Yurtdışında moda tasarımı okuyarak moda endüstrisine yaratıcı katkılarda bulunmak, çağdaş moda yaklaşımlarını uluslararası bir arenada deneyimlemek ve bu alanda kariyer sahibi olmak mı istiyorsunuz? Yurtdışında moda eğitimi konusunda lider olan Amerika, dünyaca ünlü tasarımcıların yetiştiği en iyi moda okulları ile göz dolduruyor.

Moda, daima kendini yenileyen, değişime açık olan, kişiliğimizi ve hayat tarzımızı yansıtan en önemli kavramlardan biridir. Renk, tasarım ve aksesuar gibi pek çok konuda ruhumuzu yansıtan moda kavramı, aynı zamanda büyük bir sektör pazarını oluşturmaktadır. Popüler bölümlerden olan moda tasarımı okumak için öncelikle yeteneğe sahip olmalısınız. Sahip olduğunuz çizim yeteneği size bu bölümü kazandıran en önemli etken olacaktır.

Tekstil endüstrisi, 1800’lerde Sanayi Devrimi’nin ortaya çıkması ve ilk dikiş makinesinin Fransız mucit Barthelemy Thimonnier tarafından icat edilmesiyle sektör haline gelerek seri üretime geçmiştir. Günümüz moda endüstrisinin temelleri o zamanlarda atılmıştır.

Moda Tasarımı ise, 20. yüzyılın sonuna doğru terzilik sıfatından kurtularak gerçek bir meslek haline gelmiştir. Chanel, Ferragamo, Balmain, Hermes, Dior, Givenchy gibi dünyaca ünlü markaların 1930 yılları sonrasında yaptığı çıkışın oldukça büyük katkısının olduğunu söylemek mümkün.

Yalnızca moda tasarımı değil, moda yönetimi, moda yazarlığı ve benzeri meslekler moda ile ilgilenenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Moda Nedir?

Latince ‘modus’ kelimesinden türeyen moda, İtalyancada ‘değişiklik gereksinimi ile toplum yaşamına giren geçici yenilik’ olarak tanımlanmaktadır. Günümüzün moda sektöründe, müşterinin beğenisine hitap edecek yeni ürünlerin tasarımını yapan kişilere ‘stilist’, mesleğinde başarılı olan ve moda akımlarına yön veren kişilere ise ‘moda tasarımcısı’ adı verilmektedir.

Moda Tasarımı Nedir?

Moda Tasarımı; kıyafet ya da çeşitli aksesuarlar oluşturmak adına tasarımın gerekli özelliklerini de kendi içinde barındıran oldukça genele yayılabilecek bir kavramdır.

Moda Tasarımı; geçmişten günümüze kadar her ülkenin kendine özgü kültür ve sosyal değişimlerinden etkilenerek günümüze gelmektedir. Modadaki bu değişimler aynı zamanda kendi içinde evrensellik taşımakta ve tüketicinin istek öneri ve talepleri doğrultusunda şekillenmektedir. Moda Tasarımı, kendi içinde de Haute Couture ve Hazır Giyim olmak üzere ayrılmaktadır.

Fransızca kökenli bir kelime olan Haute Couture, 1950'li yıllara kadar dayanmaktadır. Haute Couture kişiye özel dikilen ona özel ölçüler ile hazırlanan, yapımında pahalı ve kaliteli kumaşların kullanıldığı aynı zamanda el işçiliğine önem verilen bir gelenektir.

Hazır Giyim ise haute couture geleneğinin aksine seri üretim halinde üretilen ve mağazalara dağıtımının yapıldığı bir sistemdir. Az maliyetlidir ve işçiliği daha azdır.

Moda Tasarımcısı olmak için Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı veya Moda Tasarımı bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

Moda Tasarımcısı; tasarıma yönelik vizyonları illüstrasyon yoluyla ifade edebilecek sanatsal yeteneğe sahip olmalı, bilgisayar destekli tasarım programları ve grafik düzenleme yazılımlarını kullanabilmeli, renklerdeki küçük farklılıklar gibi detayları ayırt edebilecek iyi bir göze sahip olmalı, benzersiz, işlevsel ve şık tasarımlar oluşturabilecek yaratıcılığı sergilemelidir.

Yurtdışında Moda Eğitimi

Yurtdışında moda alanda eğitim almak size küresel moda sektörünün kapılarını açarken, bir yandan da dünya çapında ünlü modacılarla çalışma fırsatı sunmaktadır.

Yurtdışında moda okumak isteyen öğrenciler için moda endüstrisi her zaman büyüleyici olmuştur. Amerika’da çok sayıda üniversite ve moda okulu, tasarım alanında dünyanın en iyileri arasında yer alırken öğrencilere sundukları kariyer fırsatları ile göz doldurmaktadır. Yurtdışı moda tasarım eğitimi denildiğinde aklımıza ilk olarak moda haftaları ile ünlü New York, Londra, Paris ve Milan gelmektedir. Bu şehirlerdeki tasarım okulları ise dünya çapında yüksek kaliteli eğitimleri ile dikkat çekmektedir.

Amerika’da Moda Okumak

Amerika’da moda tasarım eğitimi alarak uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olabilirsiniz. Yurtdışında moda okumak, İngilizcenizin gelişmesini sağlarken aynı zamanda uluslararası moda evlerinde çalışmanın kapılarını da size sonuna kadar açmaktadır. Her yıl yüzlerce mezun veren okullarda alacağınız moda eğitiminin ardından hızlı tempolu, rekabetçi ve hırslı moda sektöründe kendinize yer bulmak için yeterli donanıma sahip olabilirsiniz.

Amerika’da moda eğitimi alırken, bir yandan yeteneklerini ve yaratıcılığınızı öne çıkarırken diğer yandan da global bakış açısına sahip olmalısınız. Burada eğitiminize önem vermeli ve modanın sadece yaratıcı fikirlerden ibaret olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Modanın bir sanat olduğunu, sanat ve moda arasındaki ilişkinin tarihini, felsefesini bilmenin size yeni fikirler ararken yararlı olacağını asla unutmamalısınız.

Amerika’da moda eğitimi almak isterseniz; üniversiteler, giriş koşulları, eğitim ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Amerika’da Kariyer Olanakları

Amerika’da moda tasarım eğitimi almak size tahmin edemeyeceğiniz bir kariyer imkanı sunacaktır. Ancak unutmamanız gereken en önemli nokta, dünyanın en ünlü modacılarının ve dünyanın en iyi markalarının bugün bulundukları konumlara gelebilmeleri için yıllarca bilgi ve becerilerini geliştirerek bu başarıları elde ettikleridir.

Amerika’da moda eğitiminiz sırasında yapacağınız stajlarda çevrenizdeki insanlardan çok şey öğrenebilirsiniz. İyi bir moda tasarımcısı olmanızın temel kurallarının aynı zamanda güçlü profesyonel ağlara sahip olmaktan geçtiğini unutmamalısınız. Bugün çoğu moda tasarım mezunu öğrenci kariyerlerine giysi tasarımcısı, moda bloggerı, marka yöneticisi, stil danışmanı, moda fotoğrafçısı, moda dergi editörü olarak devam ederken, Amerika’da moda eğitimini tamamlayan yeni mezunlar yıllık 63.000$ maaş ortalamasıyla çalışmaktadır.

Moda Okurken Para Kazanma İmkanı

Yurt dışında moda tasarım eğitimi alan ve çizim yeteneği güçlü olan öğrenciler için okurken para kazanma imkanı oldukça yüksektir. Amerika’da moda tasarım eğitimi alan öğrenciler, bir yandan da çizim yeteneklerini geliştirerek sosyal medya kanalları üzerinden tasarımlarını satarak kendilerine ek gelir elde etmektedir. Öğrencilerin birçoğu da özellikle Instagram ve Youtube aracılığı ile sokak stilleri, trendler ve yenilikçi fikirler üzerine çektikleri fotoğraf ve videolarını milyonlara ulaştırarak para kazanmaktadır. Öğrenciler için bir diğer iş imkanı da moda bloggerlığı ya da moda, trendler ve güzellik önerileri ile ilgili makaleler yazarak sahip olacağınız internet sitesi üzerinden maddi kazanç sağlamaktır.

Amerika’da Ünlü Modacılarla Çalışma Şansı

Yurtdışında moda tasarım üniversiteleri sizi bir yandan pratik ve teorik derslerle beslerken, diğer yandan da bağlantılı oldukları çoğu ünlü modacıyla tanışma fırsatı ve moda evlerinde staj yapma imkanı sunmaktadır. Stajlar ve uluslararası yarışmalar moda eğitiminin en önemli parçalarıdır ve öğrencilerinin yeteneklerini ispatlamaları için büyük bir şanstır.

Yaratıcılığınızı Geliştirecek Yeni Bir Kültür Tanıma Fırsatı

Amerika’da moda tasarım okuyan öğrenciler, okulların sık sık düzenlediği workshoplar, seminerler, müzeler, galeriler, sektörün önde gelen tasarımcılarının stüdyo ziyaretleri, fabrikalar, moda fuarları ve haftaları gezilerine katılarak tasarımlarına ışık tutacak, kültürel bilinçlenme şansı yakalamaktadır.

Yurtdışında moda eğitimi almak, dünyanın farklı ülkelerinde eğitim alarak yeni yerler görmek, seyahat etmek, şehirleri tanımak, sosyal ağınızı geliştirmek ve yeni kültürlerle karşılaşmak size yaratıcılığınızı geliştirme fırsatı sunmaktadır. Çoğu moda tasarımcısı, yeni sezon fikirlerine ilham ararken filmlerden, müzik kliplerinden, doğal yaşamdan, gezip gördükleri yerlerdeki tarihi ve mimari öğelerden yararlanmaktadır.

Moda Sektöründe Kişisel ve Profesyonel Gelişim İmkanı

İyi bir moda tasarımcı olmak, şekiller, desenler, renkler ve malzemeler konusunda kesinlikle doğru bilgilere sahip olmaktan geçmektedir. Yeteneğinizin yanı sıra iyi araştırma yapmalı, yeni koleksiyonlar için fikirler üretmeli, trendleri takip etmeli, markaların gelecek sezon stillerini tahmin etmeli, moda dergilerini ve yayınları incelemelisiniz. Moda benim yaşamımın bir parçası diyorsanız; moda tasarımı bölümü tam da size göre. Amerika’da moda eğitimi almak; kişisel gelişiminiz ve profesyonel iş hayatınız için sizi bir adım öne taşıyacaktır.
Günümüzde dünyanın en ünlü modacıları, kariyerlerini farklı alanlarda lisans veya lisansüstü eğitim alarak taçlandırırken birçoğu da özellikle görsel sanatlar eğitimi üzerine yoğunlaşmıştır.

Neden Amerika’da Moda Eğitimi Almalısınız?

  • En orijinal fikirler ve şaşırtıcı ürünleri ortaya koyan bir ülkede siz de yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz.
  • Tam donanımlı okul stüdyoları ve atölyeleri size en son teknoloji uygulamalarını kullanarak ürünler yaratmanızı ve yenilikleri takip etmenizi sağlayacak.
  • Pratik ve stüdyo ağırlıklı, staj imkanı veren eğitimler sayesinde profesyonel iş hayatının beklentilerini bilerek kariyerinize sağlam bir adım atabilirsiniz.
  • Üniversitelerin sektörden partner firmalar ile yürüttüğü ortak projelerde yer alabilir, mezuniyet sonrası bu firmalarda çalışma imkanı bulabilirsiniz.
  • Okuduğunuz okulun sektör ile yakın ilişkileri sayesinde kariyeriniz için iyi bir ağ oluşabilir, mezuniyet sonrasında çok daha kolay işe girebilirsiniz.
  • Okulların sürekli olarak düzenlediği veya katıldığı sergiler, fuarlar ve defilelerde görev alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
  • Amerika’da moda eğitimi alırken, dünyanın hemen hemen her yerinden gelen uluslararası öğrencilerle arkadaşlık edinerek farklı kültürleri tanıyabilir, farklı kültürlerin renklerini kendi kültürünüze uyarlayarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Amerika’da moda tasarım okuma hayali kuranlar için;

AMERİKA’NIN EN İYİ MODA TASARIM OKULLARI

Pratt Institute

Pratt Enstitüsü, 17 Ekim 1887'de kurulmuştur. Pratt, moda eğitiminde fotoğraf, illüstrasyon, film, performans, görsel çalışmalar ve malzeme kültürü ile bir araya getiren yeni ve moda tasarım programı da dahil olmak üzere 60 farklı program sunmaktadır. Tasarım, moda editörlüğü ve dergi yayıncılığında seçmeli dersler veren sadece birkaç programdan biridir. Okul, öğrencilerinin moda endüstrisinin, tasarım alanında ünlü kişiliklerin ve fikir önderleri tarafından eğitilmesini sağlıyor.

Parsons School of Design

1896 yılında kurulan Parsons School of Design, moda başkentlerinden biri kabul edilen New York’ta konumlanmaktadır. Moda tasarımı ve moda pazarlaması olmak üzere iki ayrı bölümde eğitim veren Parsons’un öğrencilerinin %52’si yabancı ülkelerden gelmektedir. Parsons School of Design’ın kabul oranı oldukça düşüktür. Başvuran öğrencilerden sadece %14’ü kabul almaktadır. Okulun öğrencilerin analiz ve eleştirilerini projelendirme hedefi ile LVMH gibi şirketler ve çokuluslu şirketlerle ortaklığı bulunmaktadır. Parsons’da bir projenizin Donna Karan, Proenza Schouler, Jack McCollough ve Lazaro Hernandez tarafından kritik edilmesi mümkün. Okulun toplamda 4.100 lisans, 500 yüksek lisans öğrencisi bulunuyor. Bunlardan 1.400’ü moda tasarımı eğitimi almaktadır.

Kent State University: School of Fashion Design and Merchandising

En iyi ABD moda okullarından biri olan Kent State University; öğrencilerine tasarım, teknoloji uygulaması, yönetim ve ürün geliştirmeden oluşan Moda Ustalığı derecesini sunmaktır. Yurtdışında moda eğitimi almayı hayal ediyorsanız; Kent State Üniversitesi size Paris, Floransa, Hon Kong ve Milano ve Paris'teki moda programlarında çalışma fırsatı sunmaktadır. Ayrıca, Kent State Üniversitesi’nin New York stüdyosunda tam bir dönem geçirme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Amerika’da moda eğitimi almak; var olan yeteneğinizin sınırlarıyla birlikte ufkunuzu da genişletecektir.

Amerika’da moda eğitimi almak isteyenler, okullarımızın başvuru şartları, ücretleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.