Öğrencilerin hem maddi açıdan hem de çok canlı bir şehir hayatı olmasından dolayı tercih ettikleri yerlerden biri olan Malta, Orta Akdeniz de yer alan üç büyük, iki küçük adadan oluşan bir devlettir.

Avrupa’nın en güneyinde yer alır. Malta adası en büyük adasıdır. Bu yüzden ülkenin de adı Malta’dır. Başkenti Malta adasında bulunan Valletta’dır. Ülkenin nüfusu yaklaşık 440.000’dir.

Bir ada ülkesi olarak sadece yaz okulları ve dil okulu eğitimi için gidilen değil aynı zamanda yaz tatili için de tercih edilen gözde bir Akdeniz adasıdır. Gozo ikinci, Comino ise üçüncü büyük adalarıdır.

Neden Malta?

Ana dili İngilizce olan Malta aslında çok önemli bir tarihin yattığı bir yerdir. Hem Avrupa’nın hem Afrika’nın kültürlerinin kaynaşmasıyla oluşan Malta sadece tarih açısından gözde bir yer değil aynı zamanda öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Öğrenciler tarafından bu kadar tercih edilmesinin asıl sebebi ise yaz okullarının diğer ülkelere göre daha eğlenceli ve yaz tatili tadında geçmesidir.

Rahatlıkla Malta’nın çoğu yerinde denize girebilirsiniz. Gündüzleri bir o kadar eğlenceli geçerken, gece hayatı konusunda ise de çok tercih edilebilecek bir yerdir.

Malta’ya Ulaşım

İstanbul’dan Malta’ya direk uçuş bulunmaktadır. 2 saat süren bir uçuşun ardından Malta adasında bulunan Uluslararası Malta Havalimanı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havalimanından sonra ise Malta gerçekten çok küçük bir ada ülkesi olduğu için kısaca sizlere yaz okullarımızın bulunduğu şehirlere nasıl ulaşabileceğinizi anlatacağım.

İlk seçenek ve Malta gibi küçük bir yerde en uyguna ve en pratik şekilde gidebileceğiniz otobüslerdir. Ülkenin küçüklüğünden ve ada ülkesi oluşundan dolayı kullanabileceğiniz toplu taşımalar otobüs ve vapurlardır.

Otobüsler için biletleri terminallerden ve ya otobüs şoförlerinden satın alabilirsiniz. Otobüs biletlerinin fiyatlandırmaları gündüz ve gece olmak üzere değişiyor. Gece zamanı otobüs seferleri gündüze göre biraz azdır. Otobüs bilet fiyatları ise 2.00€ gibi makul fiyata geliyor.

  • St Julian's, Malta; yaklaşık 1 saate
  • Sliema’ a yaklaşık 50 dakika içerisinde
  • Swieqi’ a 1 saat içerisinde
  • Valletta’ya ise 30 dakika;

içerisinde otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

İkinci tercih edeceğini seçenek ise taksi kullanımıdır.

Taksi kullanarak daha kısa sürede ancak fazla bir ücret ödeyerek yolculuk yapabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezlerine ücretlendirmeler ise 20€ ile 50€ arasında değişiyor.

Bir diğer seçenek ise transferdir.

Transferlerin ücretleri ise taksiye göre biraz daha makul ancak otobüse göre biraz daha pahalıdır. Ancak daha hızlıdır. Transferlerin ücretlendirmesi ise 15€ ile 40€ arasındadır.

Malta- İstanbul arası uçuşlar ise yaklaşık 1000₺ ile 2500₺ arasındadır.

Malta’da Konaklama

Malta, gerek iklimi, gerek Akdeniz'in göbeğindeki konumu, gerekse anadilinin İngilizce olmasıyla yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir lokasyon haline gelmiştir. Malta yaz okullarında İngilizce eğitimi alırken bir yandan harika Akdeniz doğasının kalbinde tatilinizi geçirebilirsiniz.

Bu kadar popüler olan bu yerde de tabi ki birçok konaklama seçenekleri mevcuttur.

  • Öğrenci yurtları
  • Aile yanı konaklama
  • Ev kiralama (airbnb ile)

Malta’da en çok tercih edilen konaklama seçenekleri ise yurtlar ve ev kiralanmasıdır.

Malta’daki öğrenci yurtlarının en çok tercih edilen seçenek olmasının sebebi neredeyse tüm okulların kendi yurt seçeneklerinin mevcut olmasıdır. Ya okulun kampüsünde ya da okula yakın bir konumda bulunan bu yurtlar öğrencilere okullarına giderken çok kolaylık sağlar. Yurtların bu kadar tercih edilmesinin bir sebebi de okula gelen her ülkeden gelen öğrencinin okulun yurdunu tercih etmesidir. Bu sayede öğrenciler sadece okulda değil günlük yaşantılarında da sosyalleşerek İngilizcelerini geliştirme imkanından yararlanırlar.

Diğer seçenek olan ev kiralanarak yapılan konaklama da airbnb’yi kullanarak kolaylıkla isteğinize uygun evi bularak yapabilirsiniz.

Malta’da Ulaşım

Küçük bir adası ülkesi olan Malta’ da toplu taşıma kullanarak kolaylıkla her yere ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma aracı olarak sadece otobüs mevcuttur.

Bizdeki akbil sistemine benzer Tallinja Card adı verilen bir kart ile bilet almadan, kartın içine para yükleyerek kullanabilirsiniz. Bu kartın ücreti ise 12€ ‘dur.

Diğer seçenekler ise şöyle;

  • Öğrenci kartı adında ki kartı içine sadece 60€ ‘ye 3 ay boyunca ücretsiz bir şekilde sınırsız olarak kullanabilirsiniz.
  • 12 Günlük kart ise 12 gün boyunca sınırsız kullanım sağlayan bu kartın ücreti ise 15€ ‘dır.

Eğer bilet alarak toplu taşımayı kullanmak istiyorsanız, sadece 2€ ödeyerek 2 saat boyunca sınırsız aktarma yaparak kullanabilirsiniz.

Araç kiralama ücretleri ise günlük 50€ ‘dan başlar. Malta’da 1 yıl boyunca Türk ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

Malta’da İklim

Afrika ile Avrupa’nın arasında bulunan bu ada ülkesinin iklimi Akdeniz İklimidir. Yazları sıcaklık ortalama 31-32 derecedir. Kışları ise yaklaşık 10 derecedir. Malta’nın iklimi de öğrencilerin burayı en çok tercih etmesini sağlayan etmenlerden biridir.

Malta

Malta’da Görülmesi Gereken Yerler

Malta’nın Tarih Kokan Başkenti Valletta

Valletta Malta’da kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Neredeyse tüm şehir 600 yıl önce planlanarak oluşturulmuştur. Çok eski bir tarihe dayandığı için bu şehir Şövalyeler şehri olarak tanılır.

Valletta’ da Görmeniz Gereken Yerler;

Hagar Qim

Biz insanlara ait en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölge yaklaşık 5000 yıl önce inşa edilmiştir. Girişi Ücretsizdir.

National Museum Of Archaeology

Tarih yatan bu şehirden çıkarılan eserlerin sergilendiği bu müze de birçok tarihi eser bulunur. Giriş Ücreti 4€’dur.

Bir diğer güzel şehir ise St. Julians’s tir. Malta’da gece hayatının merkezi olarak bilinen bu şehirde birçok dil okulu bulunur.

Malta’nın Bir Adası Gozo

Malta’dan sürecek 45 dakikalık bir vapur yolculuğuyla ulaşabildiğini Gozo birçok su sporu da yapabileceğiniz bir ada. Bu adada da gezilecek birçok yer bulunur. Ama kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer var ise bu Azure Window’dur.

Dünyaca ünlü bir dizi olan Game Of Thrones’ın çekildiği bu yer kesinlikle doğanın bir mucizesidir. Ve bu mucizenin bir kısmı 2017 yılında maalesef sulara gömülmüştür. Ama yine de gidilip görülmesi gereken bir yerdir.

Popeye Village Fun Park

Popeye filmi için oluşturulan bu yer Malta’da Mellieha şehrinde bulunur. Giriş Ücreti ise 14€’dur.

Mdina Old Town

4000 yıl öncesine dayanan bu antik şehir, tarihi birçok güzel yapıları bulundurur. İçinde bulunan katedrali ve Mdlina Doğal Tarih Müzesini görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.
Girişi Ücretsizdir.

Comino Adası

Malta ile Gozzo arasında bulunan bu ada, Malta’nın üçüncü büyük adası olarak bilinir. Comino adasında muazzam bir güzelliğe sahip olan bir koy bulunmaktadır. Burası ise meşhur Blue Lagoon’dur.

Sıkça Sorulan Sorular

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

LAL Dil Okulları

LAL Dil Okulları

35 yılı aşkın tecrübesi ile LAL dil okulları öğrencilerine eğitimin yanı sıra seyahatin de dil eğitiminde ne kadar önemli olduğunu[...]

Devamı

EC Dil Okulları

EC Dil Okulları

1991 yılında kurulan EC dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile[...]

Devamı

Malta denizden manzara

Malta Yaz Okulları

Öğrencilerimizin İngilizce öğrenirken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmesi ve dil eğitimini sevmesi bu kurumların en temel amacıdır. Yüksek[...]

Devamı

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı

Malta Dil Okulları

Malta Dil Okulları

Çok uygun fiyatlı dil okulları Malta'da! Resmi dili İngilizce olan Malta’da fiyat olarak diğer ülkere kıyasla çok daha uygun dil okullarında[...]

Devamı