Fleming College Hakkında

1967 yılında Kanada’nın Ontaro eyaletinde kurulan Fleming College, Ontario eyaletinin 11. En iyi araştırma koleji ünvanına sahiptir. 5 farklı kampüsü ile 5.200 den fazla öğrenciye eğitim vermektedir.

Neden Fleming Koleji?

 • Birden fazla başlangıç dönemi vardır.
 • İlk sömestir başarılarına göre, eğitimin devamında burs imkanı.
 • Mezunların %88.6’sı işe yerleşmiştir.
 • Birden fazla kampüsü bulunur.
 • İngilizce hazırlık eğitimi bulunur.

Fleming College'ın Fiyatı

 • Sertifika programları
 • Diploma and Advanced diploma
 • Bachelor degree
 • Post-Graduate certificate

Yıllık Öğretim Ücreti yaklaşık 14.000-28.000 CAD

Kabul Şartları

Öğrenciler için aranan iki kabul şartı mevcuttur. Bunlar; minimum %50 not ortalaması ve İngilizce dil yeterliliğidir. İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler anlaşmalı dil okullarında veya kendi bünyesinde bulunan hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra aldıkları sertifika ile direkt olarak sınavsız ve şartsız eğitimlerine başlayabilirler.

Anlaşmalı Dil Okulları

 • Kaplan International
 • ILAC Dil Okulu
 • ILSC Dil Okulu
 • EC Dil Okulu

Lokasyon

Fleming Kolej’in 5 kampüsü vardır. Ana kampüsü Peterborough’da bulunan Sutherland Kampüstür. Diğer kampüsleri ise Frost, Huliburton, Cobourg ve Toronto kampüsleridir.

Sutherland Kampüsü

Fleming Kolej’in ana kampüsü olan Sutherland Kampüsü, Peterborough şehrinin merkezinde kurulu öğrenci dostu bir kampüstür. İşletme, ticaret, sağlık, teknoloji gibi birçok alanda toplam 75’ten fazla tam zamanlı programı bulunmaktadır. Geniş tesis alanlarıyla ve spor etkinlikleriyle öğrenciler eğitim alırken, aynı zamanda sosyalleşecekleri bir kampüstür.

Frost Kampüsü

Lindsay şehrinde bulunan kampüs, nehirlerin, göllerin ve doğal yeşil alanların ortasında kurulmuş bir kampüstür. Kanada’nın en çevreci kurumlarından biridir. Sunduğu programların tamamı doğa ve çevre ile alakalıdır. Aslında kampüs, öğrencilere canlı laboratuvar görevi sunar. Arboretum, bahçeler, arı kovanları, rüzgar türbinleri, jeotermal sistemler, sulak alanlar gibi bir çok doğal alanları bulunmaktadır.

Huliburton Kampüsü

Huliburton kampüsü, Fleming Kolej’in sanat ve dizayn programlarının sunulduğu kampüstür. Kampüste birçok sanat galerisi ve müze bulunur. Ayrıca öğrenciler eğitimlerini sanat için adamış profesyonel eğitimcilerden alırlar.

Cobourg Kampüsü

Cobourg Kampüsü, Fleming College’ın en ufak kampüsüdür. Kampüsün amacı, İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler bu kampüste önce hazırlık eğitimi alırlar.

Toronto Kampüsü

Toronto kampüsü, Fleming Kolej’in en yeni kampüsüdür. Özel bir kariyer koleji olan Trebas Institut ile yaptığı anlaşma ile Trebas Toronto’nun kampüsünde, bazı diploma ve postgraduate programlarını burada sunmaktadır. Eylül 2022 başlangıç tarihiyle eğitim vermeye başlayacaktır. Öğrencilerin merkezi bir bölgede eğitim almak istemesinden dolayı açılan bir kampüstür.

Ne zaman başvurmalıyım?

Fleming Koleji’nde programlar başlayana kadar başvurular devam etmektedir. Başvuran öğrencilerin kontenjana göre okula kabul edilmesi sebebiyle erken başvuru büyük önem taşımaktadır. Vizenizin yetişeceği gün hesap edilerek ortalama programlar başlamadan 60 gün öncesine kadar başvurular açık kalmaktadır.

Başlangıç Tarihleri: Öğrenciler Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında eğitimlerine başlayabilmektedir. Birçok programın 3 farklı başlangıç tarihi bulunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Health (Sağlık)
 • Business and Management (işletme ve Yönetim)
 • Environmental (Çevre)

Burs İmkanı

Fleming Koleji’nde sunulan burs, ilk dönemde belli bir başarı gösteren öğrenciler için bulunur. 1 yıllık eğitimlerde 1.000 CAD’a kadar, 2 yıllık eğitimlerde ise 2.000 CAD’a kadar burs imkanı mevcuttur. Bu burslar ikinci dönemden itibaren alınır.

Toronto School of Management, Trebas Institute ve CCTB’de eğitim alan öğrenciler sonrasında Fleming College Toronto kampüsünde eğitim alırlarsa 4.000 CAD burs alırlar.

Türk öğrencilere 1 yıllık eğitimlerde 3.000 CAD, 2 yıllık eğitimlerde 6.000 CAD burs bulunur Toronto kampüsünde.

Kanada’da eğitim

Kanada dünyada en yüksek refah düzeyine sahip birkaç ülkeden biridir. Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmalar neticesinde Kanada’nın 1992, 1994, 1995, 1996 yıllarında “dünyanın en yaşanılır ülkesi” olarak seçilmiş olması “Neden Kanada’da eğitim?” sorusunu yanıtlar nitelikte. Bu araştırmalar Kanada’nın eğitim, yaşam standardı, gelir seviyesi ve dağılımı gibi konular göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

Peterborough’da yaşam

Peterborough, Ontario eyaletinin doğasıyla tanınan bir şehridir. Kanada’nın yürüyerek seyahat edebileceğiniz en elverişli şehirlerinden biridir. Ziyaretçilere, yabancı işçilere ve özellikle de uluslararası öğrencilere karşı şehir ve insanlar çok samimidir. Ontario’daki diğer şehirlere göre yaşam maliyetleri çok daha uygundur.

Başvurmak için neye ihtiyacım var?

 • Pasaport
 • Sertifika ve diploma programları için; lise diploma veya öğrenci belgesi ve transkript
 • Postgraduate programlar için; lisans veya önlisans diploma ve transkript
 • İngilizce yeterlilik belgesi

Öğrencilerin diploma, öğrenci belgesi ve transkriptleri Türkçe ise, yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevirmeleri gerekmektedir.

Konaklama

Fleming Koleji’nde yaşam standartlarınıza ve ihtiyaçlarınıza yönelik öğrenci yurdu, aile yanı veya kiralık daire gibi konaklama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Konaklama seçenekleri arasından bütçenize uygun bir tercih yaptıktan sonra eğitiminiz başlamadan önce bilgi vermeniz okul tarafından önerilmektedir.

Fleming College hakkında daha fazla bilgi almak için; uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada’da 2020 Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte en düşük saatlik ücret 14.60 CAD olacaktır. Bu ücret genellikle öğrenci işleri adı altında adlandırdığımız en basit işletmelerde ödenen asgari ücrettir. College mezunları bölümlerine göre çok daha yüksek gelirlere sahip olabilmektedir.

Kanada’da 2 yıllık akademik eğitim alan öğrencilerin eğitimi tamamlandıktan sonra 3 yıllık çalışma izni hakkı vardır ve daha sonrasında PR (permanent resident) başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedirler.

YÖK denkliği bulunmadığı için Türkiye’de kamuda geçerli olmasada özel sektörün tanıdığı ve saygınlığı bulunan Kanada College mezunu öğrenciler özel sektörde mesleklerini icra edebilmektedir.

Hayır. Öğrencilerimiz kalan 1 veya 2 yıllık eğitimlerini College’lerin anlaşmalı olduğu üniversitelerde tamamlayarak hem çift diploma sahibi olabilir hem de YÖK denkliği alabilir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.



İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Okul icon ve onedu logo

Seattle Colleges

Seattle Colleges, Seattle şehri ve çevresindeki toplulukların tümüne hizmet verir ve eyaletteki en büyük kolej bölgesini oluşturur. Her yıl[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Valencia College

Orlando, Florida'da bulunan Valencia College, Güney Kolejler ve Okullar Birliği tarafından akredite edilmiştir ve Aspen Mükemmellik Ödülü'nün[...]

Devamı

Grossmont College

Grossmont College

San Diego şehrinin doğu yakasında bulunan Grossmont College 1961 yılında eğitim hayatına başlamıştır. 19.000 öğrenci ile San Diego’nun en[...]

Devamı