Calgary, Kanada'nın batısında Alberta eyaletinin sınırları içerisinde bulunan bir şehirdir. Şehir, ilçe başkentinin 299 km güneyinde, Kanada Kayalıklarının yaklaşık 80 km doğusunda yer almaktadır.

Calgary 1.3 milyona yakın nüfusu ile Alberta eyaletinin en büyük şehridir. Kanada'nın üçüncü büyük, batı Kanada'nın da en büyük şehridir. Calgary'nin ekonomisini enerji, finans, sinema ve televizyon, ulaştırma ve lojistik, teknoloji, havacılık, sağlık ve turizm sektörleri oluşturmaktadır. Şehir 1988'de Kış Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan ilk Kanada şehri olmuştur.

Calgary’nin geçmişten günümüze kadar gelişmesinde şehirde çok sayıda petrol kaynağının bulunmasının rolü büyüktür. Şu an Calgary, Kanada‘nın önemli ticaret şehirlerinden birisidir. Toronto’dan sonra en çok şirketin ve iş merkezinin bulunduğu şehirdir. Ülkenin 800 büyük şirketinin en iyilerine ev sahipliği yapmaktadır. Şirketlerin birçoğu petrol üzerine kuruludur. Şehirde çok sayıda turistik bölge bulunur ve her yıl ortalama 4.5 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Calgary’de Yaşam

Kanada'nın büyük şehirlerinden Calgary, en yüksek ikinci eğitim seviyesine sahiptir ve bu, gelişmiş eğitimin kalitesini, çeşitliliğini ve erişilebilirliğini göz önüne aldığınızda şaşırtıcı değildir. Calgary’nin orta öğretim sonrası kurumları, şehrin iş, meslek, teknoloji, sanat, spor ve kar amacı gütmeyen toplulukları ile işbirliği yapar ve karşılıklı olarak destek olur.

Calgary Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 11 CAD
 • Cappucino: 4.44 CAD
 • Kutu kola: 2.32 CAD
 • Su (1.5lt): 2.09 CAD
 • Yumurta (12’li): 3.43 CAD
 • Pirinç (1kg): 2.99 CAD
 • Süt (1lt): 2.46 CAD
 • Tavuk (1kg): 13.14 CAD

Calgary’de Eğitim

Kanada'nın en büyük şehirlerinden Calgary aynı zamanda ülkenin en yüksek ikinci eğitim seviyesine sahip şehridir. Bunun sebebi eğitimin kalitesinin, çeşitliliğinin ve erişilebilirliğinin gelişmiş olmasıdır. Calgary’deki birçok eğitim kurumu şehrin iş, meslek, teknoloji, sanat ve spor toplulukları ile iş birliği halinde çalışmaktadır.

Calgary’de anlaşmalı olduğumuz üniversite ve kolejler şunlardır;

• Dhillon School of Business at University of Lethbridge
• University of Lethbridge
• Bow Valley College
• Southern Alberta Institute of Technology
• Mount Royal University

Calgary’e Nasıl Gidebilirim?

Türkiye’den Calgary’e direkt uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika üzerinden aktarmalı uçuşlar ile Calgary’e ulaşabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar yaklaşık 14-18 saat arası sürmektedir. Calgary’de yer alan Calgary Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alır. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi veya shuttle kullanabilirsiniz. En ekonomik seçenek olarak havaalanından direkt çalışan otobüsleri 8.00 CAD karşılı kullanabilir ve 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Calgary’de Konaklama

Eğitim almak için Calgary’i tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Calgary’de Gezilmesi Gereken Yerler

Calgary’de gezilmesi gereken çok sayıda yer mevcuttur. Görülmeye değer pek çok yapının yer aldığı şehrin doğal güzellikleri ve mimari yapılarını yakından inceleyebilirsiniz. Calgary’de gezilmesi gereken yerler şunlardır;

Glenbow Müzesi

Batı Kanada’nın en büyük sanat merkezlerinden biri olan Glenbow Müzesi’nde yıl boyunca gidebileceğiniz kalıcı sergiler bulunur. Müzede 33.000’den fazla sanat eseri bulunmaktadır.

Calaway Park

Calgary’de eğlenmek için gideceğiniz yerlerden ilki Calaway Park’dır. Günün stresini atıp biraz aksiyon yaşamak isterseniz birbirinden eğlenceli tam 32 farklı oyuncağa binebilir ve korkularınızla yüzleşebilirsiniz. Kimi yüksekten düşer gibi kimisiyse suyun altına dalış heyecanını yaşatan bu oyuncaklarda eğlenmenin yaşı yok. Şehre gittiğinizde bu parkı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Calgary Zoo

Vahşi hayatta yaşamın nasıl sürdüğünü ve yabani çalıların doğal ortamlarından nasıl hareket ettiğini Kanada’nın popüler ziyaret noktalarından olan Calgary Zoo’da görebilirsiniz.

Prince’s Island Park

Göletleri, köprüleri ve yürüyüş yollarıyla şehirde vakit geçirmek için gelebileceğiniz diğer bir harika nokta Prince’s Island Park’dır. Bahar aylarında çok daha güzel bir atmosfere kavuşan parkta etrafta gezinen sevimli ördeklerle karşılaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Kanada Dil Okulları

Kanada Dil Okulları

Kanada, yüksek yaşam standartları, düzenli şehir yapıları ve muhteşem doğal güzellikleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden[...]

Devamı

Algonquin koleji kampüs içi

Algonquin Koleji

Algonquin Koleji, Kanada’da yer alan 11 politeknik kolejden biridir. Uluslararası öğrencilerin istihdam odaklı bir eğitimin tüm avantajlarından[...]

Devamı