1852 yılında Massachusetts Ziraat Koleji olarak eğitim hayatına başlayan okul, 1964 yılında University of Massachusetts (UMASS) adını aldı. Amherst, Boston, Dartmouth, Lowell ve Worchester şehirlerinde yer alan beş kampüsü ile büyük bir kurumdur. UMASS Boston kampüsü okulun en büyük 3. kampüsüdür. Okul, Massachusetts'deki tek kamu araştırma üniversitesi sistemine ve dünyadaki en saygın devlet üniversitesi sistemine sahiptir. UMass kampüsleri, Massachusetts eyaletinin ekonomik faaliyetlerine yılda 6 milyar doların üzerinde katkıda bulunmaktadır. 2001 yılında kurulan UMass Online Eğitim Sistemi, eğitim dünyasında önemli bir eşik olarak görülmektedir. Online Eğitim Sistemi kurulduğundan beri 1.500’den fazla kurs ve 150 farklı online sertifika eğitiminde 70.000’e yakın öğrenci eğitim almıştır.

UMass Boston, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en çeşitli eğitim programları sunan 9. üniversitedir. UMass Boston öğrencilerinin çoğunluğu Massachusetts eyaletinden gelenler olmakla birlikte, uluslararası öğrenciler ve diğer eyaletlerden gelen öğrenciler de topluluğun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Okul, yerel toplulukların organizasyonları ve sayısız ortaklıkları da dahil olmak üzere Boston şehrine hizmet etme konusunda eski ve uzun bir geçmişe sahiptir.

Neden University of Massachusetts Boston’da Okumalıyım?

Üniversite şehri Boston’da yer alan, 65’den fazla alanda lisans ve 6 farklı alanda yüksek lisans eğitimi verilen University of Massachusetts Boston’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • 65+ lisans ve 6 yüksek lisans alanında eğitim imkanı
 • ABD’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir
 • Öğrenci topluluğunun %10.7’sini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır
 • 2018 tarihli araştırmaya göre Boston, ABD’nin iş olağanı bakımından en iyi şehri seçilmiştir
 • Kampüs içerisinde konaklama imkanı bulunur

University of Massachusetts Boston Sıralamada Kaçıncı?

University of Massachusetts Boston, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya sıralamasında üst sıralarda olan bir üniversitedir. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 250’de bulunan University of Massachusetts Boston, Amerika genelinde ise 61. sırada yer almaktadır.

Boston, Massachusetts’de Yaşam

Boston, ABD’nin Massachusetts eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Şehir, 2018 yılında yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık 694.583 nüfusa sahiptir. Metropol bölgeleri ile birlikte de toplam nüfusu yaklaşık 8.2 milyondur. Amerika’nın üniversite şehri olarak bilinen Boston, dünyanın en iyi eğitim kurumlarına ve ülkenin öğrenci yoğunluğunun %20’sine sahiptir. Şehirde başarılı olan öğrenciler için çok sayıda iş imkanı bulunur. Bugün özellikle TripAdvisor, Wayfair, HubSpot gibi start-up şirketler, Boston liman bölgesinde gelişen teknoloji ağının öncüleri olarak kabul edilir. Özellikle lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği bir teknoloji merkezidir.

Dünyanın farklı bölgelerinden öğrencileri ağırlayan şehir, dünya standartlarında restoranlar, eğlence merkezleri, festivaller, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde tramvay, metro ve otobüs gibi ulaşım araçları ile her yere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Boston Ortalama Yaşam Giderleri

Boston’da yaşam maliyetleri ABD ortalamasının üstündedir. Ancak her bütçeye uygun olabilecek şekilde Boston’da hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Boston’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)8.50 $Süt (1lt)0.86 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)16.00 $Pirinç (1kg)5.20 $
Bira (0.33’lük)8.00 $Yumurta (12’li)2.64 $
Cappucino4.05 $Tavuk (1kg)11.89 $
Su1.77 $Kıyma (1kg)16.75 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.70 $Sinema bileti (1 kişi)15.00 $
Aylık bilet90.00 $Kot pantolon (1 adet)47.74 $
Benzin (1lt)0.74 $Fitness üyeliği (1 aylık)64.03 $

Sunulan Programlar

65+ alanda lisans ve 6 alanda yüksek lisans eğitimi verilen University of Massachusetts Boston, öğrencilere dünya standartlarında eğitim ile birlikte uygulamalı deneyim fırsatları sunmaktadır. Lisans programlarından bazıları şunlardır;

Lisans;

 • Art
 • History
 • Economics
 • International Relations
 • Information Technology
 • Management
 • Accounting
 • Finance
 • Marketing
 • Biology
 • Chemistry
 • Computer Science
 • Supply Chain and Service Management

Yüksek Lisans;

 • Acconting
 • Business Analytics
 • Information Technology
 • International Management
 • Computer Science
 • Marketing
 • Digital Marketing
 • Environmental Management
 • Business Administration

Kabul Şartları

Lisans

University of Massachusetts Boston’da tüm lisans programlarının kabul şartları değişkenlik göstermektedir. Spesifik olarak tercih etmek istediğiniz programa yönelik bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz. Kabul için bazı gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Lise transkripti
 • 500 kelimelik essay
 • IELTS minimum 6.0 veya TOEFL minimum 79 puan
 • Referans mektubu

Yüksek Lisans

University of Massachusetts Boston’da tüm yüksek programlarının kabul şartları değişkenlik göstermektedir. Spesifik olarak tercih etmek istediğiniz programa yönelik bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz. Kabul için bazı gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Minimum 2.75 not ortalaması
 • Transkript
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu
 • IELTS minimum 6.0 veya TOEFL minimum 79 puan

Okul Ücreti

University of Massachusetts Boston’un lisans programlarının senelik ücreti 35.500$, yüksek lisans programlarının senelik ücreti 26.200$’dır. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Massachusetts Boston’da, kampüs içerisinde öğrenciler konaklama imkanı sunmaktadır. Bu konaklama seçenekleri senelik 9.700$-10.800$ arasında değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Massachusetts Boston?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı

University of Utah

University of Utah

University of Utah, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde yaklaşık 33.000 öğrencisi bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1850 yılında[...]

Devamı