Melbourne, Avustralya'nın Victoria eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri, aynı zamanda Avustralya ve Okyanusya'daki en kalabalık ikinci şehirdir. Banliyöleri ve metropol alanlarıyla birlikte 5 milyonluk nufusa sahiptir. 40.000 yılı aşkın bir süredir yerli Avustralyalılara (Aborjin) ev sahipliği yapan Melbourne bölgesi, 1851'de Kraliçe Victoria'nın talimatıyla şehir ilan edildi ve yeni Victoria kolonisinin başkenti oldu.

Günümüzde Melbourne, Asya-Pasifik bölgesinin önde gelen finans merkezlerinden biridir. Melbourne, 2011-2017 yılları arası yayınlanan ‘Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri’ listesinde kültürel nitelik, iklim, yaşam maliyetleri, sağlık, suç oranı gibi sosyal koşullar bakımından art arda 7 yıl birinci seçilmiştir. Liman kenti olduğu için deniz ticareti Melbourne’nin başlıca ekonomik faaliyetlerinden biridir. Bu durum Melbourne’yi dünya ticaretine yön veren 30 dünya şehrinden biri yapmaktadır.

Melbourne’de Öğrenci Hayatı

Arka arkaya yedi yıl boyunca dünyanın en yaşanabilir şehri ve uluslararası öğrencilerin eğitim görmesi için en iyi şehir olarak seçilen Melbourne uluslararası öğrenciler için harika bir yerdir. Melbourne'deki eğitim kurumlarının nitelikleri dünya çapında tanınmaktadır. Melbourne'nin dünya lideri üniversiteleri, en gelişmiş tesisler, uluslararası deneyimli bir fakülte ve harika öğrenci hizmetleri ile donatılmıştır.

Melbourne'deki meslek okulları, öğrencilere kendi alanlarında uygulamalı çalışma fırsatı vererek, iş tecrübesi geliştirmelerini ve istihdama katılmalarını sağlar. Melbourne'deki okulların da birçok endüstri ile yakın bağları vardır ve öğrencilerin dünya genelindeki potansiyel işverenlerle bağlantı kurmasını sağlar. Melbourne’deki dil okulları da dünyanın en iyi dil okulları arasında yer alır. Pek çok zincir dil okulunun Melbourne’de merkezleri bulunur.

Melbourne Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 12 AUD
 • Cappucino: 4.44 AUD
 • Kutu kola: 3.13 AUD
 • Su (1.5lt): 2.26 AUD
 • Yumurta (12’li): 4.96 AUD
 • Pirinç (1kg): 2.79 AUD
 • Süt (1lt): 1.51 AUD
 • Tavuk (1kg): 10.72 AUD

Melbourne’de Eğitim

Eğitim söz konusu olduğunda, Melbourne uluslararası öğrenciler için ilk tercihlerdendir. Melbourne şehri, 'öğrenci karması' olarak da bilinir. Yaklaşık 170 ülkeden 200.000'den fazla uluslararası öğrenci Melbourne'de eğitim almaktadır. Şehirde tüm yıl boyunca kutlamalar yapılır. Bu samimi ortam, uluslararası öğrencilerin çok çabuk arkadaş edinmesine yardımcı olur.

Melbourne, şehir içi ulaşımı kolaylaştıran tren, otobüs ve tramvay sistemine sahiptir. Taksiler ve bisiklet parkurlarının erişilebilirliği ile, özellikle şehir içinde yaşarken Melbourne'de özel araç ihtiyacı minimum seviyelerdedir. Melbourne büyük bir şehir olmasına karşın, büyük şehirlerdeki gibi kaos ortamı bulunmamaktadır. Melbourne, uçakla Sydney’e 1 saat 25 dk mesafededir. Öğrenciler hafta sonu South Wharf, Chapel Street, Mornington Peninsula, Philip adası, Warrantina Lavanta bahçesi ve daha pek çok harika ortamın tadını çıkarabilirler.

Melbourne’da hava durumu kışın normal derecede soğuk olmakla birlikte yazları ılıman geçer. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25 C derece , kış aylarında ise 14-16 derece civarındadır.

Melbourne Dil Okulları

Dünya genelinde en çok tercih edilen dil okullarının Melbourne’de de kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Melbourne’de anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Melbourne’ye Nasıl Gidebilirim?

Türkiye’den Melbourne’ye direkt uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul, Ankara ve yılın belli dönemlerinde Antalya’daki havaalanından aktarmalı uçuşlar ile Melbourne’ye ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarla Melbourne’ye ulaşmak yaklaşık 20 saat sürmektedir. Melbourne havaalanı ile şehir merkezi arası 22 km’dir. Şehir merkezine ulaşmak için bir çok ulaşım aracı bulunmaktadır. Bunlardan en popüler ve ekonomik olanı havaalanı servisleridir. Bu servisler 24 saat hizmet verir. Her 10 dakikada bir şehir merkezine giden bu servislerin ücreti 18 AUD’dir. Bu servisleri kullanarak şehir merkezine 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz.

Melbourne’de Konaklama

Eğitim almak için Melbourne’yi tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Airbnb ile ev ya da oda kiralama seçeneği de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yurt ve aile yanı seçenekleri kadar popüler değildir.

Melbourne’de Ulaşım

Melbourne’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Toplu taşıma araçları ile şehrin hemen her yerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Şehirdeki tüm toplu taşıma araçları için ‘Myki’ adı verilen kartlar kullanılmaktadır. Bu kartların ücretlendirmesi hafta içi ve hafta sonu olarak değişmektedir. Günlük hafta içi biletlerinin ücreti 9 AUD, hafta sonu biletlerinin ücretleri ise 6.5 AUD’dir. Günlük bilet yerine 2 saatlik biletler de kullanılmaktadır. Bu biletlerin ücreti 4.5 AUD’dir. Daha uzun süreli Myki biletleri de mevcuttur. Haftalık Myki biletlerinin ücreti 45 AUD, 28-365 gün arası kullanıma açık olan biletlerin günlük ücreti ise 5.40 AUD’dir.

Melbourne’de Gezilmesi Gereken Yerler

Melbourne tarihi ve doğal güzellikleri, elverişli iklimi, hareketli gece hayatı, kültür ve sanat etkinlikleri, çeşitli su sporu aktiviteleri ve çok sayıda müze ve sanat galerileri ile şehre gelen herkesin kendine uygun bir aktivite bulabilmesini sağlar. Melbourne, Avrupa şehirlerinin ambiansına sahip bir kenttir. Dinamizm ile bütünleşen tarihi yapılar şehri ziyaret edenlere farklı bir izlenim vermektedir. Şehrin birçok mahallesi dikkat çekicidir. Melbourne’de görmeniz gereken yerlerden bazıları şunlardır;

Parlamento Binası

Avustralya’daki 19. YY’dan kalma en büyük yapı olan Parlemento Binası aynı zamanda Victoria Eyaleti’nin de resmi yönetim yeridir. Mimar Charles Pasley tarafından tasarlanan bina İngiltere’deki Leeds Town Hall’dan esinlenerek yapılmış ancak sonrasında Mimar Peter Kerr tarafından da bazı değişiklikler yapılarak bugünkü halini almıştır.

Federasyon Meydanı

Her yıl 2.000’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Federasyon Meydanı, Victoria tarzı yapılarla modern binaların yan yana sıralandığı, hem turistik bir yer hem de yerel halkın buluşma noktasıdır. Swanston ve Flinders Caddeleri’nin kesişim noktasında yer alan meydan bu şehirdeki turunuzun da başlangıç noktası olabilir.

Kraliyet Botanik Bahçeleri

Yarra Nehri’nin güneyinde yer alan ve şehirdeki en turistik yerlerden biri de Kraliyet Botanik Bahçeleridir. 1846 yılında açılan bahçe tüm dünyadaki botanik bahçeleri arasında en iyilerden biri olarak gösterilir. 400 dönümlük bir alana yayılmış olan Botanik Bahçeleri’nde binden fazla bitki yer almaktadır.

Queen Victoria Market

Hem turistler hem de yerliler için son derece popüler bir yer olan Queen Victoria Market, Melbourne gezilecek yerler listesindeki de tek market yeridir. Tarihi 1878 yılına dek uzanan bu pazar taze sebze ve meyveden, giyim, el sanatları ürünleri, takı ve oyuncaklara kadar geniş bir yelpazede alışveriş yapabileceğiniz haftanın 5 günü açık bir Pazar yeridir.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Brisbane manzarası

Brisbane'de Eğitim

Brisbane, Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Avustralya'nın üçüncü en kalabalık şehri olan Brisbane'nin[...]

Devamı

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı