Almanya’nın yüksek refah seviyesi, diğer ülkelere oranla nispeten düşük yaşam maliyetleri, güçlü ekonomisi ve mezuniyet sonrası iş olanakları, uluslararası alandaki güçlü profilini desteklemektedir. Almanya; İngiltere veya ABD dışındaki diğer tüm ülkelerden daha üst sıralarda yer alan üniversitelere sahiptir. Ayrıca, Almanya’da devlet üniversitelerindeki yüksek lisans programlarının çoğu ücretsizdir.

Çoğu yüksek lisans programı, modüller veya çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Yüksek lisans programları genellikle dört dönemden (2 yıl) oluşur ancak bazı özel okullarda iki dönemlik (1 yıl) programlar da sunulmaktadır.

Almanya’da var olan İngilizce programların çoğunluğu özel üniversite ve kurumlar tarafından verilmektedir. İngilizce programların birçoğunu yüksek lisans dereceleri oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans bölümleri de özellikle sosyal bilimler, ekonomi ve işletme alanlarındadır.

Almanya’nın Eğitim Gücü

Başarılı bir lisansüstü eğitim sistemini destekleyen güçlü ekonomisi ve çok sayıda İngilizce programıyla, Almanya Avrupa'nın en iyi lisansüstü eğitim sistemine sahip ülkelerinden biridir. Özellikle son yıllarda uluslararası öğrenci toplulukları tarafından artan bir popülariteye sahip Alman yüksek öğrenim sistemi, dünya çapında giderek daha güçlü bir profil kazanmaktadır.

Neden Almanya’daki Yüksek Lisans Programlarını Tercih Etmelisiniz?

Almanya, yaklaşık 425 yükseköğretim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. 2019 yılında yayınlanan dünya üniversite sıralamasında 45 Alman üniversitesi ilk 700 üniversitesi arasında yer almayı başarmıştır.

Lisansüstü eğitimde Almanya'yı tercih etmek için bazı sebepler şunlardır;

 • Yenilik ve Yaratıcılık: Hem Aydınlanma hem de Sanayi Devrimi zamanında dünyada önemli bir merkez olan Almanya’nın bilim ve mühendislik alanında yaptığı gelişmeler felsefe, teoloji ve sanat alanında yapılan yenilikler kadar önemlidir.
 • Modern Üniversiteler: Alman düşünürler; akademik özgürlüğe, titizliğe ve bütünlüğe vurgu yaparak 19. yüzyılda modern araştırma üniversitelerinin gelişimine öncülük etmiştir.
 • Uluslararası İmaj: Alman üniversitelerindeki öğrencilerin yaklaşık% 13'ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Mezunlara sunulan çeşitli çalışma fırsatları bu öğrencilerin Almanya’da kalıcı hale gelmelerine olanak sağlamaktadır.
 • Dünya Genelinde Tanınırlık: Almanya, Birleşik Krallık haricinde herhangi bir Avrupa ülkesinden daha üst sıralarda yer alan üniversitelere sahiptir ve bu üniversitelerdeki derecelerin tamamı dünya çapında tanınmaktadır.
 • Eğitim Ücretleri: Almanya’daki devlet üniversitelerinin çoğu, yüksek lisans eğitimleri için ücret talep etmez. Almanya'daki yaşam maliyetleri de diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ekonomik olarak daha uygundur.

Alman Üniversiteleri

Almanya'da 20.000'den fazla program sunulan yaklaşık 425 üniversite bulunmaktadır. Almanya’da üniversiteler farklı türlere ayrılır.

Dört tür üniversite vardır;

Araştırma Üniversiteleri;

çeşitli konularda orijinal akademik çalışmalar (yani araştırma) yürütülür. Çok sayıda yüksek lisans ve doktora programı sunulur.

Teknik Üniversiteler;

geleneksel olarak bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında uzmanlaşmıştır.

Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri;

mühendislik, işletme veya sosyal bilimler gibi pratik konulara odaklanır. Genellikle ticari veya profesyonel kuruluşlarla ortaktırlar.

Sanat, Film ve Müzik Kolejleri;

yaratıcı disiplinlerde özel pratik eğitimler sunar. Adayların yaratıcı beceriler ve deneyimler sergilemeleri beklenir.

Devlet ve Özel Üniversiteler

Almanya, 16 eyaletten oluşur ve her bir eyalet kendi devlet üniversitesini yönetmekle sorumludur. Bunun içerisine devlet finansmanı sağlamak ve talep edilen ücretleri düzenlemek dâhildir.

Almanya'da yaklaşık 300 devlet üniversitesi bulunur. Öğrencilerin %95’i devlet üniversitelerinde eğitim almaktadır. Geriye kalan yaklaşık 125 kurumu özel üniversiteler oluşturmaktadır. Özel üniversiteler devlet desteği almazlar ve öğrenim ücretlerini kendileri belirlemektedir.

Her iki üniversite kategorisi de uygun şekilde akredite edilmiş programlar sunar ve kendi programlarını geliştirmekte özgürdür. Tek temel fark ücret bazındadır.

Almanya’nın Üniversite Şehirleri

Almanya, Berlin gibi büyük metropollerden Heidelberg gibi küçük üniversite kasabalarına kadar birçok öğrenci dostu şehre sahiptir. İster şehir heyecanı yaşamayı ister daha rahat bir atmosferi arıyor olun, Almanya’da kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz. Almanya'daki belli başlı üniversite kasabaları ve şehirleri şunlardır;

 • Berlin
 • Münih
 • Hamburg
 • Frankfurt
 • Köln
 • Heidelberg
 • Freiburg
 • Hannover

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’daki lisansüstü eğitim, Bologna Süreci'nin bir parçası olarak geliştirilen Avrupa Yüksek Öğrenim İlkelerini takip eder. Bunun anlamı yüksek lisans derecelerinin 'ikinci aşama' niteliği olmasıdır. Bunlar genellikle lisans derecesini (birinci aşama) takip eder ve öğrenciyi doktoraya (üçüncü aşama) hazırlar.

Çoğu yüksek lisans programı, ayrı modüller veya çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Elbette farklı programların içerikleri de değişiklik gösterebilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde eğitim alabilmek için bir lisans derecesi mezunu olmanız gerekir. Almanya’da çoğu yüksek lisans derecesi dört dönemden (2 yıl) oluşur. Ancak bazı özel okullarda iki dönemlik (1 yıl) programlar da sunulmaktadır.

Almanya’da İngilizce Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da ana eğitim dili Almanca olsa da, İngilizce öğretilen programlar günden güne büyüyen bir seçim yelpazesini oluşturmaktadır. Almanya’da var olan İngilizce programların çoğunluğu özel üniversite ve kurumlar tarafından verilmektedir. Bu İngilizce programların birçoğunu yüksek lisans dereceleri oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans bölümleri de özellikle sosyal bilimler, ekonomi ve işletme alanlarındadır. Uluslararası öğrenciler tarafından yoğun talep gösterilen bu programlara kaydolabilmek için çok dikkatli ve detaylı bir araştırma yapılması gerekir.

İngilizce programlar, Almanca yeterlilik gerektirmez ancak ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin Almanya'da eğitim almak için yeterli bir dil sınavı puanı göstermeleri gerekir. Bu puan tamamen kaydolmak istediğiniz programın kabul şartlarına göre değişkenlik gösterir.
Kaydolmayı düşündüğünüz program Almanca yeterlilik istemese bile, eğitim alacağınız ülkenin anadilini öğrenmek size birçok alanda rahatlık ve fırsat sağlayacaktır. İkinci bir dilde yeterlilik kazanmak, uluslararası alanda elde edeceğiniz deneyimi güçlendirirken özgeçmişinize bunu yansıtmanızı sağlayacaktır.

Öğrenci Vizeleri

Almanya, çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan bir eğitim ülkesidir. Türk öğrenciler Almanya’da eğitim alabilmek için öğrenci vizesi, göçmenlik ve oturum izni gereksinimleri yerine getirmek zorundadır.

Almanya'da 90 güne kadar turist vizesi ile dil eğitimi alınabilmektedir.

Vizelerin başvuru ve vize açıklanma süresi birkaç ayı bulabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzun en kısa sürede yapılması tavsiye edilir. Vize başvurunuz için gerekli olan temel gereksinimler şunlardır;

 • Başvuru formu
 • Geçerli pasaport
 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Almanya’da kayıt olduğunuz eğitim kurumu tarafından gönderilen kabul mektubunuz
 • Transkript
 • İngilizce eğitim veren programlara kayıt olanlar için dil yeterlilik belgesi
 • Almanya’da eğitim alırken kendinizi finansal anlamda destekleyeceğinizin kanıtı olarak 1 yıl için banka hesabınızda gösterilecek minimum tutar 10.236€. Bu para Almanya’da bloke edilir. Ayrıca anne ve baba sponsor olarak kabul edilir.
 • Sağlık sigortası. Öğrenciler genellikle Türkiye’den giderken seyahat sağlık sigortası, Almanya’da da devlet sigortası yaptırıyorlar.

Oturma İzni Başvurusu

Almanya’da ülkeye girdikten sonra oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu işlemi bulunduğunuz şehirdeki Yabancı Kayıt Bürosuna giderek yapabilirsiniz. Ülkeye varışınızdan sonraki iki hafta içerisinde ve konaklamanız belliyse (adresiniz kaydedilir) yapmanız gerekir. İlk oturma izni başvurunuz için 60€-110€ arası bir ücret ödemeniz gerekir. Yıllık uzatma işlemi için belirlenen ücret 80€’dur.

Sağlık Sigortası

Almanya'ya gelmeden önce sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Sigorta öğrenci vizesi başvurunuzun ve kurs kaydınızın önemli bir parçasını oluşturur. Başka bir deyişle, öğrenci sağlık sigortanızı vize başvurunuzdan ve seçtiğiniz Üniversiteye son kayıt tarihinden önce yaptırmamışsanız, Almanya'ya girmenize izin verilmeyecektir.

GISMA Business School

Alman Uluslararası Yönetim ve Yönetim Bilimleri Enstitüsü, kısa adıyla GISMA İşletme Okulu, 1999 yılında eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder tarafından kurulmuştur. Yıllardır büyümesini ve genişlemesini devam ettiren okulun günümüzde dünya çapında 75.000'den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Okul Ağustos 2013'e kadar Saksonya Eyaleti tarafından bir kamu/özel ortaklığı olarak yönetilip finanse edildi. 2013 yılından sonra dünya çapında 40.000'den fazla öğrencisi ile önde gelen bir yükseköğretim sağlayıcısı olan Global University Systems (GUS) ağının bir parçası olmuştur.

GISMA Business School, 40'tan fazla milleti temsil edilen öğrenci topluluğuna, geniş bir lisans, lisansüstü, üniversite geçiş programları ve dil eğitimi programı yelpazesine sahiptir. Grenoble Ecole de Management, The University of Law ve Kingston University gibi önemli eğitim kurumları, Continental ve Volkswagen gibi küresel şirketlerle de partner olarak çalışmaktadır. Hannover, Berlin ve Hamburg’da merkezleri bulunan GISMA’da öğrenciler için birçok İngilizce lisans ve yüksek lisans programları sunulmaktadır. Öğrenciler ve mezunlar için özel bir Kariyer Geliştirme Merkezi, çok sayıda burs ve esnek ödeme planları da sunulmaktadır.

2017 yılında açılan Berlin kampüsü, Grenoble Ecole de Management ve University of Law ile yapılan iş birliği sayesinde dünya çapında derecelendirilmiş programlar sunmaktadır. Grenoble Ecole de Management Okulu dünyadaki işletme okullarının yalnızca %1’inin elde edebildiği, AMBA, EQUIS ve AASCB’den akreditasyonlara sahiptir.

Neden GISMA Business School’da Eğitim Almalıyım?

 • GISMA Business School’un iş birliği yaptığı Grenoble Ecole de Management okulu 2011'den beri AMBA tarafından akreditasyon sahibidir
 • Avrupa'nın önde gelen işletme okullarıyla ortaklıkları bulunur
 • Tüm programlarda eğitimler İngilizce olarak verilmektedir
 • 40'tan fazla milleti temsil edilen uluslararası öğrenci grubu
 • Burslar ve esnek ödeme planları
 • Berlin, Hannover ve Hamburg'da şehir merkezinde yer alan konumlar
 • Çeşitli kurum içi Kariyer Merkezi hizmetleri
 • MBA ve yüksek lisans mezunları için Almanya'da eğitim sonrası verilen 18 aylık oturum izni, uluslararası öğrencilerin mezun olduktan sonra Almanya'da iş aramasına olanak tanır

Sunulan Programlar

GISMA Business School, University of Law ve Grenoble Ecole de Management ile bulunan özel anlaşması neticesinde Berlin kampüsünde lisans ve yüksek lisans alanında birçok eğitim programı sunmaktadır. Ayrıca Kingston Universtiy ile de bulunan özel anlaşma sayesinde Hamburg kampüsünde yüksek lisans programı sunulur.

University of Law Yüksek Lisans Programları;

 • MSc Corporate Financial Management
 • MSc International Marketing
 • MSc Leadership and Human Resource Management
 • MSc Strategic Business Management
 • MSc Global Accounting
 • MSc Project Management
 • MSc Business Intelligence and Analytics
 • MSc Financial Compliance and Governance
 • MSc Financial Risk Management
 • MSc Digital Marketing
 • MSc Data Management and Cyber Security
 • MSc Financial Compliance

University of Law Lisans Programları

 • BA Hons Business Management
 • BA Hons Business Management (Marketing)
 • BSc Hons International Business Management
 • BSc Hons Digital Business Management
 • BSc Hons Digital Marketing

Grenoble Ecole de Management Yüksek Lisans Programları;

 • MBA
 • MSc Management in International Business
 • MSc Marketing Management
 • MSc Innovation, Strategy and Entrepreneurship

Kingston University Yüksek Lisans Programları;

 • MSc International Business Management

Program ücretleri

Lisans programlarının ücreti 12.000€, yüksek lisans programlarının ücretleri ise 15.000€ - 20.350€ arasında değişmektedir. Okulun sunmuş olduğu burs imkânları sayesinde eğitim ücretleri değişebilmektedir. Burslar hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Lisans Programlarının Genel Kabul Koşulları

 • Lisans diploması
 • Minimum 6.5 IELTS puanı
 • Motivasyon mektubu

Kabul için istenilen minimum lisans not ortalaması seçeceğiniz programa göre değişmektedir. Bazı programlar alanınızda iki yıl iş deneyimi sahibi olmanızı gerektirir. Kabul şartları hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

MSc Digital Marketing

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €16,000

Bu program, dijital pazarlama stratejilerini etkili bir şekilde geliştirmek ve bunları kullanmak için gerekli becerileri sağlamaya yöneliktir. Dijital iş ortamının temelleri, veriye dayalı karar verme ve günümüzün iş dünyasında lider pazarlama stratejileri gibi bir dizi temel alanı kapsamaktadır.

Program modülleri;
 • Digital Marketing Technologies
 • Digital Consumer Behaviour
 • Data Driven Decision Making
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation/Project

MSc Marketing Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl + İşletme Final Projesi
Ücret: €19,450

Bu program, pazarlama alanında kendilerini farklı kılacak nitelik ve eğitimi isteyen hırslı mezunları ve deneyimli yöneticileri hedeflemektedir.

Program yapısı;

1. yıl;

 • Digital Marketing
 • Strategic Management
 • Marketing Management
 • Core Business Skills
 • Capstone course

2. yıl;

 • İşletme Final Projesi

MBA

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl + Yönetim Final Projesi
Ücret: €31,450

Başarılı başvuru sahipleri, bu programı üç akreditasyon sahibi kurum olan Grenoble Ecole de Management’den almaktadır.

Program yapısı;

1. yıl;

 • The International Environment
 • Accounting and Auditing
 • International Management
 • Sustainability Management
 • International Business Law
 • Technology Management
 • Tools for Decision-Making
 • Managing Organisations
 • International Marketing
 • Corporate Finance
 • Digital Transformation
 • Strategic Management
 • Integrative Case Study

2. yıl;

 • Yönetim Final Projesi


Master in International Business

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl + İşletme Final Projesi
Ücret: €20,350

Bu program, Financial Times tarafından 2016 yılında "Yönetimde Yüksek Lisans" sıralamasında dünya çapında 13. ve "Uluslararası Kariyer Hareketliliği" sıralamasında dünya çapında 6. sırada yer almıştır.

Program yapısı;

1. yıl;

 • Introduction session
 • International Business
 • Strategy and Operations
 • Marketing
 • International Management
 • Managing Technology and Innovation
 • Finance and Economics
 • Accounting
 • Business Research and Analysis
 • Foreign Languages (Mandatory)

2. yıl;

 • İşletme Final Projesi

MSc Innovation, Strategy & Entrepreneurship

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl + İşletme Final Projesi
Ücret: €21,450

Bu program, yenilikçi iş modelleri üretmek, iş ve teknolojide fırsatları takip etmek isteyen yeni mezunlar, yöneticiler ve girişimciler için tasarlanmıştır.

Program yapısı;

1. yıl;

 • Introduction session - general management and the corporate environment
 • Innovation Management
 • Strategy
 • Entrepreneurship

2. yıl;

 • İşletme Final Projesi

MSc Corporate Financial Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000

Bu program, Finans veya Muhasebe alanında kariyer yapmak isteyenlere yönelik University of Law tarafından tasarlanmıştır.

Program modülleri;
 • Corporate Finance
 • Corporate Reporting
 • Research Methods,
Professional Development and Dissertation/Project Seçmeli Modüller (Uzmanlık I);
 • Risk Management and Banking Regulation
 • Mergers and Acquisitions Seçmeli Modüller (Uzmanlık II);
 • Business Performance Management
 • Corporate Governance and Social Responsibility

MSc International Marketing

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000

Bu program, küresel ölçekte pazarlama, markalaşma veya işletme yönetimi alanında kariyer sahibi olmak isteyenlere yöneliktir. Program dahilinde düzenli dersler ve atölye çalışmalarına ek olarak, The Financial Times, vaka çalışmaları, video içeriği, çevrimiçi testler ve geri bildirimler dahil olmak üzere The University of Law'ın zengin çevrimiçi kaynaklarına erişebileceksiniz.

Program modülleri;
 • International Marketing Leadership
 • Managing Organisational Reputation
 • Business Analysis and Decision Making
 • International Emerging Themes
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation/Project

MSc Leadership and Human Resource Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000

Program, küresel ölçekte stratejik insan kaynakları yönetimi alanında kariyer geliştirmek isteyenler için idealdir.

Program modülleri;
 • Leadership and Management Development
 • Developing Skills for Business
 • Human Resource
 • Management in Context
 • Coaching and Mentoring
 • Organisational Design and Development
 • Leading, Managing and Developing People
 • Managing Employment Relations
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation/ Project

MSc Strategic Business Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000

Bu program başarılı bir yönetici, danışman, analist veya girişimci olmakla ilgilenen kişiler için idealdir.

Program modülleri;
 • Global Business Strategy and Leadership
 • Management of Business Operations
 • Performance Management and Reward
 • International Marketing Leadership
 • Financial Information for Business Decisions
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation/Project

MSc Global Accounting

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000

Bu kurs, işletme bilgilerini geliştirmek ve başarılı bir muhasebe profesyoneli olmak isteyenler için mükemmeldir. Program, küresel bağlamda muhasebenin tüm önemli yönleri hakkında derinlemesine bilgi sağlayacaktır.

Program modülleri;
 • Corporate Finance
 • Corporate Reporting
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation/Project
Seçmeli Modüller;
 • Corporate Governance and Social Responsibility
 • Mergers and Acquisitions
 • Global Auditing and Assurance

MSc Financial Risk Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €16.000

Bu kurs, risk yönetimi araçları konusunda bilgilerini geliştirmek isteyenlere yöneliktir.

Kursun sonunda öğrenciler, kurumsal küresel risk yönetimi, küresel denetim ve uyum koordinasyonu, kurumsal sosyal sorumluluk ve etik yönetimi, her tür finansal kurumda güvenlik ve uyum yönetimi rollerinde kilit oyuncular olmak için gerekli becerileri kazanmış olacaklardır.

Program Modülleri;
 • Fundamentals of Securities and Investments
 • Derivatives and Risk Hedging
 • Risk Simulation and Basel III Capital Requirements
 • Automation Regulations, Compliance: concepts and automation, Fintech and Regtech

MSc Project Management

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €15.000-€16.000

Bu program, proje yönetiminin önemli yönlerine pratik ve stratejik bir bakış açısıyla geniş bir yaklaşım sağlar. Öğrencilerin birinci sınıf bir proje yöneticisi olmak için kritik beceriler kazanmalarını sağlar ve onları şirketler için arzu edilen bir aday haline getirmektedir.

Program Modülleri;
 • Program Management
 • Product Management
 • Design Thinking
Aşağıdaki modüllerden bir tane daha seçilebilmektedir;
 • Emerging Technologies
 • Blockchain
 • FinTech
 • Procurement and SCM

MSc Business Intelligence and Analytics

Kampüs: Berlin
Süre: 1 yıl
Ücret: €16.000

Bu program, sayısal alanda iyi olan, veri yönetimi ve siber güvenlik konusundaki anlayışını geliştirmek isteyenler için idealdir. Veri yönetimi, siber güvenlik ve veriye dayalı karar verme, tahmine dayalı analiz ve veri keşif görselleştirmeye bağlı olan diğer sektörlerdeki kariyerlerin kapısını açabilir.

Program Modülleri;
 • Data Discovery Visualisation
 • Data Driven Decision Making
 • Predictive Analytics
 • Research Methods, Professional Development and Dissertation / Project
Seçmeli Modüller;
 • Emerging Technologies
 • Blockchain
 • FinTech
 • Procurement and SCM

MSc International Business Management

Kampüs: Hamburg
Süre: 1 yıl
Ücret: €16.500

Bu program, uluslararası iş bilgi ve becerilerinizi geliştirecek ve küresel ölçekte bir girişimci olarak başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Program Modülleri;
 • Fundamentals of Business Management
 • International Business Strategy with Simulation
 • International Business Environment and Trade
 • Consultancy in Practice
 • Global Marketing Management
 • Buyer Behaviour