Brisbane, Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. Avustralya'nın üçüncü en kalabalık şehri olan Brisbane'nin metropol alanında 2.5 milyondan insan yaşamaktadır. Avustralya'nın en eski şehirlerinden biri olan Brisbane, Aborijin Turrbal ve Jagera uluslarının antik vatanları üzerine kurulmuştur.

Şehir adını Brisbane nehrinden almıştır. Günümüzde şehrin en önemli özelliklerinden biri, doğal yaşamın, geleneksel mimari anlayışının ve gökdelenlerin ustalıkla bir arada olmasıdır. Şehir günümüzdeki kültürel gelişmişlik düzeyine ulaşana kadar geçmişte ekonomik olarak tarım ve madencilik endüstrileriyle ilerleme kaydetmiştir. Günümüzde ise finans, bilgi teknolojileri ve kamu sektörü gibi hizmet alanları ekonominin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Brisbane gökdelenler, doğal yaşam parkları ve nehirlerle çevrili bir şehirdir. Nehir kenti olmasına rağmen aynı zamanda denize de kıyısı vardır. Gold Coast ve Sunshine Coast şehrin deniz kıyısında yer alan ve muhteşem kumsallara sahip yerleşim yerleridir.

Brisbane’de Öğrenci Hayatı

Brisbane, Avustralya'daki en düşük yaşam maliyetlerine sahip şehirlerden biridir. Brisbane'de eğitim maliyetleri de özellikle alacağınız eğitimin kalitesi ile karşılaştırıldığında oldukça uygundur. Bu nedenle, özellikle Avustralya’da dil eğitimi için uygun bir yer arayan uluslararası öğrenciler için Sydney ve Melbourne gibi yaşam maliyetlerinin bir hayli yüksek oldu şehirlere göre Brisbane çok doğru bir seçenektir.

Brisbane, toplu taşıma ağının gelişmiş olduğu güvenli ve samimi bir şehirdir. Ayrıca Brisbane’de diğer Avustralya şehirlerine kıyasla yıl içerisinde daha fazla güneşli gün yaşanmaktadır.

Brisbane, yaşayanların % 21.7'sinin Avustralya dışında doğduğu ve % 16'sının evlerinde İngilizce dışında ekstra bir dil konuştuğu farklı etnik kökenden bir çok insanın yaşadığı bir şehirdir. Bu durum Brisbane'yi son derece kapsayıcı bir şehir yaparken uluslararası öğrencilerin de kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlar. Brisbane’de sadece Avustralyalı değil, dünyanın her yerinden gelen insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Brisbane Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 12 AUD
 • Cappucino: 4.54 AUD
 • Kutu kola: 3.45 AUD
 • Su (1.5lt): 2.30 AUD
 • Yumurta (12’li): 4.48 AUD
 • Pirinç (1kg): 2.60 AUD
 • Süt (1lt): 1.70 AUD
 • Tavuk (1kg): 10.51 AUD

Brisbane’de Eğitim

Uluslararası öğrencilerin dil eğitimi için en çok tercih ettiği yerleri düşündüğünüzde ilk olarak ABD, Avrupa ve İngiltere'deki büyük şehirler aklınıza gelir. Ancak son yıllarda Avustralya'da küresel bir eğitim merkezi olarak ününün arttıran ve Avustralya'nın yeni dünya kenti olarak adlandırılan Brisbane uluslararası öğrencilerin popüler destinasyon noktası haline gelmiştir. Ülkenin en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olan Brisbane 40 farklı ülkeden 80.000'den fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. Queensland'de okuyan uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 80'i Brisbane'i akademik hedeflerine ulaşmak için tercih etmektedir. Şehir, tıbbi araştırma ve geliştirme, teknoloji ve yenilikçilik, çevresel sürdürülebilirlik gibi konularda büyüyen küresel itibara ve oldukça gelişmiş bir eğitim altyapısına sahiptir. Brisbane'de çok çeşitli eğitim seçenekleri bulunmaktadır. Bunların arasında uluslararası onay sahibi 190 eğitim kurumunun çok kapsamlı lisans ve lisansüstü programları, mesleki eğitimleri ve İngilizce dil kursları bulunmaktadır.

Brisbane Dil Okulları

Dünya genelinde en çok tercih edilen dil okullarının Brisbane’de de kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Brisbane’de anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Brisbane’ye Nasıl Gidebilirim?

Türkiye’den Brisbane’ye direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Dubai, Abu Dabi veya Singapur üzerinden bir veya iki aktarma ile Brisbane Havaalanına ulaşabilirsiniz. Brisbane Havaalanından Brisbane şehir merkezine ve Gold Coast’a düzenli tren seferleri bulunmaktadır. Her 15-30 dakikada bir kalkan trenlerle şehir merkezine 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Trenler için almanız gereken tek gidişlik biletlerin fiyatı 15 AUD’dir.

Brisbane’de Konaklama

Eğitim almak için Brisbane’yi tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Airbnb ile ev ya da oda kiralama seçeneği de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak yurt ve aile yanı seçenekleri kadar popüler değildir.

Brisbane’de Ulaşım

Brisbane’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Halkın büyük bir çoğunluğu şehir içi ulaşım için otobüs, feribot ve trenleri kullanmaktadır. GoCard adı verilen kartları kullanarak tüm ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. 10 AUD karşılığında satın alınabilen GoCard’ı seyahat sonrasında iade etmeniz gerekir. Şehir içi ulaşımda halkın büyük bir çoğunluğu otobüsleri kullanır. Geniş otobüs ağıyla merkez iş bölgesine, eğlence ve alışveriş merkezlerine, banliyölere ve terminallere ulaşabilirsiniz. Gece yarısından sonra hizmet veren NightLink adı verilen otobüsler de bulunmaktadır. Turistler için ücretsiz hizmet veren City Loop ve Spring Hill Loop otobüsleri ve CityHopper feribotları ile şehri ücretsiz bir şekilde de gezebilirsiniz.

Brisbane’de Gezilmesi Gereken Yerler

Brisbane, arkadaşlarınızla güneşin tadını çıkarabileceğiniz harika piknik alanlarına, birçok nehir aktivitesi bulacağınız parklara, denizin keyfini çıkarabileceğiniz harika kumsallara sahiptir. Yemyeşil parkları, modern mimari yapıları, canlı ve renkli kültürel atmosferiyle ülkesinin en büyük üçüncü şehri olan Brisbane, Avustralya’nın denizi ve kumuyla ünlü Gold Coast sahil şeridinin yakınında yer alan, deniz turizmi açısından oldukça popüler bir yerdir. Sokak sanatçıları, rengarenk dönme dolapları, bira fabrikaları ve nehir çevresindeki gölleri, mimari şaheseri olan köprüleri ile seçeneklerle dolu ve huzurlu bir Avustralya şehridir. Brisbane’de görmeniz gereken yerlerden bazıları şunlardır;

South Bank

Brisbane’nin Southbank olarak adlandırılan bölgesi, İş Kuleleri’nin buluğu Central Business District çevresinin karşısında, yürüyerek ya da vapurla ulaşılabilen piknik, barbekü yapılabilecek yeşil alanlara, çocuk parklarına, restoran ve kafelere, havuzlara ve kendi kumsalına sahip canlı bir bölgedir. Southbank’te ayrıca düzenli olarak etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir.

Kangaroo Point Kayalıkları

Kangoroo Point Kayalıkları, şehrin içerisinde yer alan ve şehirden doğaya kaçış yapabileceğiniz bir yerdir. Brisbane Nehri’nin kıyısında, iş merkezlerinin yer aldığı bölgenin tam karşısında yer alan kayalıklar boyunca yürüyüz yapabilir ve muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi

Lone Pine Koala Koruma ve Bakım Evi’nde Avustralya’ya özgü bir hayvan türü olan koalaları ve kanguruları sevebilir ve hatta besleyebilirsiniz. Merkezde koala ve kanguruların yanı sıra Avustralya ekosistemine özgü birçok papağan ve sürüngen türü de bulunmaktadır.

Wheel of Brisbane

Şehre tepeden bakmanın eğlenceli bir yoludur. Kentteki manzaraları müthiş bir perspektif ile izlemek için bu ikonik yere gelebilirsiniz.

Botanik Bahçe

52 hektarlık botanik bahçede bitkiler arasında huzur bulabilirsiniz. Egzotik bitki türleri botanik bahçesinin nadir koleksiyonlarındandır.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı

Melbourne şehir manzarası

Melbourne'de Eğitim

Melbourne'de dil eğitimi, üniversite, sertifika programları veya yüksek lisans olanaklarını araştırın. Melbourne öğrenci yaşamı hakkında detaylı[...]

Devamı

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları

ILSC Dil Okulları 27 yıllık tecrübesi 130 farklı programı ve 2 ülkede 6 farklı lokasyonu ile ILSC dil okulları her yıl 100 ülkeden öğrenci[...]

Devamı