Bournemouth İngiltere’nin güney kesiminde yer alan denizi ve sahilleriyle ünlü bir şehirdir. Bournemouth diğer şehirlere göre aşırı kalabalık olmaması ve şehirde yer alan üniversite ve dil okulları sayesinde öğrenciler tarafından rağbet görür. Ayrıca şehirde birçok müze, sanat galerileri gibi alternatiflerin olması kültür seviyesine de uzun plajları ve sahilleri kadar önem verildiğini gösteriyor. Ayrıca Bournemouth güneyde yer alması sebebiyle de İngilterenin en ılıman şehirlerinden biridir. Bournemouth özellikle yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilir. Bunun sebebi ise yaz aylarında tüm dünyadan öğrencilerin daha çok tercih etmesiyle birlikte yaklaşık 100 kadar festivale ev sahipliği yapmasıdır. Bournemouth’ta doğanın keyfini çıkarabilir, yaz aylarında yapılacak çok fazla aktivite bulabilir, eğlencenin ve huzurun keyfini aynı anda yaşayabilirsiniz.

Neden Bournemouth?

Bournemouth bir süre öncesine kadar İngilizlerin sadece tatil için geldikleri bir şehirdi. Ancak zaman içerisinde turistlerin ilgisini kazanmasıyla birçok insanı bünyesine çekmiştir. Ardından açılan dil okulları ve Bournemouth üniversitesi sayesinde uluslararası çapta öğrenci akınına uğramıştır. Hal böyle olunca İngiltere’nin en popüler şehirlerinden biri olması da kaçınılmaz bir durum haline geldi. Altın kumlu plajları, uzun sahilleri, farklı kültürlere ait restoranlarıyla İngiltere’de tatil tadında eğitim alma olanağı sağlar. Özellikle yaz aylarında tercih edilen Bournemouth’ta ders çıkışı sahil restoranlarında lezzetli yiyeceklerin ve deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini yaşamanın tadı bir başkadır. Bournemouth’ta dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edinebilir ve yaz boyunca yapılan festivallerle eğlence kelimesini tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Bournemouth’a Ulaşım

Bournemouth’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Bournemouth’a ulaşmak için Londra havalimanlarından birini tercih etmeli ve oradan Bournemouth bölgesine trenle yaklaşık iki buçuk saat yolculuk yaparak ulaşmanız gerekmektedir. Londra Gatwick havalimanından gelmeyi tercih ederseniz Bournemouth’a ulaşmak için havalimanının kuzey terminalinde bulunan National Express trenlerini kullanabilirsiniz. Londra waterloo’dan ise Nationalrail trenlerini kullanarak Bournemouth’a ulaşabilirsiniz. Tren biletlerini ise national express, nationalrail veya aracı kurumların internet sayfalarından alabilirsiniz. Önceden rezervasyonla çok uyguna alabileceğiniz tren biletlerini 30-100 TL arası ücretlerle bulabilirsiniz. Türkiye’den Londra için ücretler 1500-2500 TL arası değişmektedir.

Bournemouth’ta Konaklama

Bournemouth çok büyük bir şehir olmaması sebebiyle konaklayacağınız yer ile okul arasındaki mesafe fazla olmamaktadır. Burada öğrenci yurtları, aile yanı konaklama veya ev kiralama gibi seçeneklerle konaklayabilirsiniz.

  • Öğrenci Yurtları: Bournemouth’ta öğrenci yurdunda konaklama seçeneği kendini daha güvende hissetmek, daha kaliteli imkanlarla konaklamak isteyen öğrenciler için idealdir. Ayrıca öğrenci yurtlarında özel banyolu, tek kişilik oda gibi seçeneklerin bulunması öğrencilerin bu konaklama çeşidini tercih etmelerine sebebiyet verir.
  • Aile Yanı: Aile yanı konaklama seçeneğini tercih eden öğrenciler tipik bir İngiliz ailesinin günlük hayatlarının nasıl geçtiğine şahitlik etmiş ve İngilizce dilini gerçek İngiliz aileleriyle sohbet etme şansı bularak pratik yapma seviyelerini arttırmış olur.
  • Ev Kiralama: Ev kiralamak isteyen ve Bournemouth’ta kendi evindeymiş hissi almak isteyen öğrenciler airbnb ile evlerini kiralayabilir.

Bournemouth’ta Eğitim

Bournemouth muhteşem sahilleri ve uzun plajlarıyla tatil kenti olmasının yanı sıra İngilizce dilini anavatanında öğrenmek isteyen öğrencilerin sık sık tercih ettiği lokasyon olmasıyla aynı zamanda tam bir öğrenci şehridir. Bournemouth’ta özellikle yaz aylarında öğrenciler için Air Festival, Arts by the Sea gibi birçok festival düzenlenir. Ayrıca sevilen eğlence hayatıyla da dil eğitiminizi aslında Bournemouth’u yaşarken alabileceksiniz. Dil okullarımızda; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlık gibi eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Bournemouth’ta bulunan dil okullarımız;

Bournemouth Üniversite Eğitimi

Bournemouth’ta hayalini kurduğunuz bölümün eğitimini almaya ne dersiniz? İngiltere Bournemouth’ta bulunan anlaşmalı üniversitemizin Türkiye’de ki tüm üniversitelerden YÖK denkliği bulunmaktadır. Ayrıca üniversite eğitiminizin bitiminde iki yıllık çalışma imkanına sahip olarak İngiltere’yi uzun zaman boyunca deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Üniversiteye kaydınızı oluşturabilmek için ingilizce yeterlilik belgesine ve yeterli diploma notuna ihtiyaç vardır. Yani IELTS sınavından en az 4.5 almış olmanız ve lise diploma notunuzun 100 üzerinden en az 60 olması gerekmektedir.

Bournemouth’ta bulunan anlaşmalı üniversitemiz;

  • Bournemouth University

Bournemouth Dorset bölgesinde bulunan Bournemouth Üniversitesi şu anda bünyesinde 15,472 öğrenci bulundurmaktadır. The World University Rankings adı verilen ödülü kazanarak dünyanın tüm üniversiteleri arasında yapılan karşılaştırmalara göre ilk 60 üniversite arasına girmeyi başarmıştır. Doğa dostu kampüsleri olan üniversite aynı zamanda 2019 yılında EcoCampus ödülünü de kazanmıştır. Ayrıca 2015 yılında Athena SWAN bronz ödülünü almaya hak kazanan üniversite yıllar içerisinde aldığı ödüller ve çalışmalarıyla kendini kanıtlamayı her zaman bilmiştir.

Bournemouth İklim

İngiltere’nin güneyinde kalan Bournemouth şehri diğer İngiltere şehirlerine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Yılın büyük bir kısmında yağışlı bir hava özelliğine sahip olsa da Haziran-Ağustos ayları arasında ortalama 20 dereceye ulaşır. Bournemouth fazla güneş alan bir şehir olduğu için yaz aylarında düşük dereceye rağmen hissedilen sıcaklık yüksektir.

Bournemouth İkliminde Kıyafet Seçimi

İngiltere’de iklim kimi zaman yağmurlu kimi zaman güneşli olduğu ve hava durumunun çoğu zaman değişkenlik göstermesi nedeniyle Bournemouth’a yaz aylarında bile gitseniz ince kıyafetlerinizin yanında yağmurluk, sweatshirt, şemsiye gibi sizi hava soğuk veya yağmurlu olduğunda koruyacak eşyalar da götürmenizi tavsiye ederiz.

Bournemouth Şehrinde Ulaşım

Bournemouth’ta yürüyerek veya bisikletle şehir içerisinde istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bournemouth’ta bisiklet kira ücretleri 15 pounddur. Bazı bisiklet kiralayan dükkanlar 25 pound depozito ücreti almaktadır fakat bisikleti teslim ettiğinizde size bu ücreti geri iade ediyorlar.

Otobüs: Bournemouth’ta otobüsleri kullanmak için binerken otobüs şoförüne 2 sterlin ücret ödeyerek veya yine otobüs şoföründen alacağınız seyahat kartı çıkarabilirsiniz. Seyahat kartlarını haftalık sınırsız kullanım olarak 12 pound ödeyerek satın alabilirsiniz.
Taksi: Bournemouth’ta bir diğer ulaşım şekli için taksileri kullanabilirsiniz. Taksiler siyah ve normal taksi olarak ikiye ayrılır. Bunun sebebi siyah taksiler 5-6 kişiye kadar yolcu alırken normal taksiler en fazla 4 yolcu alır.

Çalışma İzni

Bournemouth’ta da İngilterinin tüm şehirlerinde geçerli olduğu gibi dil okulları aracılığıyla gelen öğrenciler için çalışma izni verilmemektedir. İngiltere’ye bir üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi sebebiyle gelen öğrenciler yarı zamanlı olarak haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilirler. Ayrıca tatil zamanlarında olmak şartıyla da tam zamanlı olarak çalışmanız mümkündür. Bournemouth’ta garsonluk, satış danışmanlığı gibi işlere girerek kendinize ek gelir elde edebilirsiniz. İngiltere’de saatlik çalışma ücreti 6.08 sterlindir bu da ayda en az 486 sterlin kazanmanıza olanak sağlar. Böylece Bounemouth’ta hem tatil hem eğitim hem de çalışma hayatınızı bir arada yaşayabililrsiniz.

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere’nin din ve inanç bakımından özgür ve saygılı bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. İngiltere’de nüfusun çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Müslüman, Yahudi, Budist gibi azınlıkların da bulunduğu ülkede nüfusun %30’a yakın bir kesimi de hiçbir inancı olmadığını belirtmiştir.

Yemek Kültürü

Bournemouth’ta İngiltere’nin meşhur kahvaltısıyla güne başlayabilir, diğer ülkelerin mutfaklarına ait lezzetleri tadabilir, sahil restoranları veya kendi evinizde İngiltere’nin ikonik yemeği fish and chips deneyimleyebilirsiniz. İngiltere’de Eccle Cake, Cullen skink, Shepend’s Pie gibi bir sürü İngiltere’nin simgesi haline gelmiş yiyecekler bulabilirsiniz.

Bournemouth Gece Hayatı

Bournemouth’ta yerel halk ve bir süreliğine gelen insanlar tarafından gece hayatı, eğlence oldukça sevilir. Bournemouth’ta pek çok gece kulübü ve pub ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca büyük bir çoğunluğun akşamdan itibaren streslerini atmak için dışarıya çıkmayı tercih etmesi sebebiyle de tüm gece boyunca Bournemouth’un her yerinde güvenliği sağlamak için bulunan polisleri görebilirsiniz. Bournemouth’ta gece mekanı olarak gidebileceğiniz Ruby, Be At One Coctail Bar, The White, Dymk gibi herkes tarafından sevilen yerler mevcuttur. Bu mekanlarda İngilizlerin sevdiği kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

Bournemouth’ta Gezilecek Yerler

Bournemouth Pavilion

19 Mart 1929 yılında açılan gösteri merkezi, içerisinde çeşitli tiyatro, bale, opera gibi gösteriler sergilenir. Adeta dünyanın kültür merkezi olan İngiltere’de muhteşem gösterileri izlemenin keyfine varmalısınız. Gösteri salonunun biletleri sahnelenen gösteriye göre değişmekle birlikte 10-30 sterlin arası ücretlendirilir. Biletleri gösteri merkezinin internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Coastal Activity Park

Bournemouth, Bostombe bölgesinde yer alan aktivite parkında plaj voleybolu, tırmanış gibi çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Ayrıca park kumsalın içerisine konumlandığı için etkinliğin yorgunluğunu, deniz ve güneşin keyfini çıkarma fırsatı da sunar.

Ocenarium Bournemouth

Bournemouth’un en turistik yerlerinden olan akvaryumda binlerce deniz hayvanı çeşidi bulunur. İçerisinde kafe ve alışveriş yerleri de bulunan akvaryumu mutlaka ziyaret etmeli ve penguenlerin olduğu alanda onlarla oyun oynamanın tadını çıkarmalısınız. Ayrıca akvaryumda doğum günü partileri gibi etkinlikler de düzenlenir. Akvaryuma giriş ücreti 1 kişi için 10 sterlindir.

Poole Harbour

Bournemouth’un en ikonik yerlerinden olan bu limana her yıl binlerce ziyaretçi gelir. Bournemouth’un Dorset bölgesinde bulunan liman dünyanın en büyük ikinci limanı olma özelliğine sahiptir.

Hengistbury Head

Nesli tükenmekte olan hayvanların koruma altına alındığı bölge olan site aynı zamanda muhteşem doğası ve ormanlarıyla görenleri büyülüyor. Bournemouth Dorset bölgesine yolunuz düştüğünde mutlaka bu doğa harikası siteyi de ziyaret etmelisiniz.

Castlepoint Shopping Center

Yine Bournemouth Dorset’te yer alan alışveriş merkezinde 40 adet mağaza bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de bulunmayan birçok giyim mağazalarının ürünlerini de bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Bournemouth Hebrew Congragation

1905 yılından beri sinagog olarak hizmet veren yapıdır. Burada çeşitli ayinler din üzerine eğitimler verilmektedir. Bournemouth’ta değişik kültürleri tanımak ve şahit olmak için güzel bir seçim olabilecek bu sinagog aynı zamanda harika iç mimarisi ve mum ışıklandırmalarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı