Leicester Sanat Okulu olarak 1870 yılında kurulan okul sonrasında De Montfort University adını almıştır. 1992'de üniversite statüsünü kazanan okul, adını 1265'te ilk parlamentoyu kuran Leicester Kontu Simon de Montfort'tan almaktadır. De Montfort Üniversitesinin, Sanat, Tasarım ve Beşeri Bilimler, İşletme ve Hukuk, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Teknoloji fakültelerine bölünmüş ve dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 20.000 öğrencisi vardır.

Üniversite, kariyerle ilgili becerilere güçlü bir vurgu yapmaktadır. Kurslarının çoğu, profesyonel kuruluşlar tarafından onaylanmıştır ve öğretim, mevcut endüstri uygulamaları ile uyumludur. İşletme ile olan kapsamlı bağlantıları, birçok öğrencinin BBC, NHS, HP ve Deloitte gibi çeşitli kuruluşlarda işe yerleştirilmesine olanak sağlar.

Yapılan araştırmalar neticesinde, De Montfort Üniversitesi en iyi istihdam oranlarına sahip ilk 25 Birleşik Krallık üniversitesi arasında yer alır. DMU'nun kampüsü, çeşitli mağazalara, kafelere ve gelişen bir gece hayatına ev sahipliği yapan şehir merkezine sadece beş dakikalık yürüme mesafesindedir.

Müfredat dışı etkinlikler için, öğrencilerin seçebilecekleri 140'tan fazla kulüp ve topluluk vardır ve üniversite ayrıca kendi alanlarında lider olan kişilerle kampüste konuk dersler düzenlemektedir.

Neden De Montfort Üniversitesi?

 • 300’den fazla lisans ve yüksek lisans programı ile daha fazla çalışma fırsatı ve burs imkanı
 • İstihdam edilebilirlik, kariyer hedefi desteği ve uluslararası iş olanakları
 • Düşük yaşam ücreti ve mükemmel konumu sayesinde Londra veya diğer şehirlere kolay ulaşım
 • Birleşik Krallık geneline göre makul öğrenim ücreti, birinci sınıf öğrencileri için öğrenim indirimi

De Montfort Üniversitesi Lisans

Not ortalaması ve İngilizce seviyesi yeterli olan öğrenciler De Montfort University’de direkt olarak lisans eğitimlerine başlayabilirler. 3 senede tamamlanacak olan lisans eğitiminin ardından 2 yıllık çalışma izni bulunmaktadır. Öğrenciler bu sayede kendi alanlarında profesyonel iş tecrübesi edinebilir.

Kabul şartları;

 • Minimum lise not ortalaması %65
 • Minimum IELTS puanı 6.0-7.5

*Minimum IELTS puanı seçeceğiniz bölümün kabul şartına göre değişmektedir.

 • Sanat, Tasarım, İşletme, Bilgisayar ve Mühendislik programları için - IELTS 6.0
 • Hukuk programları için – IELTS 6.5
 • Beşeri Bilimler ve Medya programları için – IELTS 6.0-6.5
 • Fen Bilimleri programları için – IELTS 6.5-7.5

De Montfort University Yüksek Lisans

Programların büyük bir çoğunluğu 1 yıl sürmektedir. Bu sayede öğrenciler 1 yılda yüksek lisansını tamamlayarak çalışma hayatına atılabilir. Okurken çalışma izni olduğu gibi mezuniyet sonrası da 2 yıl çalışma izni bulunmaktadır. Okulun kariyer merkezi sayesinde iş yerleştirme imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Kabul şartları;

 • Minimum lisans not ortalaması 2.7-3.0
 • Minimum IELTS puanı 6.0-6.5

*Seçeceğiniz programa göre minimum gerekli lisans not ortalaması ve IELTS puanı değişkenlik gösterir.

 • İşletme ve Bilgisayar programları için - IELTS 6.0
 • Sanat, Tasarım ve Mühendislik programları için – IELTS 6.0-6.5
 • Beşeri Bilimler,Medya, Hukuk ve Fen Bilimleri programları için – IELTS 6.5

De Montfort Üniversitesi Fiyatları

Aşağıdaki fiyatlar ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

De Montfort Üniversitesi Lisans Ücreti: 14.250-14.750 GBP
De Montfort Üniversitesi Yüksek Lisans Ücreti: 14.600-21.000 GBP

De Montfort University Burs İmkanları

De Montfort Üniversitesinde eğitim alacak uluslararası öğrenciler için 1.500 GBP burs imkanı bulunmaktadır.

De Montfort University Konaklama

De Montfort Üniversitesinde farklı konaklama opsiyonları bulunmaktadır. Bunların senelik ücretleri 4576 GBP ile 8.007 GBP arasında değişmektedir. Konaklama türlerini incelemek için okulun websitesine göz atabilirsiniz.

https://www.dmu.ac.uk/study/accommodation/index.aspx

Leicester’da Yaşam

DMU’nun kampüsü Leicester’ın kalbinde yer almaktadır. Tarih, modern başarılar ve çeşitli mirasla zengin bir şehirdir. Leicester'da yaşamanın ve çalışmanın avantajları çoktur. NatWest tarafından derlenen 2020 Öğrenci Yaşam Endeksi'nde Manchester ve Cambridge'nin hemen arkasında İngiltere'deki ilk üç öğrenci şehri arasında yer almaktadır. Ayrıca, StartUpsGeek.com tarafından yayınlanan bir raporda bir iş kurmak için İngiltere'deki ilk 10 şehirden biri olarak seçilmiştir. Bankrate tarafından yapılan bir ankette sosyal ve çevresel sorunların üstesinden gelme söz konusu olduğunda Birleşik Krallık'taki en ilerici üçüncü şehir seçilmiştir.

Leicester'da çok sayıda mağaza, restoran, bar ve canlı bir müzik, film, spor, komedi ve kültür karışımının yanı sıra sınırların içinde ve çevresinde çok sayıda yeşil alan vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı