7 Kıtadan biri olan Avustralya kıtası sadece bir kıta değil, bir kıtayı kaplayan bir ülkedir. Bu ülkenin en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri olan Sydney bu ülkenin en önemli ve en çok dikkat çeken şehirlerinden biridir. Dünyanın en iyi limanlarından biri olarak bilinen bu şehir en önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Anadili İngilizce olan Avustralya bu açıdan da yabancı öğrenciler için dil eğitimi ve diğer birçok eğitim, öğretim alanında tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir.

Yaklaşık nüfusu 5.000.000’dur.

Neden Sydney?

Dünyanın en önemli liman kentlerinden biri olan Sydney, birçok farklı hayatı bir arada yaşayabileceğiniz bir yer. Hem capcanlı bir gece hayatına sahip hem de doğayla içe içe sakin, huzurlu bir yerdir. Öğrencilerin en çok tercih etmesinin sebeplerinden ilki ise diğer ülkelere maddi açıdan daha uygun bir yerdir. İkinci sebep ise canlı bir gece hayatı olmasıdır.

Sydney’e Ulaşım

Türkiye’den Sydney’e maalesef direkt uçuş bulunmamaktadır. Çoğunlukla Bangkok, Manila, Cakarta, Singapur’dan aktarma yapılmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık 25 saat sürecektir. Bu uzun yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Havalimanından birçok seçenek ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

OTOBÜS

Şehir merkezine mesafe kısa olduğu için otobüs ile de kolaylıkla ulaşılabilir. 20 dakika da bir geçen 400 numaralı otobüs bu transferi sağlamaktadır. İsterseniz tek kullanım biletle ya da kart alıp doldurarak kullanabilirsiniz. Bilet fiyatları ise A$1.50-A$2.50 arasındadır.

TREN

Havalimanından kolaylıkla trenle de ulaşım sağlanabilir. Ücretlendirmesi otobüse göre daha fazla da çok daha hızlı ve kolaylıkla ulaşım sağlanır. Bilet fiyatı yaklaşık 17A$’dır.

TAKSİ

Ücretlendirmesi diğer seçeneklere göre fazla olduğu az kullanılan bir seçenektir. Yaklaşık 20-30 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlanır. Taksinin fiyatlandırması ise A$25-A$40 arasındadır.

SHUTTLE SERVİS

Havalimanından kalkan bu servislerin fiyatlandırması A$10-A$20 arasında değişmektedir. Bu servislerin önceden ayarlanması gerekir.10-15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Sydney’de Konaklama

Dünyada yaşanabilecek en güzel yerlerden biri olarak seçilen bu önemli sahil kenti hem kalabalık bir kent hayatını yaşabileceğiniz hem de doğayla iç içe huzura kavuşabileceğiniz bir yer. Öğrencilerin ve yaz okullarının bu sebepler nedeniyle merkezlerinden biri olan Sydney’ de birçok konaklama seçeceği bulunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Seçenekler ise;

  • Öğrenci Yurtları
  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Aile Yanı Konaklama

En çok tercih edilen öğrenci yurtları

Öğrenci yurtları neden en çok tercih edilen seçenektir? Ailelerin en bu seçeneği tercih etmesinin ilk sebebi öğrencilerin bu yurtta yalnız başına kalmayacak olmalıdır. Birçok öğrencinin de tercih edeceği bir konaklama yeri olan olacak. Bu kişilerle rahatlıkla ders dışında da sosyalleşebileceklerdir. Güvenlik, temizlik, yemek açısından çok daha kolaylık sağlayan yurtlar, öğrencilerin sadece alacakları eğitimin keyfini çıkarabilmesini sağlayacaktır.

İkinci seçenek ise ev kiralama’ dır. Airbnb sayesinde kolaylıkla sağlanır.

Sydney’de Ulaşım

Bir ada ülkesi olan Avustralya’nın en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biri olan Sydney’de birçok toplu taşıma seçeceği bulunmaktadır.

⁃ Otobüs

Otobüs ile kolaylıkla şehrin her tarafına ulaşım sağlanabilir.

Hatlara göre bilet fiyatları değişmektedir;

Tam A$2.50-A$5.00
Öğrenci A$1.50-A$2.50

⁃ Feribot

Londra gibi bu şehri ayıran Pamamatta Nehri’nin de ve limanında Feribot çok kullanılan bir toplu taşıma aracıdır.

Ücretlendirmesi ise;

Tam A$6.50-A$7.70
Öğrenci A$3.50-A$4.00

- Tramvay-Tren- Metro

Birçok raylı sistemin bulunduğu bu şehirde ise bilet fiyatları ise şöyle;

Tam A$4.00-A$5.00
Öğrenci A$2.00-A$2.50

Sydney’de İklim

Güney yarım kürede olan bu şehir en sıcak zamanlarını Aralık, Ocak, Şubat aylarında yaşar. Onların yaz dönemi olan bu aylarda sıcaklık ortalama 30 derecedir. Haziran, Temmuz, Ağustos ise onlara göre kış ayları olmaktadır Kışları ise sıcaklık yaklaşık 20 derecedir. Ilıman bir iklime sahiptir.

Sydney’de Gezilecek Yerler

SYDNEY OPERA HOUSE

1973 senesinde 20.yüzyılın en önemli eserlerinden biri olan bu yapı Kraliçe II. Elizabeth tarafından açılmıştır. En büyük konser salonlarından biri olan bu bina birçok amaç için kullanılıyor. Sydney denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Opera Binası, mimari açıdan da çok güzel dizayn edilmiştir.

SYDNEY BRIDGE

Sydneyi birbirine bağlayan bu köprü şehrin simgesi haline gelmiştir. Bu köprüyü kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Eğer isterseniz de köprüye tırmanma turlarına katılabilirsiniz.

MANLY BEACH

Okyanusa kıyısı olan bir şehir olan Sydney de gidilmesi gereken yerler arasına giren Manly Beach 2 km uzunluğundadır. Birçok dünyaca ünlü festivalin yapıldığı ve çoğu deniz sporunun yapıldığı bu yerin en önemli özelliği de okyanus kıyısı olmasıdır.

ROYAL NATIONAL PARK

Dünyanın en büyük ikinci ulusal parkı olarak biliniyor. Birçok canlının bir arada yaşadığı bu park yeşilliğin ve doğanın şehir içindeki bir parçası olmuştur.

MURU MITTIGAR ABORJINAL CULTURAL CENTRE

Avustralya’nın yerlisi olan Aborjinlerin kültürünü yansıtan bu yer birçok etkinliğin yapıldığı bir yerdir. Ve yerlilerin müzede birçok eserini görebilirsiniz.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Melbourne şehir manzarası

Melbourne'de Eğitim

Melbourne'de dil eğitimi, üniversite, sertifika programları veya yüksek lisans olanaklarını araştırın. Melbourne öğrenci yaşamı hakkında detaylı[...]

Devamı

Brisbane manzarası

Brisbane'de Eğitim

Brisbane, Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Avustralya'nın üçüncü en kalabalık şehri olan Brisbane'nin[...]

Devamı

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı