Kanada'nın başkenti ve dördüncü büyük şehri olan Ottawa aynı zamanda ülkenin eğitim, kültür ve sosyal etkinlikler bakımından cazibe merkezidir. Ontario eyaletinin güneydoğusunda yer alan şehir Ottawa vadisi üzerinde konumlanmaktadır. Şehir Toronto'ya 400 km, Montreal'e ise 250 kilometre uzaklıkta yer alır. Ottawa’yı diğer Kanada şehirlerinden ayıran başlıca özelliklerinde biri şehrin iki resmi dili bulunmasıdır. Fransızca ve İngilizcenin resmi dil olarak konuşulduğu Ottawa’da nüfusun %32’sinin anadili Fransızcadır. Ottawa'da çok sayıda müze,galeri ve sanat merkezleri bulunur. Tarihi yapıları, ulusal parkları ve Avrupa şehirlerine özgü atmosferi ile Ottawa Kanada’nın en dikkat çekici şehirlerden biridir. Şehirde yer alan çok sayıda lise, üniversite, eğitim ve araştırma kurumu Ottawa’yı Kanada şehirleri arasında eğitim seviyesi en yüksek şehir yapmaktadır.

Ottawa’da Yaşam

Kanada’nın en eğitimli şehri olan Ottawa’da nüfusun yarıdan fazlası kolej veya üniversite mezunudur. Aynı zamanda Ottawa’da yaşayanların mühendislik ve araştırma alanlarında doktora sahipliği Kanada geneline oranla en yüksek seviyededir. Şehir nüfusunun yarısını 35 yaş altı bireyler oluştururken bu durum Ottawa’yı Kanada’nın en genç şehri yapar. Şehirde yer alan kaliteli eğitim kurumlarının ve mezun olduktan sonra istihdam oranının fazla olması sebebiyle uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Şehir içi ulaşımda yürümenin ve bisiklet kullanımının tercih edildiği Ottawa, yaya ve bisiklet dostu bir şehirdir.

Ottawa Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 10 CAD
 • Cappucino: 4.29 CAD
 • Kutu kola: 2.16 CAD
 • Su (1.5lt): 1.82 CAD
 • Yumurta (12’li): 3.22 CAD
 • Pirinç (1kg): 4.02 CAD
 • Süt (1lt): 2.69 CAD
 • Tavuk (1kg): 13.41 CAD

Ottawa’da Eğitim

Ottawa lisans, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan kaliteli üniversitelere ve kolejlere ev sahipliği yapmaktadır. Ottawa’yı uluslararası öğrenciler için tercih noktası yapan özelliklerden biri şehrin göçmenlere açık olmasıdır. Dünyanın en yeşil başkenti olması, hareketli şehir yaşamı, istihdam olanakları ve Fransız ve İngiliz mimarisinin ve kültürünün yansıtıldığı şehir gelen herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Ottawa’nın iki resmi dili olması Fransızca ve İngilizce öğrenmek için gelen uluslararası öğrencilerin sayısını bir hayli arttırmaktadır.

Ottawa Üniversite ve Kolejleri

Ottawa’da lisans, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan önemli üniversite ve kolejlerde öğrencilere sayısız imkan sunulmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz çok kaliteli özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinin yanında, özel kolejler ve devlet kolejleri de bulunur. Ottawa’da anlaşmalı olarak çalıştığımız devlet kolejlerinden biri olan Algonquin College özellikle finans, işletme, bilişim ve mühendislik alanlarında verdiği lisans eğitimleri ve co-oplu sertifika ve diploma programlarıyla Ottawa ve Kanada’nın en iyi devlet kolejlerinden biridir.

Ottawa’ya Nasıl Gidebilirim?

Türkiye’den Ottawa’ya direkt uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika üzerinden aktarmalı uçuşlar ile Ottawa’ya ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar yaklaşık 11 saat sürmektedir. Ottawa’da yer alan Ottawa Macdonald-Cartier Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta yer alır. Havaalanından şehir merkezine direkt çalışan otobüsleri 3.30 CAD karşılı kullanabilirsiniz.

Ottawa’da Konaklama

Eğitim almak için Ottawa’yı tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Ottawa’da Ulaşım

Ottawa’da şehir içi ulaşımın büyük bir çoğunluğunu yürüyerek yapabilirsiniz. Ottawa yalnızca yaya dostu değil aynı zamanda bisiklet dostu bir şehirdir. Pek çok bölgede bulunan bisiklet kiralama noktalarında bisiklet kiralayabilir, şehrin büyük çoğunluğunda bulunan bisiklet yollarını kullanabilirsiniz. Yürüyüş ve bisiklet haricinde otobüs ve metro ulaşımının da kullanıldığı Ottawa’da otobüs biletlerinin ücreti günlük 8.30 CAD, aylık ise 103.25 CAD’dır. Tek kullanımlık metro biletleri ise 2.75 CAD’dır.

Ottawa’da Gezilmesi Gereken Yerler

Ottawa’da gezilmesi gereken çok sayıda yer mevcuttur. Birbirinden farklı pek çok müzeye ev sahipliği yapan şehirde dönmeden önce mutlaka bir müzeyi gezmeniz gerekir. Görülmeye değer pek çok yapının yer aldığı şehrin doğal güzellikleri ve mimari yapılarını yakından inceleyebilirsiniz.

Parlamento Binası

Ottawa denince ilk görülmesi gereken yerlerden biri Parlamento binasıdır. Şehrin simge yapılarından biri olan bu bina şehir merkezinin çok yakınında yer alır. Kanada Parlamentosu’nun resmi binası olan yapı, her yıl neredeyse 3 milyon ziyaretçi almaktadır. Gotik mimariye sahip bina şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri haline gelmiştir.

Kanada Tarih Müzesi

Kanada’nın en ünlü müzelerinden biri olan Kanada Tarih Müzesi, ülkenin köklü tarihini yansıtan yapılardan biridir. 1800’lü yıllarda hizmet vermeye başlayan müzenin içerisinde daimi ve geçici olmak üzere pek çok koleksiyona yer verilmekte ve tarihi araştırmalar devam etmektedir.

Kanada Savaş Müzesi

Kanada Savaş Müzesi, Kanada’nın askeri tarihi ve savaş dönemlerinden kalma pek çok tarihi eserin sergilendiği önemli yerlerden biridir. Müzede 3 milyon parçadan fazla koleksiyonlar sergilenmektedir.

Calypso Parkı

Kanada’nın en büyük tema parkı olan Calypso Parkı, 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulu şehrin en eğlenceli noktası. 65 milyon dolarlık yatırıma sahip olan park 2000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Jacques Cartier Parkı

Kanada’nın en güzel bahçelerinden biri olan Jacques Cartier Parkı, botanik heykelleri ile oldukça ilgi toplayan bir yerdir. Park 4 milyondan fazla bitki ve çeşitli heykelleştirilmiş çiçeklere ev sahipliği yapmaktadır.

Rideau Kanalı

Ontario Gölü ile Saint Lawrence Nehri’ni birbirine bağlayan Rideau Kanalı, 202 km uzunluğa sahiptir. 2007 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan kanalın diğer bir özelliği de, şehrin tam orasından geçmesi ve Kuzey Amerika’da sürekli olarak çalışan en eski kanal sistemi olmasıdır.

Notre-Dam Bazilikası

1990 yılında Ulusal Tarihi Sit Alanı olarak belirlenen Notre-Dame Bazilikası, bir Roma Katolik kilisesidir. 1832 yılında inşa edilen bazilika, şehrin en eski ve ihtişamlı mimarileri arasında yer alır. Gotik mimariye sahip olan ve çok kez restore edilen yapı aynı zamanda Ottawa’nın ana merkez kilisesi konumundaki dini yapıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Ottawa günbatımı şehir manzarası

Ottawa Üniversitesi

Ottawa Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı

Kanada Dil Okulları

Kanada Dil Okulları

Kanada, yüksek yaşam standartları, düzenli şehir yapıları ve muhteşem doğal güzellikleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden[...]

Devamı