1900 yılında Kraliçe Victoria tarafından kurulan Birmingham Üniversitesi, ulusal saygınlığı ve küresel erişimi olan ileri görüşlü bir kurumdur. Dünya lideri araştırma, uluslararası öğrenci ve personel topluluğumuzdan uluslararası katılımımızın genişliği ve derinliğine kadar Birmingham her anlamda küresel bir üniversitedir.

Russell Group'un kurucu üyesi ve dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biri olarak, 2017 yılında Teaching Excellence Framework tarafından Altın derecesi almıştır. Birmingham Üniversitesi, 2018-19 yılında üst düzey işverenler tarafından en çok hedeflenen üçüncü üniversite olmuştur.

Eylül 2018'de Üniversite Dubai'de yeni bir kampüs açtı ve Dubai'de bir kampüs kuran ilk küresel ilk 100 ve Russell Group Üniversitesi ve hızla gelişen uluslararası eğitim merkezi oldu.

University of Birmingham 150'den fazla ülkeden 34.000 öğrenciye ve İngiltere'deki en büyük uluslararası öğrenci ve personel topluluklarından birine sahiptir. Ayrıca dünya genelinde 300.000’den fazla mezuna sahiptir.

Birmingham şehri, tarihi, endüstriyel geçmişiyle gurur duyan modern ve kozmopolit bir şehirdir ve Londra dışındaki en büyük finansal hizmetlere ve yaratıcı sektörlere ev sahipliği yapmaktadır. 25 yaşın altındaki nüfusun toplam nüfusun % 40'ını oluşturması ile Birmingham Avrupa’nın en genç şehridir. Mezun olan öğrencilerin %48’i bu bölgede kalmaya devam etmektedir.

University of Birmingham Sıralamada Kaçıncı?

University of Birmingham UK ve dünya sıralamasında önde olan okulların arasındadır. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde 112. sırada bulunan University of Birmingham, UK genelinde ise 13. Sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Accounting and Finance11
Biosciences10
Business and Management Studies15
Chemical Engineering5
Chemistry14
Civil Engineering10
Education5
Electrical and Electronic Engineering18
English & Creative Writing5
Materials & Mineral Engineering5
Mechanical Engineering12
Physics4
Politics11
Psychology17
Sports Science4

Neden University of Birmingham’da Okumalıyım?

University of Birmingham'da eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitelerinden birinde olağanüstü bir eğitim alabilirsiniz. İngiltere'nin tam kalbinde, canlı ve heyecan verici bir şehirde çok çeşitli uluslararası topluluğun bir parçası olabilirsiniz. University of Birmingham’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Dünyanın önde gelen ilk 100 üniversitesinden biri
 • Birleşik Krallık üniversitelerinin üyesi olduğu seçkin Russell Grubu’nun içerisindedir
 • Dubai'de bir kampüs kuran küresel ilk 100 üniversiteden biri
 • Birmingham, 150 ülkeden 6000 öğrencisi ile Birleşik Krallık'taki en büyük uluslararası öğrenci topluluklarından birine sahiptir.
 • Birmingham Üniversitesi’nin araştırma alanında Birmingham şehri, bölgesi ve dünya üzerinde büyük bir etkisi olmuştur.
 • 11 farklı Nobel Ödülü sahibi mezunları bulunur
 • Aynı zamanda dünyanın önde gelen araştırmacıları olan akademik personel tarafından verilen eğitim, Birmingham'da bir öğrenci olarak sizin için büyük bir avantajdır.

Birmingham’da Öğrenci Yaşamı

İngiltere'nin görkemli kalbinde, Birmingham eski bir kültürel ve entelektüel mirasa sahip modern ve heyecan verici bir şehirdir. Londra'dan iki saatten daha kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Birmingham, ülkenin önde gelen merkezi bölgesinde yer alır.

 • Üniversite İstasyonu'ndan Birmingham New Street'e 8 dakikada tren ile ulaşım
 • Birmingham Uluslararası Havaalanı ile Avrupa’nın diğer şehirlerine kolayca ulaşım imkanı
 • Birmingham, 25 yaşın altındaki nüfusu ile toplam nüfusun yaklaşık % 40'ını oluşturan Avrupa'nın en genç şehridir
 • 8.000 dönümden fazla park ve açık alana sahip Birmingham, İngiltere'nin en yeşil şehirlerinden biridir
 • Tüm inançlar, kentte yer alan 650'den fazla kilise, cami, sinagog ve tapınak ile Birmingham'da en iyi şekilde temsil edilmektedir.

Birmingham Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Birmingham’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)6 £Süt (1lt)1.03 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)12 £Pirinç (1kg)1.13 £
Bira (0.33’lük)4 £Yumurta (12’li)1.89 £
Cappucino2.68 £Tavuk (1kg)4.88 £
Su1.02 £Kıyma (1kg)7.92 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.40 £Sinema bileti (1 kişi)9.50 £
Aylık bilet65 £Kot pantolon (1 adet)53.42 £
Benzin (1lt)1.29 £Fitness üyeliği (1 aylık)26.10 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması 70 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve Birmingham'da başvurduğunuz kursa göre değişir.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 3.0 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Birmingham senelik ücreti 18.120-24.660 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Birmingham’ın kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık ücretleri şu şekildedir;

 • Pritchatts Park Village: £96 - £136
 • Selly Oak Village: £157 - £166
 • The Vale Village: £89 - £209

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Birmingham?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Birmingham

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı