University of Liverpool bir devlet üniversitesidir. Russell Group'un araştırma odaklı üniversiteleri arasında yer almaktadır. 1881 yılında University College Liverpool olarak kurulan okul,1882 yılında ilk öğrencilerini kablul etti. Üniversitenin sloganı dilimize ‘Bu günlerde barış öğrenmeyi teşvik ediyor ’olarak tercüme edilmektedir. Okul 1903 yılında şimdiki adı University of Liverpool’u aldı. Bugün, üniversite 127 ülkeden 7.000 uluslararası öğrencinin yanı sıra 195.000 mezun ve 6.000 personele ve 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Mezunları arasında yayın gazetecisi Jon Snow ve ödüllü şair Carol Ann Duffy’nin yanı sıra dokuz farklı Nobel Ödülü sahibi mezun da bulunmaktadır.

Üniversite, Liverpool şehir merkezinden yaklaşık beş dakika yürüme mesafesinde yer alan büyük bir kampüs etrafında kurulmuştur. 100 dönümlük alanda 69 derslik, 114 öğretim alanı ve araştırma tesisine ev sahipliği yapan 192 bina bulunmaktadır. Kampüste veya kampüs yakınında bulunan 50’den fazla yurtta öğrenciler için 3.385 oda bulunmaktadır. Kampüsün merkezi, üniversitenin orijinal kırmızı tuğla binası olan Victoria Binasıdır.

Beatles'ın doğum yeri olmasının yanı sıra, Liverpool şehri İngiltere'de Londra dışındaki en fazla müze ve galeriye sahip şehirdir. 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Seyahat rehberleri serisi olan Rough Guides'e göre Liverpool dünyanın dördüncü dost canlısı şehri seçilmiştir.

University of Liverpool Sıralamada Kaçıncı?

University of Liverpool UK ve dünyada üst sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 200’de bulunan University of Liverpool, UK genelinde ise 23. Sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Aeronautical and Manufacturing Engineering15
Anatomy and Physiology1
Animal Sciences3
Archeology and Forensic Sciences4
Architecture11
Chemistry7
Earth and Marine Sciences11
Marketing11
Occupational Theraphy5
Pharmacy and Pharmacology1
Physics10
Physiotherapy7

Neden University of Liverpool’da Okumalıyım?

University of Liverpool’da eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitesinden birinde olağanüstü bir eğitim alabilirsiniz. İngiltere'nin canlı ve heyecan verici liman kenti Liverpool’da çok çeşitli uluslararası topluluğun bir parçası olabilirsiniz. University of Liverpool’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

  • University of Liverpool, 100 yılı aşkın süredir lider okulların arasında yer almaktadı. 130'dan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.
  • Liverpool Üniversitesi, İngiltere'nin önde gelen araştırma üniversitelerinden Russell Grubunun bir parçasıdır. Bu, derecenizin işverenler tarafından olumlu görülmesine yardımcı olur.
  • Liverpool canlı bir müzik, kültür ve spor şehridir. Beatles ve 2 Premier League futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Dost canlısı insanları ve konuksever atmosferi ile ünlüdür.

Liverpool’da Öğrenci Yaşamı

İngiltere'deki en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Liverpool, kültürel cazibe merkezleri, müzik kültürü, alışveriş ve gece hayatı ile ünlüdür. Rough Guides, Liverpool’u İngiltere'deki en arkadaş canlısı 3. şehir olarak seçmiştir. UNESCO Dünya Müzik Şehri Liverpool, Liverpool Uluslararası Müzik Festivali ve Liverpool Sound City gibi bir dizi heyecan verici festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Liverpool'da görülecek ve deneyimleyecek çok sayıda turistik yer bulunur. Bunlar arasında Liverpool’un sahili (Dünya Mirası Alanı), 2 katedral, 60 metrelik Liverpool Çarkı ve Mersey Nehri boyunca yapılan feribot yolculukları yer alıyor. Yakındaki Knowsley Safari Parkı'nda aslanlar, kaplanlar, zürafalar ve babunlarla karşılaşabilirsiniz.

Liverpool futbol konusunda çok tutkulu bir şehirdir. Yerel gazeteler, TV kanalları ve hatta sahne oyunları spora adanmıştır. Liverpool'da iki rakip Premier League futbol kulübü Everton FC ve Liverpool FC yer alır. Merseyside derbisinin heyecanını yaşayabilir ya da şehrin tarihi stadyumunda bir tura katılabilirsiniz.

Liverpool Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Liverpool’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)5.50 £Süt (1lt)0.96 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)12 £Pirinç (1kg)0.75 £
Bira (0.33’lük)3.90 £Yumurta (12’li)1.83 £
Cappucino2.63 £Tavuk (1kg)5.07 £
Su0.95 £Kıyma (1kg)6.00 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.40 £Sinema bileti (1 kişi)9.38 £
Aylık bilet65 £Kot pantolon (1 adet)54.75 £
Benzin (1lt)1.28 £Fitness üyeliği (1 aylık)22.88 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

  • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
  • Lise not ortalaması 75 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve Liverpool’da başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

  1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
  2. GPA: 3.0 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Liverpool’da senelik ücreti 17.050-21.800 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Liverpool’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtlarının bazıları ve haftalık ücretleri şu şekildedir;

  • Greenbank Student Village: £176-£218
  • Crown Place: £154-£196
  • Dover Court: £160-£196

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Liverpool?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Liverpool

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı