San Diego, CA

Amerika’nın güney batısı, California’nın güneyi ve Meksika’nın sınırında bulunan San Diego şehri Amerika’nın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. Ortalama nüfusu 1,4 milyon olan bu şehir California’nın en büyük 2. şehri olarak bilinmektedir. Her yıl ortalama 35 milyon turist San Diego şehrini ziyaret etmektedir.

San Diego’ya Ulaşım

İstanbul’dan her gün Los Angeles’a Türk Hava Yolları ile direkt uçuş bulunmaktadır. Yaklaşık 13 saat süren bu uçuşun ardından San Diego’ya 3 farklı şekilde gidilebilir.

45 dakikalık ekstra bir uçuş olan Los Angeles – San Diego arası en az tercih edilen transfer işlemidir. Öğrenciler genellikle fiyatların yüksek olması sebebiyle bu ulaşımı tercih etmemektedir. Bir diğer transfer seçeneği trenle sağlanmaktadır. Havaalanına yakın bir istasyondan kalkan tren öğrencileri 2 saatlik bir yolculuğun ardından San Diego’ya ulaştırmaktadır. 3. yöntem ise Los Angeles’taki karşılama şirketleri olacaktır. Bunlarda uçak fiyatından daha düşük ücretlere sizi San Diego’ya özel bir araç ile ulaştıracaktır.

THY gidiş dönüş uçak bileti ücreti 3000-5000 TL arası değişmektedir.

San Diego’da Konaklama

San Diego öğrencilerin çok tercih ettiği bir şehir olması sebebiyle birçok konaklama seçeneğine sahiptir.

  • Öğrenci yurtları
  • Aile yanı konaklama
  • Ev kiralama
  • Airbnb

Bunlardan en yaygın olanı öğrenci yurtları ve ev kiralama olarak bilinmektedir. Yaklaşık 10’dan fazla özel öğrenci yurdu ve üniversitelerin kampüs yurdu olması sebebiyle en yaygın konaklama şekli yurt konaklamasıdır. En çok bilinen ve tercih edilen yurtlar şunlardır:

En çok tercih edilen San Diego Öğrenci Yurtları

Yurtlarda bilgisayar odaları, ortak mutfaklar, dinlenme alanları, bahçe ve ortak kullanım alanlarının olması öğrencilerin bir arada vakit geçirmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple her ülkeden gelen öğrenciler boş vakitlerinde bir araya gelerek İngilizce konuşma becerilerini geliştirmekte ve birlikte aktiviteler yapmaktadır. Öğrenci yurtları kadar yaygın olan bir diğer konaklama şekli ev kiralama modelidir. En yaygın olan ev kiralama seçenekleri şunlardır:

Burada öğrenciler 2-3 odalı evlerde birlikte konaklayarak ev kirasını daha az maliyetli hale getirebilmektedir. Burada aracı firmalar ve okulların yardımı ile komple bir evi kiralamaktansa evin içerisindeki bir odayı veya yatağı kiralamak öğrenciler için daha avantajlıdır. Bu gibi konaklama yerlerinde havuz, gym, sosyal alanlar ve ortak alanlar bulunduğundan öğrenciler için aktivite bulma ve sosyalleşme imkanı daha fazladır.

San Diego’da Ulaşım

San Diego’da yaşayan öğrenciler genellikle okullarına yürüme mesafesinde konaklama tercihinde bulunurlar. Bunun sebebi birçok yerin yürüyerek kolayca ulaşılabilir olmasıdır.

San Diego’da şehir içi ulaşım için en çok kullanılan toplu taşıma araçları otobüs ve trenlerdir. Bunlar için öğrenci olmayanlar aylık 70 USD, öğrenci olanlar aylık 38 USD karşılığında aylık sınırsız akbil benzeri kart alabilirler.

Uzun dönem kalacak öğrenciler araç kiralama veya araç satın almak isteyebilir. Araç fiyatlarının uygun olması ve değer kaybının çok az olması sebebiyle 2. el araç alımı çok yaygındır. Bununla birlikte araç kiralamak için büyük global firmalar yerine lokal firmalardan çok daha uyguna araç kiralanabilir. Bu firmalar genellikle okulun oryantasyon günlerinde tanıtım için öğrencilere sunum yapmaya gelirler.

San Diego akşam manzarası

San Diego’da İklim

San Diego şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 23 derecedir. Ocak ayları en soğuk havanın olduğu aylardır ve ortalama sıcaklık 14 derece civarındadır. San Diego bunaltıcı sıcak bir yer olmamakla beraber yıl boyunca güzel ve güneşli havası ile bilinmektedir. Yılda ortalama 15-20 gün yağış alır. Ilıman iklimi sebebiyle San Diego halkı genellikle yazlık kıyafetler tercih eder ve yılın büyük bir kısmını plajlarda geçirir.

San Diego Dil Okulları

San Diego dünyanın en iyi dil okullarının bir arada bulunduğu bir şehirdir. Dünyanın her yerinde kampüsü olan ve üniversitelere direkt geçiş imkanı dahi sunan dil okullarının birçoğu San Diego’da da bulunmaktadır. Dil okullarının kalitesi yerel ve ulusal akreditasyonlara sahip olması ile bilinmektedir. San Diego’da bulunan dil okullarının en büyük avantajı eğitim ile birlikte sunabilecekleri aktivitelerin sayıca fazla olmasıdır.

San Diego Community Colleges

Amerika’nın en çok tercih edilen lisans eğitimlerinin başında gelen Community College sisteminin en köklü okulları burada bulunmaktadır. UCSD, USD, SDSU gibi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen 4 yıllık fakültelere 3. yıldan itibaren geçiş sağlayan ve transfer garantisi veren Community College fazlalığı şehre olan yabancı öğrenci ilgisini artırmıştır.

  • Grossmont College
  • Palomar College
  • MiraCosta College

San Diego Üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen okullara sahip San Diego şehri görkemli üniversite kampüsleri ile ünlüdür. Dünyanın dört bir köşesinden burada üniversite eğitimi almak için her sene binlerce başvuru yapılmaktadır. Bilim, sanat ve işletme alanında çok gelişmiş okullara sahip olması öğrencilerin en çok tercih ettiği 15 şehir arasında bulunmasında önemli bir etkendir.

  • University of California San Diego
  • San Diego State University
  • National University

San Diego’da Görülmesi Gereken Yerler

Balboa Park

Girişi ücretsiz olan bu parkta yıl boyu festivaller düzenlenmektedir.

Old Town

San Diego’nun kurulduğu küçük bir yer olarak bilinmektedir. Kiliseleri, müzeleri ve kovboy kasabalarını andıran sokakları ile gezilmesi gereken yerler arasındadır.

San Diego Zoo

Dünyanın en büyük 2. hayvanat bahçesidir. Giriş ücretleri internette 40-50 USD olarak görünse de okulların düzenleyeceği etkinlikler ile 5-10 USD ile gezilebilmesi mümkündür.

San Diego Sea World

En göz alıcı akvaryumlarından birine ev sahipliği yapan şehirde turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgeler arasındadır. İnternet fiyatları 100 USD civarı olsa da okulların düzenleyeceği etkinliklere katılarak 30-35 USD arası bir ücretler ziyaret etmek mümkündür.

San Diego La Jolla Sahil

La Jolla

San Diego’nun hatta Amerika’nın en zenginlerinin yazlıklarına ev sahipliği yaptığı bu sahil şeridi lüks evleri ve restaurantları ile ünlüdür. Sahilde bulunan fok balıklarına dokunacak kadar yaklaşmanız mümkündür.

Pacific Beach

Öğrenciler arasında PB olarak da bilinen bu bölgede Meksikalılara özel taco ve Salı günleri yapılan Taco Tuesday etkinliğine katılabilirsiniz.

San Diego Downtown

Gece hayatının merkezi olarak bilinen bu bölgede gece kulüpleri, oteller, restaurantlar bulunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Grossmont College

Grossmont College

San Diego şehrinin doğu yakasında bulunan Grossmont College 1961 yılında eğitim hayatına başlamıştır. 19.000 öğrenci ile San Diego’nun en[...]

Devamı

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı