Montreal, Quebec eyaletinde 1832 yılında kurulmuştur. Metropol bölgeleriyle 4 milyonu aşkın nüfusa sahip Montreal, Kanada'nın en büyük ikinci şehridir ve Quebec eyaletinin toplam nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapmaktadır. Montreal Güneybatı Quebec'te, St. Lawrence ve Ottawa nehirlerinin birleştiği yerde bulunmaktadır. Montreal, büyük bir sanayi, ticaret ve finansal merkezi, demiryolu ve denizcilik köprüsü ve Kuzey Amerika'daki frankofon kültürünün merkezlerinden biridir. Dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Montreal uluslararası çapta büyük beğeni toplamaktadır.

Montreal, Fransa dışında dünyada en çok Fransızca konuşulan topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde kullanılan resmi anadil Fransızca’dır. Ancak Montreal nüfusunun yarıdan fazlası hem İngilizce hem de Fransızca konuşmaktadırlar.

Montreal’de Yaşam

Montreal, dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak değerlendirilir ve Monocle Magazine tarafından "Kanada'nın Kültür Başkenti" ve UNESCO "Tasarım Şehri" olarak adlandırılmıştır. Lonely Planet seyahat rehberi Montreal'i "Dünyanın en mutlu 10 şehri" listesinde ikinci sırada seçmiştir. Seyahat rehberinde şehirden “Temiz, misafirperver ve canlandırıcı derecede çok kültürlü ve mutlu bir şehir’ olarak bahsedilmektedir.

Montreal, Quebec'in ticaret merkezidir ve metropol alanı hesaba katıldığında, Kanada'nın en büyük ikinci şehridir. Etnik olarak çok çeşitli bir şehir olan Montreal'de Chinatown, Little Italy ve Little Portugal olmak üzere göçmenler tarafından kurulan çeşitli mahalleler bulunur.

Montreal Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 12 CAD
 • Cappucino: 3.93 CAD
 • Kutu kola: 2.04 CAD
 • Su (1.5lt): 2.07 CAD
 • Yumurta (12’li): 3.37 CAD
 • Pirinç (1kg): 2.95 CAD
 • Süt (1lt): 2.47 CAD
 • Tavuk (1kg): 15.09 CAD

Montreal’de Eğitim

Montreal, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösterilen McGill University ve University of Montreal gibi üniversitelerin haricinde toplam 11 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Fransızca ve İngilizce konuşulan şehirdeki üniversitelerin bazılarındaki lisans dersleri çoğunlukla Fransızca olarak öğretilirken, McGill gibi diğer okullarda İngilizce eğitim de verilmektedir.

Montreal’de uluslararası öğrenciler için pek çok fırsat bulunur. Günümüzde yapılan yeni yatırımlar başarılı öğrencileri şehre çekmeye devam etmektedir. Montreal’de eğitim alan 200.000 öğrencinin 35.000’den fazlasını uluslararası öğrenci topluluğu oluşturmaktadır. Çoğu üniversitenin uluslararası öğrenciler için göçmenlik, burs, konaklama ve yasal konular hakkında tavsiyelerde bulunan hizmetleri bulunur.

2017'de Montreal, Kanada ve ABD'deki en büyük 20 şehir merkezi arasında en yüksek istihdam artışına sahip olmuştur. Ayrıca, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulma süresi açısından 20. sırada yer alır.

Montreal Üniversite ve Kolejleri

Montreal’de lisans, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan önemli üniversite ve kolejlerde öğrencilere sayısız imkân sunulmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz çok kaliteli özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinin yanında, özel kolejler ve devlet kolejleri de bulunur. Montreal’de anlaşmalı bulunduğumuz okullar şunlardır;

 • Trebas Institute
 • McGill University
 • CDI College
 • Herzing College
 • Canada College
 • Matrix College
 • INSA College
 • Greystone College
 • College St-Michel
 • Upper Maddison College
 • EC Dil Okulu
 • ILSC Dil Okulu

Montreal’e Nasıl Gidebilirim?

İstanbul’dan Montreal’e direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika üzerinden aktarmalı uçuşlar ile de Montreal’e ulaşabilirsiniz. Direkt uçuşlar ortalama 10 saat 20 dakika sürmektedir. Ayrıca Montreal’e gitmek için Toronto’ya direkt uçuş yapıp ardından otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Montreal Pierre Elliott Trudeau Uluslararası Havaalanı şehrin en büyük ve merkeze en yakın havaalanıdır. 20 km mesafede yer alan havaalanından şehir merkezine Aerobus otobüsleri ile 15-25 CAD karşılığında ulaşabilirsiniz.

Montreal’de Konaklama

Eğitim almak için Montreal’e tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkânı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Montreal’de Ulaşım

Montreal’de ulaşım için birçok yol vardır. Bunlardan en ucuzu muhtemelen şehrin Metro sistemidir. Sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açıktır. Şehirde yaklaşık 68 metro istasyonu bulunur. Ayrıca şehirde yaklaşık 185 farklı güzergâhı bulunan otobüsü hizmeti de vardır. Şehrin toplu taşıma ağından sorumlu olan STM aracılığıyla her ikisinde de öğrenci indirimi alabilirsiniz.

Metro ve otobüsler haricinde şehrin hemen her yerinde düzenli bisiklet yolları bulunmaktadır. Belediyenin hizmete sunmuş olduğu ‘Bixi’ isimli bisikletler şehirde dolaşmak için çok keyiflidir. Bu bisikletler günlük 5 dolar karşılığı, ayrıca haftalık ve aylık olarak da kiralanabilmektedir.

Montreal’de Gezilmesi Gereken Yerler

Kanada'nın Fransız kültürüne sahip şehri Montreal, kelimenin tam anlamıyla binlerce kültürel cazibe merkezine sahiptir. Müzelerden sanat galerilerine, tarihi yerlerden güzel mimariye sahip binalara kadar pek çok gezilecek yer bulunur.

Modern Sanat Müzesi

Modern Sanat Müzesi’nin kalıcı ve geçici sergilerinde, binlerce sanatçının çağdaş sanat eserlerine yer verilir. Pek çok Kanadalı ünlü sanatçının yanı sıra, uluslararası sanatçılardan Sam Taylor-Wood, Nan Goldin, Isaac Julien, Van Gogh ve Vik Muniz gibi değerli sanatçıların eserlerini burada görebilirsinz.

Notre Dame Bazilikası

1829’da yapılmış, Neo-Gotik bir yapı olan Notre-Dame Bazilikası (Basilique Notre-Dame), vitray pencereleri, resimler, heykeller, altın renkli oymalarıyla, oldukça gösterişli bir yapı. Eskiden batı kulesindekini çalabilmek için 12 kişinin gerektiği bazilikanın çanı, halen Amerika kıtasının en büyük çanı olarak biliniyor.

Mont Royal Dağı

Her ne kadar dah olarak nitelendirilse de küçük bir tepelik olan bu yer aynı zamanda şehre adını vermiştir. Şehrin kalbinde yer alan bu şehir parkı, yazın popüler yürüyüş ve bisiklet parkurları, kışın ise kızakla kayma imkânı sunar. 233 metrelik zirve, tüm şehrin olağanüstü manzarasına sahiptir.

Montreal Yeraltı Kenti

Ville-Marie’de yer alan ve dünyanın en büyük yer altı kompleksi olarak kabul edilen Montreal Yer Altı Kenti, kışın 5-6 ay süren kar ve buza karşı içerisinde yer alan bir çok dükkân, sinema, gece kulübü, lokanta ve kafesiyle 500 bin kişi kapasiteye sahip alternatif bir kenttir. Metro ile birbirine bağlanan yer altı geçitleri sayesinde, kentin bir ucundan diğer ucuna kadar 30 km uzanan şehirde, tüm alışveriş merkezlerine ulaşabilir, yerin üstüne hiç çıkmadan, akşama kadar vakit geçirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Montreal kış günü şehir manzarası

Trebas Institute

Müzik, film, işletme ve bilgi teknolojileri alanlarında olduğu kadar yönetim programlarında da geniş bir portföy sunan Trebas Institute, özel[...]

Devamı

Kanada Dil Okulları

Kanada Dil Okulları

Kanada, yüksek yaşam standartları, düzenli şehir yapıları ve muhteşem doğal güzellikleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden[...]

Devamı