1960’lı yıllarda artan teknik eğitim ihtiyacına yönelik, dönemin Eğitim Bakanı William Davis Ontario'nun uygulamalı sanat ve teknoloji kolejlerini kurdu. St. Lawrence College’de bu dönemde 1967 yılında eyaletin bu türden yeni kurumların yaratılması kapsamında kurulmuştur. Bu okullar, kariyer odaklı diploma ve sertifika kurslarının yanı sıra bulundukları topluluklarda sürekli eğitim programları sağlamak üzere tasarlanmıştır.

St. Lawrence College’nin ana kampüsü Kingston şehrinde kuruldu. İlerleyen dönemde açılan Cornwall ve Brockville kampüsleri ile okul genişlemeye devam etmiştir. Bu dönemde St. Lawrence College tarafından sunulan ilk tam zamanlı eğitimlerden bazıları İşletme, Ev Ekonomisi, Erken Çocukluk Eğitimi, Mühendislik Teknolojisi ve Elektronik Teknisyenliği gibi programları içermektedir. St. Lawrence College’de yaklaşık 100’den fazla farklı program sunulmaktadır. St Lawrence College, yaklaşık 1.500 uluslararası öğrenci de dahil olmak üzere 8 binden fazla tam zamanlı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. St. Lawrence College, her öğrenciye kişiselleştirilmiş bir deneyim sunar ve sadece akademik olarak değil kişisel ve mesleki yaşamla ilgili konularda da destek sağlamaktadır. Kampüslerin elverişli konumu sayesinde St. Lawrence College öğrencileri ve mezunlar hem yerel topluluklarda hem de büyük şehirlerde iş bulabilirler. Bu nedenle St. Lawrence Koleji istihdam oranında bölgedeki en yüksek oranlardan birine sahiptir. Mezunların % 89.7'i mezun olduktan sonraki 6 ay içinde bir iş bulmaktadır.

Neden St. Lawrence College’de Okumalıyım?

Öğrencilerin iş hayatlarına yönelik direkt olarak mesleki eğitimler aldığı St. Lawrence College’de eğitim almanız için bazı sebepler şunlardır;

 • Lisansüstü istihdam oranında 1. sırada.
 • Mezun olan öğrencilerin işe başlangıç maaşları yıllık 25.000 CAD’dan başlıyor.
 • Programların çoğunda aylık maaşlar 40000 CAD - 45000 CAD arasındadır.
 • Kampüslerin bulunduğu küçük şehirlerde yaşamak ortalama yaşam masraflarınızı düşük tutmanızı sağlar.
 • Bir eğitim şehrinde bulunduğu için harika bir öğrenci hayatı yaşayabilirsiniz. Büyük şehirlerin aksine güvenli bir ortamda yaşama fırsatı.

Lokasyonlar

St. Lawrence College’nin 3 kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüslerin Kanada’nın diğer şehirlerine olan uzaklığı şu şekilde;

 • Kingston: Toronto'dan 2,5 saat, Montreal'den 3 saat, Ottawa'dan 2 saat.
 • Cornwall: Toronto'dan 4.5 saat, Montreal'den 1 saat, Ottawa'dan 1 saat.
 • Brockville: Toronto'dan 3,5 saat, Montreal'den 2 saat, Ottawa'dan 1 saat.

Mezun İstihdam Oranı

St. Lawrence College mükemmel bir mezun istihdam oranına sahiptir. Mezunların % 89.7'si (Ontario % 83,4) mezun olduktan sonraki altı ay içinde iş bulmaktadır. Diğer alanlarda da Ontario’daki oranların üzerindedir. Bu oranlar;

 • Öğrenci Memnuniyeti% 80.6 (Ontario % 76.3)
 • İşveren Memnuniyeti% 94,6 (Ontario% 92,2)
 • Lisansüstü Memnuniyeti% 82.7 (Ontario% 80.1)

Kingston, Cornwall ve Brockville Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Kingston, Cornwall ve Brockville’deki ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz.

Kingston;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)11.07 $Süt (1lt)3.46 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)17.50 $Pirinç (1kg)11.00 $
Bira (0.33’lük)8 $Yumurta (12’li)3.56 $
Cappucino3.56 $Tavuk (1kg)13.60 $
Su2.09 $Kıyma (1kg)14.00 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.00 $Sinema bileti (1 kişi)13.25 $
Aylık bilet76 $Kot pantolon (1 adet)63.44 $
Benzin (1lt)1.21 $Fitness üyeliği (1 aylık)38.50 $

Cornwall;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)10.00 $Süt (1lt)2.20 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 $Pirinç (1kg)3.67 $
Bira (0.33’lük)8 $Yumurta (12’li)3.53 $
Cappucino3.67 $Tavuk (1kg)13.13 $
Su1.67 $Kıyma (1kg)15.68 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.90 $Sinema bileti (1 kişi)13.25 $
Aylık bilet64 $Kot pantolon (1 adet)63.44 $
Benzin (1lt)1.21 $Fitness üyeliği (1 aylık)20.00 $

Brockville;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)10.00 $Süt (1lt)2.45 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 $Pirinç (1kg)5.21 $
Bira (0.33’lük)8 $Yumurta (12’li)3.50 $
Cappucino3.23 $Tavuk (1kg)13.27 $
Su1.62 $Kıyma (1kg)15.01 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.00 $Sinema bileti (1 kişi)13.25 $
Aylık bilet66 $Kot pantolon (1 adet)63.44 $
Benzin (1lt)1.21 $Fitness üyeliği (1 aylık)30.00 $

Sunulan Programlar

St. Lawrence College öğrencilere 100'den fazla tam zamanlı eğitim programı sunmaktadır. Bu programlar arasında, bir yıllık sertifika programları, iki ve üç yıllık diploma ve ileri diploma programları ve dört yıllık lisans programları (hemşirelik, işletme ve davranış psikolojisi) bulunmaktadır. Popüler programlardan bazıları şunlardır;

 • Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi (1 yıllık)
 • Uluslararası İşletme Yönetimi (1 yıllık)
 • Oyun Geliştirme Teknisyenliği (2 yıllık)
 • Mekanik Teknisyenliği (2 yıllık)
 • İşletme Yönetimi (3 yıllık)

Kabul Şartları

Onedu Yurt Dışı Eğitim St. Lawrence College’nin Türkiye temsilcisi olarak hizmet vermektedir. Danışmanlarımız ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. St. Lawrence College’nin kabul şartları aşağıdaki gibidir;

 • Pasaportunuzun kopyası
 • 100 CAD başvuru ücreti
 • Yeminli tercüman aracılığı ile çevirisi yapılmış Lise / Üniversite diploması + transkript
 • Eğitiminizin son yılında iseniz, eğitime devam edildiğini kanıtlayan Lise / Üniversite resmi mektubu
 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • Serfika veya Diploma Programları için; IELTS Akademik min 6.0 Her bir yetenek bandında min. 5.5 veya TOEFL IBT 78 (CBT 213) veya CAE 173 veya PTE 55 veya SLC ESL Seviye 3 (% 70).
 • Post Graduate Programları için; IELTS Akademik minimum 6.5 ve her bir yetenek bandında minimum 6.0 veya TOEFL IBT 83 veya (CBT 220) veya CAE 180 veya PTE 60 veya SLC ESL Seviye 4 (% 70)
 • İşletme Fakültesi için; IELTS Akademik minimum 6.5 ve her bir yetenek bandında min. 6.0 veya TOEFL IBT 88 (CBT 230, PBT 570) veya CAE 180 veya PTE 60 veya SLC ESL Seviye 4 (% 70)

Başvuru Tarihleri

St. Lawrence College, uluslarası öğrencilerine Eylül, Ocak ve Mayıs başlangıçlı programlar sunar. Başvurular ise yıl boyunca alınmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

St. Lawrence College’de seçeceğiniz programların toplam ücreti 7.000 CAD-12.500 CAD arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

St. Lawrence College’nin 3 kampüsünde de kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Bu konaklamalar ve fiyatları aşağıdaki gibidir.

 • Brockville Campus Residence: 29 adet çift kişilik özel banyolu oda bulunmaktadır. Bir akademik yıl için toplam ücret 6644 CAD’dır. İki eşit taksitte ödeme imkanı bulunmaktadır.
 • Kingston Campus Residence: 600 adet tek ve çift kişilik özel banyolu oda bulunmaktadır. Bir akademik yıl için çift kişilik oda + zorunlu yemek planı ücreti 8344 CAD. Bir akademik yıl için tek kişilik oda + zorunlu yemek planı ücreti 9302 CAD. İki eşit taksitte ödeme imkanı bulunmaktadır.
 • Cornwall Campus Residence: 44 adet tek kişilik ortak banyolu oda bulunmaktadır. Bir akademik yıl için toplam ücret 6644 CAD’dır. İki eşit taksitte ödeme imkanı bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.

Kanada’da 2020 Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte en düşük saatlik ücret 14.60 CAD olacaktır. Bu ücret genellikle öğrenci işleri adı altında adlandırdığımız en basit işletmelerde ödenen asgari ücrettir. College mezunları bölümlerine göre çok daha yüksek gelirlere sahip olabilmektedir.

Kanada’da 2 yıllık akademik eğitim alan öğrencilerin eğitimi tamamlandıktan sonra 3 yıllık çalışma izni hakkı vardır ve daha sonrasında PR (permanent resident) başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedirler.

YÖK denkliği bulunmadığı için Türkiye’de kamuda geçerli olmasada özel sektörün tanıdığı ve saygınlığı bulunan Kanada College mezunu öğrenciler özel sektörde mesleklerini icra edebilmektedir.

Hayır. Öğrencilerimiz kalan 1 veya 2 yıllık eğitimlerini College’lerin anlaşmalı olduğu üniversitelerde tamamlayarak hem çift diploma sahibi olabilir hem de YÖK denkliği alabilir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

St. Lawrence College’de Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi, Uluslararası İşletme Yönetimi, Oyun Geliştirme Teknisyenliği, Mekanik Teknisyenliği gibi 100’ün üzerinde diploma programında veya İşletme Yönetimi alanında lisans eğitimi alabilirsiniz.

Yurt dışında Lisans eğitimi ücretleri Diploma programlarına göre daha yüksek maliyete sahiptir. Aynı zamanda diploma programları sizi iş dünyasına hazırlayan kısa süreli kompak eğitim anlayışına sahip, eğitim sonrası staj zorunluluğu bulunan programlardır. Özellikle Kanada’da lisans eğitimi daha çok akademik alanda ilerlemek isteyen öğrencilerin tercih ettiği, diploma programları ise iş dünyasına girmek isteyen öğrencilerin rağbet gösterdiği eğitimlerdir.

Üniversite veya lise diploması, IELTS sınavından minimum 6.0-6.5 puana sahip olmak gerekmektedir.

Eğitim alırken yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

7.000 CAD-12.500 CAD arası değişmektedir.

Brockville, Kingston ve Cornwall şehirlerinde kampüsler bulunmaktadır.

Başvurular yıl boyunca yapılabilir, eğitimler ise Eylül, Ocak ve Mayıs aylarında başlar.

Okulun kampüsleri içerisinde öğrenci yurtları bulunmaktadır.

St. Lawrence College’den mezun olduktan sonra dünya çapında geçerliliği olan diploma veya sertifikalara sahip olacaksınız. Bu durumda Türkiye’de de rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

Kanada’da seçeceğiniz sertifika programı co-oplu ise eğitim sonrası staj imkanı sağlanmaktadır ancak staj garantisi her okulda bulunmamaktadır. Ayrıca her stajda maaş garantisi bulunmamaktadır.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

Sertifika programları, ilgili alanda öğrencilerin iş hayatına hızlıca girip adapte olmalarını sağlamaları üzerine geliştirilen ve buna yönelik müfredata sahip programlardır. Lisans eğitiminden daha alt derecede bir eğitim olduğu için lise mezunu olan ve bir an önce iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için idealdir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

En erken başvurulması gereken ülkeler arasındadır. Diploma türüne göre değişkenlik gösterir ve başvurulan okul türüne göre aktiviteler (lise sürecinde yapılan) istenilebilir. İngilizce yeterlilik ve diploma notu en önemli kriterler arasındadır.

Kanada’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 15.000-50.000 CAD arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Lakehead Üniversitesi Kampüsü

Lakehead University

Lakehead University, öğrencilerin gelişmesine olanak tanıyan, destek ve eğitime kişiselleştirilmiş yaklaşım sunan bir okuldur. Aynı zamanda[...]

Devamı

Conestoga College

Conestoga College

1967 yılında kurulan Conestoga College, öğrenci, endüstri ve toplum ihtiyaçlarına cevap veren kariyer odaklı eğitim sunmayı taahhüt eden[...]

Devamı

Georgian College

Georgian College

Georgian College, yerel ve uluslararası işverenlerle en iyi ortaklıkları çeker ve öğrenci iş deneyiminde liderdir. Ontario'nun merkezindeki yedi[...]

Devamı