fakat öğrenciler için çok sayıda burs, ucuz ulaşım ve konaklama imkanı da bulunmaktadır. Şehirde yaşayanlar genellikle özel arabalar yerine toplu taşıma araçlarını kullanmayı, yürümeyi veya bisiklet sürmeyi tercih etmektedir. San Francisco’da uygun fiyatlı alışveriş yapılacak mağazalar, semt pazarları da mevcut. Özellikle Çin ve Hint mahallelerinde bulunan yiyecek dükkanlarını öğrencilerin uğrak yerleri arasındadır.

San Francisco’da üniversite okumak, size dünyanın dört bir tarafından gelen uluslararası öğrencilerle eşsiz bir kültürel deneyim sunarken aynı zamanda İngilizcenizi geliştirme ve ikinci bir yabancı dil öğrenebilme imkanı tanımaktadır. 1 milyona yakın şehir nüfusunun, %20’sini Çinliler oluştururken, Latinlerin, Asyalıların ve Afrikalılarında nüfusu azımsanmayacak kadar çoktur. Amerika'nın kültür, teknoloji ve finans merkezi olarak görülen şehirde; film ve müzik festivallerinin, tiyatro ve sahne gösterilerinin, müzelerin ve teknoloji fuarlarının da ayrı bir önemi vardır.

San Francisco’da Gezilecek Yerler

San Francisco, çok kültürlü yapısı ile yabancı öğrencilere hızlı bir şekilde uyum sağlayabilecekleri bir ortam sunmaktadır. San Francisco’da öğrencilerin gezilebileceği çok yer, yapabileceği çok sayıda aktivite bulunmaktadır.

City Lights kitapçı dükkanına uğrayabilir, tarihi 1873’lere dayanan tramvaylar ile şehir turu atabilir, Twin Peaks olarak bilinen ikiz tepelerden şehrin panoramik görüntüsünü izleyebilir, Golden Gate köprüsünden yürüyerek geçebilir, Pier 39’da deniz aslanlarına daha yakından bakabilir, Alcatraz Adası’nı ziyaret edebilir, Presidio Milli Parkı’nda bisikletle gezebilir, Amerika'nın popüler beyzbol kulüplerinden olan San Francisco Giants beyzbol takımını izleyebilirsiniz.

Silikon Vadisi

Silikon Vadisi çağımızda teknolojinin kalbi olarak bilinmektedir. Teknolojik açıdan yenilikçi ve dünya devi haline gelmiş, elektronik ve bilgi teknolojileri alanlarında uzmanlaşmış çok sayıda ABD şirketinin bulunduğu bölgenin adıdır. “Silicon Valley” olarak anılan Silikon Vadisi’nde farklı uluslardan çeşitli büyük şirketlerin arge merkezleri bulunmaktadır.

Günümüzde Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlerin birçoğu başlangıçta farklı bölgelerde kurulmuş olsa da firmalar tesislerini sonradan Silikon Vadisi’ne taşımıştır. Hepimizin bildiği iki dünya devi Google ve Apple, Vadi’deki şirketler içinde getirisi en yüksek şirketler olarak ilk iki sırayı oluşturmaktadır.

Çılgın teknolojik hayalleri ve projeleri ile dünyaya adını duyuran Elon Musk’ın şirketleri de Silikon Vadisi’nde bulunmaktadır. NASA ile ortak çalışan, uzay ve mars ile ilgili yaptığı denemeler ve projelerle tüm dünyaya adını duyuran SpaceX uzay taşımacılığı şirketi de Silikon Vadisi’nde bulunan markalar arasında. Son yıllarda elektrikli otomobiller ve elektrikle çalışan toplu taşıma araçları projeleriyle adını dünyada duyuran Tesla Motors da Silikon Vadisi merkezli bir şirkettir.

Sosyal medya devi Facebook, iş dünyasından tanıdığımız Oracle, teknoloji devi Intel, Cisco Systems, takip ettiğimiz dizilerini ve filmlerini izlediğimiz Netflix ve daha birçoğu Silikon Vadisi merkezli firmalardır.

Silikon Vadisi hakkında bilinmesi gerekenler

Kuzey California’daki San Francisco vadisinde yer alan Silikon Vadisi, bu ismi bölgede yoğunluk kazanan teknoloji şirketlerinin üretim ve geliştirme faaliyetleri ile almıştır. Teknoloji ve internet ile ilgili binlerce şirketin merkezi ya da çıkış yeri olan Silikon Vadisi, bugün sadece Amerika’nın değil dünya ekonomisinin de büyük bir kısmına etki etmektedir.

Silikon Vadisi’nin oluşmasında en önemli etken Stanford Üniversitesi’dir. Bölge, ilk olarak üniversite öğrencilerinin teknoloji geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanılmış ve sonrasında günümüzdeki halini almıştır.

Hewlett-Packard, yani bilinen adıyla HP, Stanford Üniversitesi mezunu iki öğrenci tarafından bir garajda kurulmuş ve vadiye diğer şirketlerin gelmesine öncü olmuştur.

İlk kurulan şirketler General Electric ve Kodak’tır.

Yazılım ve donanımın öncelikli olduğu işlerde çalışanların ortalama yıllık maaşları 120.000$’dan başlamaktadır.

En görkemli ofislere sahip şirketler Google ve Apple’dır.

Silikon Vadisi’nde Kariyer İmkanları

Silikon Vadisi 1990’lardan sonra teknoloji meraklılarının ve bu alanda eğitim almak isteyen öğrencilerinde gözdesi olmuştur.

Ülkenin yaşam kalitesi en yüksek şehirleri arasında yer alan San Francisco’daki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin ilk düşüncesi Silikon Vadisi’nde kariyer yapmaktır. Bilindiği üzere San Francisco, dünyadaki milyarderlerin en çok olduğu yerler arasında 10. sırada bulunmaktadır. Genç şirket sahipleri ve CEO’ları ile ünlü şehir; Google, Apple, Facebook, Twitter, Mozilla, Dropbox gibi şirketlerin varlığı ile sadece bilgisayar bilimi ve mühendisliği gibi alanlarda değil hukuk, tıbbi araştırmalar ve biyoteknoloji ile ilgili konularda da kariyer fırsatlarından yararlanma imkanı sunmaktadır.

Amerika’da üniversite eğitimi almak için çok sebebiniz var!

Birçok alanda eğitim alabileceğiniz en önemli öğrenci destinasyonu olan Amerika, tüm öğrencilere son teknoloji ve araştırma olanaklarıyla donatılmış geniş eğitim olanakları sunmaktadır. Hangi alanda eğitim alırsanız alın; hemen hemen tüm alanlarda seçkin programlarla dünyanın en iyi üniversite sistemlerinden birine sahiptir.

Dünyanın her yerinden öğrenci alan kozmopolit bir eğitim ortamı sunan Amerika Birleşik Devletleri, hemen hemen tüm alanlarda dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika, ortalaması yüksek öğrencilere, belli alanlarda spesifik projeleri veya akademik yayınları olan, sanatta ve sporda başarılı öğrencilere farklı oranlarda burs vermektedir.
Amerika’da eğitim almış olmak; akademik hayatta ve profesyonel iş hayatında oldukça değer görmekte, Amerika’dan aldığınız diploma, aldığınız eğitimin kalitesi ve dil becerileriniz başvurduğunuz birçok kurumun kapısını size açmaktadır.

Unutmayın; Amerika’da eğitim almak çok prestijlidir!

Academy of Art University hakkında detaylı bilgi almak için; Amerika’da uzun yıllar yaşamış uzman danışmanlarımıza ulaşabilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Amerika’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.500-50.000 USD arası değişir.

Evet, Amerika'da üniversiteye giriş için kullanılan sınavlar bulunmaktadır. Ancak bu sınavlar Türkiye'deki gibi üniversiteye giriş sınavlarından biraz farklıdır. Amerika'da üniversitelere başvuran öğrencilerin çoğu için aşağıdaki standart testleri alması gerekmektedir:

 • SAT (Scholastic Assessment Test): Bu sınav, öğrencilerin okuma, yazma ve matematik becerilerini ölçer. Birçok Amerikan üniversitesi ve kolejinin lisans programlarına başvuran öğrencilerden bu sınavı almalarını istemektedir.
 • ACT (American College Testing): Bu sınav da SAT gibi Amerika'daki üniversitelere giriş için yaygın olarak kullanılan bir sınavdır. İngilizce, matematik, okuma ve fen bilimleri üzerine sorular içerir.
 • Subject Tests: Bu tür sınavlar genellikle özel alanlarda bilgi ve beceriyi ölçer. Bazı üniversiteler spesifik programlar için bu tür testleri talep edebilir.
 • TOEFL ya da IELTS: Amerika'daki üniversiteler yabancı öğrencilerden genellikle İngilizce yeterliliklerini ölçmek için bu sınavları talep eder.
 • GRE (Graduate Record Examinations) ve GMAT (Graduate Management Admission Test): Bu sınavlar genellikle yüksek lisans ve işletme okulları için talep edilir.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki Amerika'daki üniversiteler genellikle sınav sonuçlarına ek olarak öğrencinin lise not ortalaması (GPA), özgeçmişi, öneri mektupları, kişisel beyanı ve diğer faktörlere de bakarak kabul kararı verirler. Yani Amerika'da üniversiteye kabul süreci sadece sınav sonuçlarına dayalı değildir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı

Amerikada üniversite eğitimi

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı