Cambridge, İngiltere'nin doğusunda Cambridgeshire bölgesinde yer alan bir üniversite şehridir. En son yapılan nüfus sayımına göre şehirde 29.000’i öğrenci olmakta beraber toplamda 158.500 kişi yaşamaktadır.

Cambridge, tarih öncesi çağlardan beri birçok halk tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yakın zamanda yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında keşfedilen 3.500 yıllık bir çiftlik evinin kalıntıları şehrin tarihinin eski çağlara kadar dayandığını göstermektedir. Şehir merkezinin hemen dışında MS 70 civarında inşa edildiği tahmin edilen bir Roma kalesi yer alır. Cambridge, Roma İmparatorluğu ve Vikinglerin döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak kullanılıyordu. 875 yılında Cambridge’ye gelen Vikingler uyguladıkları ticaret stratejileri ile Cambridge şehrinin hızla büyüyüp gelişmesini sağladılar.

Şehrin gelişimini borçlu olduğu ve üniversite kenti olarak anılmasını sağlayan Cambridge Üniversitesi 1209 yılında kurulmuştur. Üniversitenin binaları arasında King's College Şapeli, Cavendish Laboratuvarı ve dünyanın en büyük kütüphanelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi bulunmaktadır.

Cambridge’de Öğrenci Hayatı

Cambridge, çok sayıda cazibe merkezine, görülecek ve yapılacak uzun ve heyecan verici bir listeye sahip sofistike bir öğrenci şehridir. Bu sebeple rahat ve keyifli öğrenci yaşamı için mükemmel bir yerdir. Cambridge, müzeler ve şehrin ikonik merkezlerinin yanı sıra açık hava etkinlikleri ve çok daha fazlasını içeren çok çeşitli şeyler görmek ve yapmak için güzel bir şehirdir.

Cambridge Ortalama Yaşam Giderleri

McDonald’s menü: 6£
Cappucino: 2.90£
Kutu kola: 1.41£
Su (1.5lt): 1.19£
Yumurta (12’li): 2.42£
Pirinç (1kg): 0.96£
Süt (1lt): 0.96£
Tavuk (1kg): 5.67£

Cambridge’de Eğitim

Cambridge, dil eğitimi almak isteyen ve gelecek hedeflerinde İngiltere'de üniversite ya da yüksek lisans eğitimi almak olan öğrenciler için harika bir seçenektir. Üniversite şehri olması sebebiyle Cambridge’de İngilizce dil okuluna giden uluslararası bir öğrenci çok kolaylıkla yerel öğrenci gruplarının arasına karışabilir, dilerse dil okulu eğitimi esnasında üniversitelerde verilen günübirlik sertifika programlarına katılabilir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunun öğrenciler veya akademisyenler olması şehrin kalitesini arttırmaktadır.

Cambridge Dil Okulları

Dünya genelinde en çok tercih edilen dil okullarının Cambridge’de de kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Cambridge’de anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Cambridge’ye Nasıl Gidebilirim?

Cambridge’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Manchester ya da Londra üzerinden aktarmalı olarak Cambridge’e ulaşabilirsiniz. En yakın ve İngiltere’nin en büyük havaalanlarından London Stansted, Cambridge’e en kolay ulaşabileceğiniz havaalanıdır. Ancak İngiltere’de yer alan en yoğun havaalanlarından Luton Airport ve Heathrow’dan da National Express otobüslerini kullanarak Cambridge’ye ulaşabilirsiniz. Gatwick havaalanı ters istikamette yer alan bir havaalanı olduğu için Cambridge’ye ulaşmak için bu havaalanı çok fazla kullanılmamaktadır. National Rail trenleri ile İngiltere içinden Cambridge’ye rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Cambridge tren istasyonundan şehir merkezine, garın hemen dışında sıralanmış taksileri ya da otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Cambridge’ye hem havaalanlarından hem de İngiltere içindeki diğer büyük şehirlerden National Express otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Cambridge’de Konaklama

Eğitim almak için Cambridge’yi tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

  • Öğrenci Yurtları
  • Ev/oda kiralama (Airbnb)
  • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Airbnb ile ev ya da oda kiralama seçeneği de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yurt ve aile yanı seçenekleri kadar popüler değildir.

Cambridge‘de Ulaşım

Cambridge yürüyerek dolaşılabilen en rahat ve güvenli şehirlerden biridir. Ulaşım sisteminin de gelişmiş olduğu şehirde, şehir içi ulaşım için otobüsler yaygın olarak kullanılmaktadır. Otobüslerle tek yöne seyahat etmek için tekli otobüs bileti alabilirsiniz. Ancak aynı gün farklı otobüsleri kullanmak istiyorsanız günlük bilet almanız daha doğru olur. 1 günlük sınırsız ulaşım için alacağınız biletin ücreti yaklaşık 7£, hafta boyunca sınırsız ulaşım için alacağınız multibus biletlerinin fiyatı ise 33£’dir.

Cambridge’de Gezilmesi Gereken Yerler

Cambridge'de turistlerin ilgisini çekecek birçok yer vardır. En popüler gezi yerleri Cambridge’nin şehir merkezinde ve çevresinde yer alır. Şehrin köklü tarihini yansıtan pek çok müze bulunur. Bu müzelerin bazıları Cambridge'nin tarihini çok iyi şekilde anlatmaktadır. Cambridge'nin müzeleri genelde şehir merkezindedir ve birçok tarihi güzelliklere sahip binaların içinde sergilenmektedir. Cambridge’ye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; King’s College, Queen’s College, Trinity College, Fitzwilliam Müzesi, Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçeleri, Cambridge Müzesi.

Christ Church

Görkemli bir mimariyle inşa edilmiş olan Christ Church, 16. yüzyılda Kral 7. Henry tarafından erkek öğrencilerin eğitim görmesi amacıyla yapılmıştır. Şehrin turistler tarafından en çok ilgi gören yapılarından biri olan kilise, aynı zamanda Harry Potter filmlerinde de sahne olarak kullanılmıştır.

Bodleian Kütüphanesi

Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Bodleian Kütüphanesi şehrin mutlaka görülmesi gereken yapıları arasında bulunuyor.

King’s College

1441’de VI.Henry tarafından kurulan King’s College üniversitenin bünyesindeki en etkileyici yapılardan da biri ve Cambridge’de gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapıdır. Yelpaze şeklindeki kemeri, pencere kenarı ve duvarlardaki oymaları, 16. Yüzyıldan kalma vitray pencereleri ve yine aynı dönemin eseri ahşap org ve mihrabı ile nefes kesici bir yapıdır.

Trinity College

1546 yılında kurulan Trinity College kendi görkeminin yanında Nevile’s Court’a giden geçidindeki şapel ve ünlü akademisyenlerin heykelleriyle de bilinmektedir. Burada görülmeye değer bir başka nokta olan Wren Kütüphanesi’ndeki meşe rafları ve ahşap oymalarıdır.

Fritzwilliam Müzesi

Cambridge’deki en ünlü müze olan Fitzwilliam, Cambridge’de gezilecek yerler listesinin de en önemli duraklarındandır. Yapının kendisi bile başlı başına bir sanat eseriyken içerisinde bulunan Çin ve İngiliz porselenleri, Yunan, Roma ve Mısır antikaları ve el yazmaları ile tarih içinde eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Üstelik Hogarth, Rambrant, Van Dyck, Rubens gibi ünlü sanatçıların eserlerinden bazıları da Fitzwilliam Müzesi’nde sergileniyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı