Dublin

İrlanda’nın kuzeydoğusunda, Manş Denizine kıyısı olan Dublin hem ülkenin başkenti olup hem de İrlanda’nın en büyük şehri olarak bilinir. Londra gibi bir nehrin şehri ikiye bölmesiyle oluşur. Şehri Kuzey ve Güney Dublin olarak ayıran Liffey Nehri’dir. Tarihi geçmişine bakılınca dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri olan Dublin, birçok araştırmaya göre de Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı bir yer seçilmiştir.

Dublin’e Ulaşım

İstanbul’dan direkt uçuşla yaklaşık 4.30 saat içerisinde Dublin’e ulaşabilirsiniz. Havalimanı merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta olduğu için herhangi bir seçeceği kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi bu seçeneklerden size kısaca bahsetmek istiyorum.

AIRCOACH

Havalimanından şehir merkezine giden bu özel otobüsler 7/24 hizmet vermektedir. 4 farklı merkeze giden yani 4 farklı seçeceğe sahip olan bu otobüsle yaklaşık 20-30 dakika içerisinde istediğiniz lokasyona ulaşabilirsiniz. Tek yön 8€ iken gidiş-dönüş bilet fiyatı yaklaşık 10€’dur.

AIRLINK EXPRESS

Şehir merkezine direkt ulaşım sağlayan devlete ait olan airlinkleri otobüslerin bulunduğu yerde olan gişelerden ya da makinelerden bilet alarak kullanabilirsiniz. Bu biletlerin fiyatları tek yön ve gidiş dönüş olarak değişmektedir. Tek yön bilet 6€ iken, gidiş dönüş bilet 10€’dur.

AIRPORT HOPPER

Havaalanından kalkan bu servisler, Clondalkin, Lucan, Tallagth, Maynooth bölgelerine gidecek olanlara büyük kolaylık sağlar. Biletleri; bineceğiniz servisten veya internetten alabilirsiniz. Biletleri internetten yaklaşık %25 indirimli bir şekilde alabilirsiniz.

Taksi

Taksi kullanarak havalimanından çok kısa bir süre de yaklaşık 15-20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşım sağlanır. Taksi kullanarak gitmeyi düşünenler için ücretlendirme yaklaşık 20€-40€ arasında değişiyor.

Dublin’de Konaklama

Bir sahil şehri olan Dublin hem İngiltere’ de hem de Avrupa’nın başka bir şehrindeymiş hissi verir. Gece hayatı ve diğer ülkelere göre fiyatlandırma konusunda daha uyguna gelerek öğrencilerin gözdesi haline gelmiştir. Dil eğitimi için bu kadar çok tercih edilen bir yer olan Dublin’ de konaklama da bir o kadar kolay ve uyguna geliyor.

En Çok Tercih Edilen Seçenekler ise;

  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Öğrenci Yurtları
  • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci Yurtları

Peki neden öğrenci yurtları bu kadar çok tercih ediliyor?

Diğer seçeneklerle karşılaştırınca daha güvenli, daha kullanışlı bir ortam yaratılması kesinlikle ilk sebeptir. İsterseniz birkaç kişiyle oda paylaşabilirsiniz. Eğer isterseniz tek başınıza kalarak da bir yandan sosyalleşerek İngilizce'nizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Bu sosyalleşmeyi de rahatlıkla yurtların ortak kullanım alanlarını kullanırken bile yapabilirsiniz.

Evde Konaklama

İkinci bir seçenek olan ev kiralama ise Airbnb sayesinde kolaylıkla sağlanır.

Dublin’de Ulaşım

Dublin’de kullanabileceğiniz birçok toplu taşıma seçeceği bulunmaktadır.

İki tane hattı bulunun Luas isimli tren ile;

Tek yön ücreti 2€
Gidiş Dönüş ise 3,50€’dur.
7 Günlük bilet 13€’dur.

Otobüs kullanımıyla rahatlıkla her yere ulaşabileceğinizi söyleyebilirim. Otobüs biletlerinin fiyatlandırması ise şöyle;

1 Günlük Bilet Fiyatı 7€
3 Günlük Bilet Fiyatı 15€
5 Günlük Bilet Fiyatı 25€’dur. Bu biletleri aldığınız süre içerisinde sınırsız kullanabilirsiniz.

İkinci tercih olan araba kiralama ise uzun dönem kalacaklar için tercih edilebilecek bir seçenektir.

Dublin’de İklim

Puslu yağmurlu havasıyla bilinen İngiltere’ye çok yakın olması nedeniyle Londra’ya iklim açısından çok benzer. Bu yüzden ılıman bir iklim görülür. Kışları ortalama 10°C’dir. Yazları ise 20°C civarındadır.

Dublin’de Gezilecek Yerler

ST. PATRICKS CATHEDRAL

İrlanda’nın en önemli, en büyük katedrali olmasıyla anılmamakla kalmıyor. İrlanda’ya Hristiyanlığın getiren kişinin ismini taşıyan bu katedral çok önem taşır. Birçok önemli insanın mezarının bulunduğu bu kilise Dublin’e gidilince görülmesi gereken bir yerdir.

GUINNES BİRA FABRİKASI

Dünyaca ünlü siyah bir bira olarak bilinen Guinnes’in yapılma sürecine tanıklık edeceğiniz bu fabrika sadece bira severlere hitap etmiyor. Herkesin gezip görmesi gereken bir yer. Fabrika gezisi sonrasında güzel manzaralı bir yere geçerek bira tadımlayabiliyorsunuz. Biranın yanında İrlanda’nın tatlarını da tadabiliyorsunuz.

Ücretlendirmeler ise;

Yetişkinler için 17€
Öğrenciler için ise 13€’dur.

GRAFTON STREET

Dublin’in en önemli yerlerinden biri olan bu cadde de bir sürü sokak şovu görebilirsiniz. Alışveriş caddesi olarak geçer ve şehrin en ünlü AVM’si de burada bulunuyor.

NATIONAL MUSEUM OF IRELAND

Birçok çeşit hayvanların bulunduğu bu müze bir yandan da Ölü Hayvanat Bahçesi olarak da anılır. Aslında müze 3 bölümden oluşur.

Bu bölümler ise dekoratif sanatlar, tarih ve arkeoloji olarak ayrılıyor.

Müzeyi gezmek isterseniz bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

EC Dil Okulları

EC Dil Okulları

1991 yılında kurulan EC dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile[...]

Devamı

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı

LAL Dil Okulları

LAL Dil Okulları

35 yılı aşkın tecrübesi ile LAL dil okulları öğrencilerine eğitimin yanı sıra seyahatin de dil eğitiminde ne kadar önemli olduğunu[...]

Devamı