Oxford, İngiltere'nin Oxfordshire bölgesinde 154.600 nüfusa sahip bir üniversite şehridir. Şehir, dünyanın en eski üniversitesi olan Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere'nin kültürünü ve tarihini yansıtan, dünyadaki en popüler öğrenci şehirlerinden bir tanesidir. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen uluslararası öğrenciler için, tarihi güzelliklerin arasında yüzyılın modern yaşamını Ortaçağ'dan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar yer almaktadır. 1200 yıldan fazla tarihi, oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır. Günümüzde Oxford’daki en büyük endüstriler arasında motor üretimi, eğitim, yayıncılık, bilgi teknolojisi ve bilim yer almaktadır.

Oxford’da Öğrenci Hayatı

Oxford, öğrenciler için yaşanılacak mükemmel bir yerdir. Tarihi binalarından nehir kenarındaki doğal barlara kadar her öğrencinin kendini evinde hissedebileceği bir şehirdir. Birleşik Krallık'taki diğer şehirlere kıyasla Oxford’un sunduğu çeşitlilik ve öğrenci atmosferi çok daha etkileyicidir. Oxford, ortaçağın sonlarından beri bir öğrenme merkezi olmuştur. Oxford bir bakıma İngiltere'nin klişeleşmiş görüntüsü gibidir, ülkeye hiç gitmemiş yabancıların İngiltere'yi hayal edebilecekleri tarihi binalar, küçük ve dar sokaklarla doludur.

Oxford Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 6£
 • Cappucino: 2.94£
 • Kutu kola: 1.65£
 • Su (1.5lt): 0.68£
 • Yumurta (12’li): 2.48£
 • Pirinç (1kg): 0.86£
 • Süt (1lt): 0.86£
 • Tavuk (1kg): 6.22£

Oxford’da Eğitim

Londra'ya 1,5 saat uzaklıkta olan Oxford, şehir nüfusunun 3 te 1’ini oluşturan öğrenci nüfusu ile kültürel hareketliliğin İngiltere'deki merkezidir. Tüm şehre yayılmış olan Oxford Üniversitesi'nin tarihi binaları her yıl onbinlerce turisti Oxford'a çekmektedir. Dil eğitimi için bir çok dil okulunun kampüslerinin yer aldığı Oxford dil öğrenmek isteyen öğrenciler için harika bir şehirdir. Bir üniversite şehri olarak Oxford’da dil eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinize güveniniz ve motivasyonunuz artacaktır. Dünyanın en büyüleyici üniversite şehirlerinden birinde dil eğitimi almak, akademik hayatınızın temellerini çok daha sağlam atmanız için adımlarınızı sağlamlaştıracaktır.

Oxford Dil Okulları

Dünya genelinde en çok tercih edilen dil okullarının Oxford’da da kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Oxford’da anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Oxford’a Nasıl Gidebilirim?

Oxford’a Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Ancak Manchester ya da Londra üzerinden aktarmalı olarak Oxford’a ulaşabilirsiniz. Oxford’da tek bir tren istasyonuna sahip olmasına rağmen, ulaşım büyük metropollerin çoğundan nispeten daha kolaydır. Londra, Birmingham, Manchester, Leeds ve Bristol'e çift yönlü düzenli tren ve otobüsler vardır. Uluslararası öğrenciler için, her üç saatte bir çalışan gün boyunca Londra’daki Heathrow ve Gatwick Havaalanlarına çift yönlü direkt otobüs servisi vardır.

Oxford’da Konaklama

Eğitim almak için Vancouver’i tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Airbnb ile ev ya da oda kiralama seçeneği de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yurt ve aile yanı seçenekleri kadar popüler değildir.

Oxford’da Ulaşım

Oxford toplu taşıma konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehir içi ulaşımda halkın büyük bir çoğunluğu otobüsleri kullanır. Bu otobüslerle şehrin hemen her bölgesine ulaşmak mümkündür. Oxford'un tren ve otobüs seferleri, şehir ulaşımının yanı sıra Oxford'un yakınlarında bulunan turistik bölgeler ve önemli tarihi eserlere sahip şehirlere de ulaşım sağlamaktadır. Oxford tren istasyonu Botley Road'dadır. İstasyon şehir merkezine ve otobüs istasyonuna çok yakındır. Londra'ya ve çevre şehirlere ulaşımın en hızlı yolu trendir. Trenle Londra 1 saat, Coventry 1 saat, Birmingham 1.5 saat uzaklıktadır.

Oxford’da Gezilmesi Gereken Yerler

Geçmişten beri Oxford tam bir eğitim ve kültür şehridir. Bu sebeple Oxford’da gezilecek yerlerin çoğunluğunu kolejler, müzeler ve kütüphaneler oluşturmaktadır. Bu kolejlerin birçoğu ünlü ‘High Caddesi’ üzerinde yer almaktadır. Ayrıca bu cadde şehrin tarihi ve mimari anlamda en iyi yapılarına ev sahipliği yapar. Oxford’da gezilmesi gereken yerlerin başında; Bodleian kütüphanesi, New College, Christ High Street, Sheldonian tiyatrosu, Museum of the History Science, Oxford Castle, Radcliffe Camera, The Museum of Oxford, The Museum of Modern Art ayrıca Alis Harikalar Diyarı’nın (Alice in Wonderland) ve Herry Potter’daki Hogwarts Hall’ın doğum yeri olarak görülen Christ Church görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdendir.

Christ Church

Görkemli bir mimariyle inşa edilmiş olan Christ Church, 16. yüzyılda Kral 7. Henry tarafından erkek öğrencilerin eğitim görmesi amacıyla yapılmıştır. Şehrin turistler tarafından en çok ilgi gören yapılarından biri olan kilise, aynı zamanda Harry Potter filmlerinde de sahne olarak kullanılmıştır.

Bodleian Kütüphanesi

Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Bodleian Kütüphanesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yapıları arasında bulunuyor.

Radcliffe Camera

1737-1749 yıllarında bir bilim kütüphanesi olarak inşa edilen yapı, Oxford’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Neo-klasik tarzda inşa edilen yapı İngiltere’nin en büyük kubbeye sahip binalarından biridir.

Sheldonian Tiyatrosu

1663 yılında inşa edilen bu anıtsal yapı zamanın astronomi profesörü Christopher Wren’in katkılarıyla kurulmuştur. Sheldonian Tiyatrosu günümüzde üniversite törenleri ve kamu konserleri için kullanılmaktadır.

Botanik Bahçe

1621 yılında kurulan Botanik Bahçe, şehir merkezinin kalbinde bir huzur cennetidir. Dünyanın dört bir yanından gelen inanılmaz bitkilerle dolu canlı cam evler ve rengarenk çiçeklerle dolu harika bir yerdir.

Doğa Tarihi Müzesi

Oxford’un en turistik yerlerinden biri olan Doğa Tarihi Müzesi, dünyanın dört bir yanından getirilen nesnelerle hazine gibi bir koleksiyona sahiptir. Müzenin dikkat çeken özelliklerinden biri de içerideki eserlerin daha orjinal ve gerçeğe yakın görünmesi için içeride loş ışık kullanılmasıdır. Müzedeki objeler içerisinde tüylü pelerinler, sihirli takılar, kürk parkalar, kirpi balığı kaskı gibi ilginç şeyler yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı