Toronto

Kanada denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan bu şehir herkes tarafından Kanada’nın başkenti sanılan ama başkentinden daha fazla sevilen, bilinen Toronto; Kanada’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehridir.

Hem İngilizce hem de Fransızca konuşulan bu ülkede, İngilizcenin konuşulduğu eyaletlerden birinde yer alan Toronto, Amerika sınırında bulunmasıyla da büyük önem taşır.

Birçok fuara, konsere ev sahipliği yapan bu şehir sadece ülkenin en önemli kenti olmakla kalmayıp, Amerika kıtasında da büyük önem taşıyan şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Eyaletlere ayrılan bu ülkede Ontario eyaletinin başkentidir. Kanada’nın güneydoğusunda yer alır.

Toronto’ya Ulaşım

Türk Hava Yolları'nın İstanbul'da  Toronto Pearson uçuşları bulunmaktadır. Aktarmalı olarak da gidebilirsiniz ama aktarmalı olarak giderseniz uçuş süreniz yaklaşık 25 saate çıkabilir eğer direkt uçuş bulabilirseniz size kesinlikle direkt uçuş ile gitmenizi tavsiye ederim. Direkt uçuş ile yaklaşık 12 saatte Toronto’ya ulaşmış olursunuz.

3 Havalimanı bulunan bu şehir de en çok kullanılan havalimanı Pearson Uluslararası Havalimanı’dır. Bu havalimanı şehre yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Şehirdeki tüm havalimanları arasında en yakını olan Pearson Havalimanına birçok seçenekle ulaşım sağlanır.

OTOBÜS

900 numaralı otobüse binerek kolaylık şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Otobüs ile yaklaşık 45 dakika içerisinde ulaşım sağlanır. Otobüs biletlerini isterseniz şoförden isterseniz de terminalden kolaylıkla alabilirsiniz.

Otobüs bilet fiyatları ise;

Yetişkinler için $3.25
Öğrenciler için ise $2.20

SHUTTLE SERVİS

Havalimanından şehir merkezine ulaşımı kolaylaştıran bu servislerin fiyatlandırması $10-$25 arasında değişmektedir. Yaklaşık 20-30 dk içerisinde şehir merkezine ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. Otobüs ile kıyaslandığında daha kısa sürede daha fazla bir ücret ödeyerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz.

TAKSİ

En rahat ancak fiyatlandırma açısından en pahalı seçenek olan taksi ile şehir merkezine yaklaşık 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücretleri ise yaklaşık $60-$80 arasında değişim gösterir.

Toronto’da Konaklama

Dünyada yaşanabilecek yerlerin başında gelen Toronto, hem Amerika’ya yakınlığıyla hem de birçok festivalin ve eğlencenin merkezi oluşuyla dikkat çekmektedir. Bu seçenekler sayesinde de birçok öğrenci ve insanın eğitim veya dil okulları için tercih ettiği bir yer olmaktadır. 3 konaklama seçeneği en çok tercih edilir.

Bunlar ise;

  • Öğrenci Yurtları
  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Aile Yanı Konaklama

En çok tercih edilen öğrenci yurtları

En çok tercih edilen seçeneğin öğrenci yurtları olmasının ilk sebebi Toronto’ya gidecek olan insanların yaşadığı yerlerin temizliği ile uğraşmak zorunda kalmayacak olmaları, yemeklerini yemekhane ya da ortak kullanım alanlarında kolaylık yiyebilmeleridir. İkinci seçenek bir o kadar da önemli olan seçenek ise burada yaşayan öğrenciler sadece derslerinde İngilizce ile iç içe olmayacaktır, sosyal hayatlarında da yurtta kalan insanlarla da hep İngilizce konuşarak günlük dil kullanımında da gelişme sağlayacaklardır.

İkinci en çok tercih edilen seçenek ise Airbnb ile kolaylıkla sağlanabilecek ev kiramala seçeneğidir. Kendi bütçenize uygun olacak şekilde kaldığınız okula yakın mesafedeki ev seçeneklerine bakmanızı öneririz.

Toronto’da Ulaşım

Kanada’nın ikinci büyük şehri olan Toronto’da maalesef yürüyerek her yere ulaşamazsınız. Öğrenciler için mükemmel bir seçenek olan toplu taşıma kullanımı ile şehrin her yerine kolaylıkla ulaşım sağlanır.

Tüm toplu taşıma kullanımlarında aynı fiyat ödenmektedir.

Bunlar ise;

Tek Bilet: $3.00
Günlük Bilet: $11.00
Haftalık Bilet: $40.00
Aylık Bilet: $140.00

Peki toplu taşıma seçenekleri nelerdir?

Metro: En çok kullanılan toplu taşıma aracıdır. Metro durakları sık ve fazla olmasından dolayı en çok tercih edilir. Yaklaşık 1 dakika da bir metro akışı sağlanır.

Tramvay: Metroya göre daha az kullanılsa da otobüse kıyasla daha fazla kullanılır. Ücretlendirmeler tüm toplu taşıma araçlarında aynı olduğu için diğer seçeneklere göre daha pratiktir. Çoğu yere ulaşım tramvay ile sağlanabilir.

Otobüs: En az kullanılan seçenek olan otobüslerin seferleri sık sıktır. Ve şehrin her yerine kolaylıkla ulaşım sağlanır. Ancak büyük bir şehir olduğu için trafikte çok vakit kaybedilmektedir. Bu yüzden de en az tercih edilir.

Feribot: Toronto’ya bağlı adalara gidilmesini sağlayan feribotlar toplu taşıma sistemine bağlı değildir ancak seferleri sıklıkla sürmektedir. Giderken bilet almak gerekmektedir ama dönüşte bilet almanıza gerek yoktur. Ücret ödemeden dönüş yolculuğunuzu yapabilirsiniz.

Fiyatlandırması ise şöyle;

Yetişkinler için $8.00
Öğrenciler için $5.00

Toronto’da İklim

Ilıman bir iklime sahip olan bu şehir kuzeyde olduğu için çok soğuk düşünülse de bu düşüncenin yanlış olduğu kanaatına varıyoruz.

Kışları soğuk ve kar yağışlıdır ortalama sıcaklık yaklaşık 5°’dir.
Yazları ise birçok kuzey ülkesine göre sıcaktır, ortalama sıcaklık 27°’dir.

Toronto’da Gezilecek Yerler

ROYAL ONTORIO MUSEUM

Değişik ve ilgi çekici bir mimari yapıya sahip olan bu müze 1912 yılında inşa edilmiştir. Herkesin dikkatini çeken dış yapısı ise sonradan binaya eklenmiştir. Budist heykellerden tuttun birçok ülkenin sanat eserini bulunduran müze Kuzey Amerika ‘da bilinen en büyük ve kapsamlı müzelerden biridir.
Giriş ücreti ise $11.00’dır.

CN TOWER

Toronto’nun simgesi haline gelen bu kule dünyanın en fazla uzunluğa sahip 4. kulesidir. İçinde birçok güzel restoran bulunmaktadır. Toronto’ya giderseniz kesinlikle bu kuleye çıkmanızı tavsiye ederiz. Neredeyse tüm Toronto’nun ayaklarınıza serilecektir. Kulenin bazı bölgelerinde zemin tamamen camdan oluşmaktadır.
Bu kule aslında birçok iletişim aracında yaşanılan yayın sıkıntısı nedeniyle 1973 yılında yapılmıştır.
Giriş ücreti yaklaşık $25.00’dır. Eğer önceden online şekilde bilet alırsanız yaklaşık %10 indirimle bileti almış olursunuz.

DISTILLERY DISTRICT

Bu bölge şehrin en eski ve bölgelerinden biridir. Victoria döneminin eseri olarak bilinen bu yer Kanada’daki en büyük mimari bölgedir. Kesinlikle gidip görmeniz gereken ve keşke böyle bir mahallede yaşasam diyeceğiniz bir yer olacağından eminiz.

NATHAN PHILLIPS SQUARE

Kanada’nın en büyük meydanı olan bu yer birçok etkinliğin ev sahipliğinin yapıldığı bir yerdir. Ve büyük Toronto yazısı da bu meydanda bulunmaktadır.

ST. LAWRENCE MARKET

Eski şehir tarafında bulunan bu market şehrin en dikkat çeken yeri diyebiliriz. En iyi market ödülü bile bulunan bu büyük market tarihi bir binanın içinde bulunur. Neredeyse tüm ürünleri bulabileceğiniz bu marketin içinde kendinizi bile kaybedebilirsiniz. Sadece yiyeceklerin satıldığını düşünmeyin bu eski binada birçok antikaya da ulaşabilirsiniz.

TORONTO ISLANDS

Feribotla geçiş sağlanan bu adalar Toronto’ya çok yakın küçük adalardır. 10 dakika içerisinde ulaşım sağlanan bu adalarda birçok kafe ve plaj bulunmaktadır ve çoğu deniz sporunu yapabilirsiniz. Yaz dönemlerinde kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yerdir. Hem de şehre çok yakın olduğu için çok tercih edilmektedir. Adalar hemen şehrin karşısında olduğu için şehrin içinde dinleme şansını yakalamış hissedeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.

Kanada’da 2020 Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte en düşük saatlik ücret 14.60 CAD olacaktır. Bu ücret genellikle öğrenci işleri adı altında adlandırdığımız en basit işletmelerde ödenen asgari ücrettir. College mezunları bölümlerine göre çok daha yüksek gelirlere sahip olabilmektedir.

Kanada’da 2 yıllık akademik eğitim alan öğrencilerin eğitimi tamamlandıktan sonra 3 yıllık çalışma izni hakkı vardır ve daha sonrasında PR (permanent resident) başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedirler.

YÖK denkliği bulunmadığı için Türkiye’de kamuda geçerli olmasada özel sektörün tanıdığı ve saygınlığı bulunan Kanada College mezunu öğrenciler özel sektörde mesleklerini icra edebilmektedir.

Hayır. Öğrencilerimiz kalan 1 veya 2 yıllık eğitimlerini College’lerin anlaşmalı olduğu üniversitelerde tamamlayarak hem çift diploma sahibi olabilir hem de YÖK denkliği alabilir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı

EC Dil Okulları

EC Dil Okulları

1991 yılında kurulan EC dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile[...]

Devamı