Bournemouth İngiltere’nin güney kesiminde yer alan ve denizi, sahilleri, restoranları, doğal alanlarıyla ünlü bir şehirdir. Bournemouth diğer şehirlere göre aşırı kalabalık olmaması ve şehirde yer alan üniversite ve dil okulları sayesinde öğrenciler tarafından ilgi görür ve bu sebeple uluslararası öğrenciler için de sıklıkla tercih edilen bir rota olarak kayıtlara geçer. Şehir, bünyesinde bulundurduğu üst kalite dil okulları sayesinde İngilizce’sini geliştirmek isteyen kişiler için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Ayrıca şehirde birçok müze, sanat galerileri gibi kültürel gezi alternatiflerinin bulunması aslında şehrin merkez odaklarından olan uzun plajları ve yumuşak kumlarının yanında sanata, tarihe ve kültüre de fazlasıyla önem verdiğini gösteriyor. Bournemouth’un konumsal olarak İngiltere’nin en güneyinde yer alması sebebiyle bu coğrafyada bulunan en ılıman iklime sahip şehirdirler arasında yer alır. Bu da Bournemouth’ın özellikle yaz aylarında tam bir tatil şehri havası verdiğini gösterir. Bu sebeple özellikle Bournemouth’a a gitmek isteyen öğrencilerin eğitim dönemlerini yaz mevsimine denk getirecek şekilde ayarlaması tavsiye edilir.

Bunun sebeplerinden biri ise yaz aylarında bütün dünyadan öğrencilerin de Bournemouth’da bulunacağıdır. Yaz mevsiminde gerçekleştirilen birbirinden rengarenk ve eğlence dolu festivallere arkadaşlarınız ile katılabilir ve onlarla asla unutamayacağınız güzel anılar kaydedebilirsiniz. Ayrıca festivalde yeni arkadaşlıklar edinebilir, dış dünyaya açılarak sosyalleşme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir diğer sebebin ise Bournemouth’ın birbirinden büyüleyici sahilleri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar oldukça artar ve deniz sezonu açılır.

Birleşik Krallığın dört bir yanından ilgi gören Bournemouth sahillerinde kendinizi Manş Denizi’nin sıcak ve berrak sularına bırakabilir, yazın harika güneşi altında güneş banyosu yapabilir veya kumsal boyu huzurlu bir yürüyüş gerçekleştirerek kafanızı dinlendirebilirsiniz. Ayrıca su sporu meraklıları için seviyenize göre başlangıç-orta-iler seviye sörf dersleri alabilir veya başka sporların eğitimlerini alma şansı yakalayabilirsiniz. Bournemouth’ta doğanın keyfini sonuna kadar çıkarabilir, yaz aylarında yapılacak çeşitli aktiviteler bularak, eğlence ve huzurun keyfini aynı anda yaşayabilirsiniz.

Peki Neden Bournemouth?

Bournemouth bir süre öncesine kadar İngilizlerin sadece tatil için geldikleri bir şehirdi fakat zaman içerisinde turistlerin ilgisini kazanmasıyla birlikte yediden yetmişe bir çok insanı bünyesine çekmeyi başarmıştır. Kentleşmeyle birlikte açılan çeşitli dil okulları ve üniversiteler sayesinde şehir, uluslararası çapta öğrenci akını diyebileceğimiz bir trafiğe dahil olmuştur. Bournemouth’da sadece 1 üniversite bulunması (Bournemouth University) lisans eğitimi veya yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrenciler için pek durak bir nokta olmayabilir fakat aradığınız eğitim dil okulu ise bu güzel kent tam size göre.

Dil eğitimi bakımından en zengin şehirlerden biri olan Bournemouth’ta 20 civarında dil eğitimi veren farklı kurum bulunur ve tercihinize göre bu kurumlara başvurarak seçmiş olduğunuz program kapsamında İngilizcenizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Durum böyle iken günümüzde Bournemouth, İngiltere’nin en popüler ve öğrenci odaklı destinasyonları arasına giren bir şehir haline gelmiştir. Birleşik krallık sınırlarının en güney kısmında bulunan bu güzel şehir, altın kumlu plajları, uzun sahilleri, farklı kültürlere ait restoranlarıyla İngiltere’de tatil tadında eğitim alma şansını yakalayabileceğiniz sınırlı bölgeler arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında tercih edilen Bournemouth’ta ders çıkışı ziyaret edeceğiniz sahil restoranlarında lezzetli dünya mutfaklarının ve deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkarmak sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Bournemouth’ta dünyanın birçok ülkesinden yeni arkadaşlar edinebilir ve yaz boyunca gerçekleştirilen festivallerle eğlence kelimesini tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Bournemouth Ulaşımı

Öncelikle Bournemouth’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır, bu da demek oluyor ki eğer eğitim için Bournemouth'a gidecekseniz havalimanına indikten sonra birkaç akarma daha yapmanız gerekecektir. Bournemouth’a ulaşmak için özellikle Londra havalimanlarından birini tercih etmeli ve oradan Bournemouth bölgesine geçmelisiniz. Bunun da sebebi Bournemouth şehrine en yakın büyük şehrin Londra olmasıdır. Bournemouth’a aktarma yapacağınız havalimanları çok büyük ihtimalle Gatwick Airport veya Heathrow Airport olacaktır. Gatwick Airport Londra’nın en güneyinde bulunan havalimanı olduğu için buradan Bournemouth’a aktarma yapmanız çok daha kolay olacaktır, 3 - 3.5 saatlik bir tren yolculuğu sonrası hedefe varmış olursunuz.

Bir diğer seçenek olan Heathrow Airport ise Londra’nın en batısında bulunan havalimanıdır ve buradan trenle Bournemouth’a ulaşmanız yine 3 - 3.5 saat arası sürer. Londra Gatwick havalimanından gelmeyi tercih ettiğiniz takdirde Bournemouth’a ulaşmak için havalimanının kuzey terminalinde bulunan National Express trenlerini kullanmanız mümkündür. Londra Waterloo istasyonundan ise NationalRail tren hattını kullanarak Bournemouth’a ulaşabilirsiniz.

Tren biletlerinin fiyatlarını ise NationalExpress, NationalRail, Trainline veya aracı kurumların internet sayfalarından alabilirsiniz. Tren seçeneğine ek olarak İngiltere genelinde “coach” olarak bilinen otobüs hizmetlerini kullanabilirsiniz, bu otobüsler Türkiye’de herkes tarafından tanınan otobüs şirketleri ile aynı mantığa gelmektedir. Gatwick Airport üzerinden 5 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Bournemouth’da ulaşabilir, veya Heathrow Airport’tan 3 saatlik bir sürede yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Otobüs bilet fiyatları tren bilet fiyatlarına göre az bir farkla daha ucuz olacaktır. Coach’ların dezavantajı bilet aldığınız koltuk başına 1 bavul + 1 kabin bagajı hakkı tanımasıdır ki tren biletlerinizde böyle bir kural yoktur. Eğer 2 bavulla geldiyseniz bu da demek oluyor ki 2 otobüs bileti almanız gerekir,yani ulaşım masrafınızı neredeyse ikiye katlanmış olur. Fakat otobüs seçeneğinin de kendine göre avantajları vardır.

Otobüs yolculuğu tren yolculuğuyla kıyasla biraz daha kolay oluyor diyebiliriz çünkü trene inip binerken ağır olan bavullarınızı yanınızda taşımanız zor olabilir yani kişinin tercihine göre değişir diyebiliriz. Tren ve otobüs yolculuğunun ikisinde de elektronik cihazlarınızı şarj edebileceğiniz prizler veya portlar bulunmaktadır, İngiltere’ye gitmeden önce cihazlarınızı fişe takabilmeniz için priz dönüştürücü almanızda fayda vardır.

Bournemouth içinde ulaşımı da tercihinize göre bisiklet veya otobüslerden yana kullanabilirsiniz. Otobüse tek kişi biniş fiyatları 1-2 sterlin arasında değişirken para ödeme ekranına kredi kartınızı da basabilirsiniz. Veya eğer size uygun aylık para ödemeniz karşılığında size bazı fırsatlar ve indirim sağlayan toplu taşıma kartlarından satın alabilirsiniz. Ayrıca üniversite ve kaldığınız yer arasında her gün belli bir mesafe gidip gelmeniz gerekiyor fakat toplu taşıma araşlarına para vermek istemiyorsanız bisiklet sizin için güzel bir tercih olabilir. Konaklamanıza da yerleştikten sonra kendinize satın almak üzere 2.el bir bisiklet bakabilir, Türkiye’ye döneceğinize yakın bisikletinizi başka bir kişiye satarak paranızı geri kazanabilirsiniz.

Bournemouth’ta Konaklama

Bournemouth çok büyük bir şehir olmaması sebebiyle konaklayacağınız yer ile okul arasındaki mesafe fazla olmamaktadır. Okulunuzla ve arkadaşlarınızla olan bağınızı koparmamak için ve gerçekleştirilen yaz etkinliklerine katılabilmeniz için konaklamanızı olabildiğince şehir merkezine yakın tercih etmeniz sizin avantajınıza olacaktır. Ayrıca evinize yürüme mesafesinde bulunacak marketler, kafeler, post office, bankalar gibi sık kullanacağınız hizmetler hayatınızı kolaylaştıracak öğeler oldukları için bu özellikteki bölgeleri seçmek sizi yol yorgunluğundan koruyacak, vakit kaybını önleyecektir. Bununla birlikte konaklama seçenekleri araştırırken ev baktığınız bölgelerin güvenli olup olmadığını emlakçılarla veya okulunuzla iletişime geçerek öğrenmeniz sizin sonradan istenmeyen bir durumda bulunmanızı önleyecek ve tekrar konaklama seçenekleri aramanıza gerek kalmayacaktır. Böylelikle Bournemouth’ta bir öğrenci olarak yurtları, aile yanı konaklama veya ev kiralama gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.

Öğrenci Yurtları:

Bournemouth’ta öğrenci yurdunda konaklama seçeneği kendini daha güvende hissetmek, daha kaliteli imkanlarla konaklamak isteyen öğrenciler için idealdir. Yurtlar eğer dil kursuna gidiyorsanız okulunuzun içinde bulunabilir, yani bir otelde konaklıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Bunun dışında üniversite okuyacak olsanız da kampüs içi yurt binalarında veya kampüs dışı yurtlarda da konaklamanız mümkündür. Okulunuzun anlaşmalı olduğu yurtları gözden geçirmek ve araştırmak istiyorsanız bunları okulunuzun web sitelerinden bir ön bilgi olması açısından araştırabilirsiniz. Öğrenci yurtlarında kalarak kendi bölümünüzden veya farklı bölümlerden bir çok uluslararası arkadaş edinebilir, okulda düzenenlenen çeşitli aktivitelere katılarak boş vakitlerini eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yurtta kalmanın avantajlarından biri ise sürekli arkadaşlarınızda birlikte olup sosyalleşebileceğiniz ortamlarda bulunabileceğinizdir fakat kendi özel alanınıza önem veriyor ve zaman zaman yalnız kalmayı tercih ediyorsanız sürekli insanlarla birlikte olmak sizi yorabilir. Öğrenci yurtlarında tek kişilik, 2 kişilik, 4 kişilik odalar gibi seçenekler bulunur ve bu odalar genellikle paylaşmalı mutfak içerir. Burada kendi yemeğinizi pişirebilir, veya eğer yurdunuzda mevcutsa yemekhane seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Odalarınız tercihinize göre özel banyolu veya paylaşmalı banyo şeklinde olabilir.

Aile Yanı:

Aile yanı konaklama seçeneğini tercih eden öğrenciler tipik bir İngiliz ailesinin günlük hayatlarının nasıl geçtiğine şahitlik etmiş ve İngilizce dilini gerçek İngiliz aileleriyle sohbet etme şansı bularak pratik yapma seviyelerini arttırmış olur. Aile yanı konaklamanın en büyük avantajı diyebileceğimiz bu özelliği İngiliz kültürüne alışmanız ve onu yakından tanımanız açısından sizin için harika bir fırsat olacaktır. Kendinize ait bir odanız olacak, seçiminize göre en-suite veya paylaşmalı banyoya sahip olacaksınız. Ayrıca belli öğünlerde aile tarafından tercihinize göre yemek pişirilmesi yemek yapma veya dışarıdan söylemek zorunda kalma gibi sıkıntıların önüne geçecektir. Özellikle hem okuyor hem part-time işte çalışıyorsanız yoğun günleriniz olacak ve bu meşgul zamanlarınızda yemek pişirme, temizlik yapma gibi işlere her zaman vakit ayıramayabilirsiniz. Bu yüzden aile yanı konaklama sizin için uygun bir tercih olabilir. Fakat aile tarafından uygulanan bazı ev kurallarınına uymanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Ev Kiralama:

Ev kiralamak isteyen ve Bournemouth’ta kendi evindeymiş hissi yaşamak isteyen öğrenciler bu şekilde bir konaklama tercih edebilir. İngiltere’nin ev kiralama konusunda tanınan Rightmove veya SpareRoom gibi internet sitelerinden ev sahipleriyle veya emlakçılarla iletişime geçebilir ve konaklamanızı rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Tercihinize göre oda veya ev kiraladığınızda kendinize özel alanınız olur ve istediğinizde arkadaşlarınızı evinize davet edip onlarla güzel vakit geçirebilirsiniz. Eğer oda kiralıyorsanız evlerin cinsine göre 4-6 odalı binalarda kalabilir, en-suite veya paylaşmalı banyoları kullanabilirsiniz. Fakat oda kiralayacağınız zaman kira kontratını ve faturalar konusunu iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bournemouth’ta Eğitim

Bournemouth muhteşem sahilleri ve uzun plajlarıyla tatil kenti olmasının yanı sıra İngilizce dilini, ana vatanında öğrenmek isteyen öğrencilerin sık sık tercih ettiği lokasyon olmasıyla birlikte tam bir öğrenci şehridir. Bournemouth’ta özellikle yaz aylarında öğrenciler için Air Festival, Arts by the Sea gibi birçok renkli festival düzenlenir ve bu festivallere katılıp şehrin kültürünü keşfeder ve eğlenceye doyamazsınız. Sevilen eğlence hayatıyla Bournemouth’da dil eğitiminizi şehrin güzellikelirini sonuna kadar yaşarken alabilecek, kendinizi dil ve akademik alanda geliştirirken sosyal beceriler de elde edeceksiniz. Dil okullarımızda; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlık gibi eğitim seçenekleri bulunmaktadır.

Bournemouth’ta bulunan dil okullarımız;

  • Eurocentres Dil Okulları
  • Kaplan İnternational
  • Kings Education

Bournemouth Üniversite Eğitimi

Bournemouth’ta hayalini kurduğunuz bölümün eğitimini almaya ne dersiniz? İngiltere Bournemouth’ta bulunan anlaşmalı üniversitemizin Türkiye'deki tüm üniversitelerden YÖK denkliği bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki eğer üniversitenin gereksinimleri karşıladığınız takdirde başka hiçbir belgeye/işleme ihtiyaç duymadan okula kaydınız yapılabilir. Ayrıca üniversite eğitiminizi tamamladığınızda İngiltere’nin öğrencileri için sağladığı +2 yıllık çalışma izninden faydalanarak İngiltere’yi uzun zaman boyunca deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Üniversite eğitiminizin bitiminde İngiltere’nin Londra, Birmingham, Manchester, Leeds gibi önde gelen büyük şehirlerinde iş imkanı bulabilir, kariyerinize önemli deneyimler katabilirsiniz.

Üniversiteye kaydınızı oluşturabilmek için sizden İngilizce yeterlilik belgesi ve yeterli diploma notu istenir, bunları sağladığınız takdirde üniversite başvurunuz başlatılabilir. Genellikle sizde IELTS sınavından overall puan olarak en az 4.5 almış olmanız ve lise diploma notunuzun da 100 üzerinden en az 60 olması beklenir.

Bournemouth’ta bulunan anlaşmalı üniversitemiz;

Bournemouth University

Bournemouth Dorset bölgesinde bulunan Bournemouth Üniversitesi şu anda bünyesinde 15,472 öğrenci bulundurmaktadır. The World University Rankings adı verilen ödülü kazanarak dünyanın tüm üniversiteleri arasında yapılan karşılaştırmalara göre ilk 60 üniversite arasına girmeyi başarmıştır. Doğa dostu kampüsleri olan üniversite aynı zamanda 2019 yılında EcoCampus ödülünü de kazanmıştır. Ayrıca 2015 yılında Athena SWAN bronz ödülünü almaya hak kazanan üniversite yıllar içerisinde aldığı ödüller ve çalışmalarıyla kendini kanıtlamayı her zaman bilmiştir.

Bournemouth İklim

İngiltere’nin en güneyinde kalan Bournemouth şehri diğer İngiltere şehirlerine göre daha ılıman bir iklime sahiptir. Yılın büyük bir kısmında yağışlı bir hava özelliğine sahip olsa da Haziran-Ağustos ayları arasında ortalama 20 dereceye ulaşır. Bournemouth fazla güneş alan bir şehir olduğu için yaz aylarında düşük dereceye rağmen hissedilen sıcaklık yüksektir. Bu yüzden yaz aylarında hava 20 derece bile olsa aslında rahatlıkla denize girebileceğiniz bir hava bulunmaktadır. Kış aylarında ise İngiltere’nin geri kalanı gibi hava sıcaklıklarıyla karşılaşmanız mümkündür fakat Nisan ayından itibaren baharın gelmesiyle birlikte havaların sıcakladığını ve bununla beraber doğanın da canlandığını gözlemleyebilirsiniz.

İngiltere’de iklim kimi zaman yağmurlu kimi zaman güneşli olduğu ve hava durumunun çoğu zaman değişkenlik göstermesi nedeniyle Bournemouth’a yaz aylarında bile gitseniz ince kıyafetlerinizin yanında yağmurluk, sweatshirt, şemsiye gibi sizi hava soğuk veya yağmurlu olduğunda koruyacak eşyalar da götürmenizi tavsiye ederiz.

Bournemouth Şehrinde Ulaşım

Bournemouth’ta yürüyerek veya bisikletle şehir içerisinde istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bournemouth’ta bisiklet kira ücretleri yaklaşık 15 pound civarındadır. Bazı bisiklet kiralayan dükkanlar 25 pound depozito ücreti almaktadır fakat bisikleti teslim ettiğinizde size bu ücreti geri iade ediyorlar. Ayrıca İstanbul’dakine benzer İsbike gibi hizmetleri de bulabilmeniz mümkündür. Bisiklet açılış ücreti öder, sonrasında saatlik uygun ücretlendirmeler ile bisiklet keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Otobüs: Bournemouth’ta otobüsleri kullanmak için binerken otobüs şoförüne 2 sterlin ücret ödeyerek veya yine otobüs şoföründen alacağınız seyahat kartı çıkarabilirsiniz. Seyahat kartlarını haftalık sınırsız kullanım olarak 12 pound ödeyerek satın alabilirsiniz. Ayrıca eğer otobüs ulaşımını çok fazla kullanmıyorsanız ödemenizi kredi kartınızla da gerçekleştirmeniz mümkündür.

Taksi: Bournemouth’ta bir diğer ulaşım şekli için taksileri kullanabilirsiniz. Taksiler siyah ve normal taksi olarak ikiye ayrılır. Bunun sebebi siyah taksiler 5-6 kişiye kadar yolcu alırken normal taksiler en fazla 4 yolcu alır. Ayrıca Uber hizmetinden de yararlanarak gideceğiniz mesafenin ücretini önceden görüp ödeyebilirsiniz. Uber’den indikten sonra farklı bir ücret ödemenize gerek yoktur, rotanız değişse bile aynı ücretten tabi tutulursunuz ki bunu taksiler için söyleyemeyiz.

Çalışma İzni

Bournemouth’ta da İngilterinin tüm şehirlerinde geçerli olduğu gibi dil okulları aracılığıyla gelen öğrenciler için çalışma izni verilmemektedir. İngiltere’ye bir üniversitede lisans veya yüksek lisans eğitimi sebebiyle gelen öğrenciler yarı zamanlı olarak haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilirler. Ayrıca tatil zamanlarında olmak şartıyla da tam zamanlı olarak çalışmanız mümkündür. Bournemouth’ta garsonluk, satış danışmanlığı gibi işlere girerek kendinize ek gelir elde edebilirsiniz. İngiltere’de saatlik çalışma ücreti 6.08 sterlindir bu da ayda en az 486 sterlin kazanmanıza olanak sağlar ve hayat pahalı olmadığından aslında bir çok ihtiyacınızı da rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Tatillerde full time çalıştığınız takdirde aldığınız maaş çok daha yüksek olacak ve kendinize para biriktirme fırsatı yakalayacaksınız. Böylece Bounemouth’ta hem tatil hayatı yaşayıp şehrin keyfini çıkarırken hem eğitiminizi tamamlar hem de çalışma hayatına atılarak kendinize harika ve sizi geliştirecek deneyimler katabilirsiniz.

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere’nin din ve inanç bakımından özgür ve saygılı bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. İngiltere’de nüfusun çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Müslüman, Yahudi, Budist gibi azınlıkların da bulunduğu ülkede nüfusun %30’a yakın bir kesimi de hiçbir inancı olmadığını belirtmiştir. Durumun böyle olduğu İngiltere’de dininizi özgürce yaşayabilir ve insanlar tarafından tepki görmezsiniz.

Yemek Kültürü

Bournemouth’ta İngiltere’nin meşhur kahvaltısıyla güne başlayabilir, diğer ülkelerin mutfaklarına ait lezzetleri tadabilir, sahil restoranları veya kendi evinizde İngiltere’nin ikonik yemeği fish and chips deneyimleyebilirsiniz. İngiltere’de Eccle Cake, Cullen Skink, Shepherd's Pie gibi İngiltere’nin simgesi haline gelmiş bir çok tat bulabilirsiniz. Ayrıca marketlerlerde bulunan çeşitli ve birbirinden lezzetli atıştırmaları denemeniz gerektiğini de söyleyebiliriz.

Bournemouth Gece Hayatı

Bournemouth’ta yerel halk ve bir süreliğine gelen insanlar tarafından gece hayatı, eğlence oldukça sevilir. Bournemouth’ta pek çok gece kulübü ve pub ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar genellikle hep öğrencilerin tercih ettiği mekanlardır ve arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca büyük bir çoğunluğun akşamdan itibaren okul, iş streslerini atmak için dışarıya çıkmayı tercih etmesi sebebiyle de tüm gece boyunca Bournemouth’un her yerinde güvenliği sağlamak için bulunan polisleri görebilirsiniz bu da gece dışarıda bulunmanızı daha güvenli hale getirmektedir. Bournemouth’ta gece mekanı olarak gidebileceğiniz Ruby, Be At One Coctail Bar, The White, Dymk gibi herkes tarafından sevilen yerler mevcuttur. Bu mekanlarda İngilizlerin sevdiği kokteyllerin tadına bakabilirsiniz. İngiltere’nin geri kalanında da olduğu gibi favori futbol takımınızı destekleyebileceğiniz ve Premier Lig maçlarını bu mahalle barı tarzı mekanlarda zevkle izleyebilirsiniz.

Bournemouth’ta Gezilecek Yerler

Yazımızın başlarında Bournemouth’ın harika plajlara, doğal yaşama, tarih-kültür-sanat üçlemesine sahip olduğunu belirtmiştik. Peki Bournemouth’a ulaştığımızda öncelikle keşfetmemiz gereken yerler neresidir, hangi plajları tercih etmeliyiz, hangi yapıları ziyaret etmeliyiz?

İşte aşağıda bunları sizin için özetliyoruz:

Bournemouth Beach

Muhteşem bir uçurum çizgisinin altında yer alan koy, kendi mikro iklimine, Birleşik Krallık'taki en sıcak deniz sıcaklıklarından bazılarına ve Wight Adası ile Purbecks'in muhteşem manzarasına sahiptir. Sahile olan yolculuğunuzu olabildiğince keyifli hale getirmek için, deniz kıyısındaki ofisler, bilgi ve rehberlik sağlayarak gününüzü en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olabilecek özel ekiplerle yedi mil ötede yer almaktadır. Muhteşem kumlar boyunca kendi cennet noktanızda rahatlamak isterseniz Bournemouth Beach tam size göre bir yer.

Russel-Cotes Art Gallery and Museum

İngiltere'deki en büyüleyici tarihi evlerden biri olan The Russell-Cotes, iki Viktorya dönemi koleksiyoncusu ve seyahat tutkunu Sir Merton ve Lady Annie Russell-Cotes'in eviydi. 1901'de Merton, karısı Annie'ye doğum gününde deniz manzaralı bir uçurumun tepesinde rüya gibi bir ev hediye etti. Günümüzde ise bu konak muhteşem manzarası, sakin bir uçurumun tepesindeki bahçesi ve yeni açık teras kafesi ile ziyaretçilerine hizmet sunuyor ve Bournemouth'un en ilgi çekici cezibelerinden biri olarak kayda geçmektedir.

Bournemouth Pier

16km uzunluğundaki sahilin altın kumları ortasında yer alan Bournemouth İskelesi, her yıl binlerce kişinin tercihi oluyor. Bir yanda Wight Adası, diğer yanda Purbeck tepeleri ile çevrili körfezin muhteşem manzarasının yanı sıra, Bournemouth İskelesi, Bournemouth'u unutulmaz kılmak için çok çeşitli eğlence merkezleri ve perakende satış mağazalarına sahiptir. İskele girişinde Pier Amusements Family Entertainment Centre bulunmaktadır. Burada çok çeşitli eğlence makineleri ve en güncel oyunlarla ödüller kazanma fırsatı bulacaksınız.

Boscombe Beach

1950'ler tarzındaki geleneksel bir tatil beldesinden heyecan verici, aktivite dolu bir sahil şeridine dönüştürülmüş olan Boscombe'un mavi bayraklı plajı, mükemmel bir gezi imkanı sağlar. Tırmanma kayaları, slacklining, masa tenisi ve voleybolun yanı sıra kiralayabileceğiniz ekipmanlarla, sunulan birçok plaj aktivitelerine katılım gösterebilirsiniz. Yoğunluk ve kalabalıktan uzakta, Boscombe Pier’ın her iki yanında 1 km'den fazla uzanan kumlarda dinlenebilir ve yeni bir hobi, spor seansına katılarak Bournemouth’un keyfini çıkarabilir ve harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Bournemouth Pavilion

19 Mart 1929 yılında açılan gösteri merkezi, içerisinde çeşitli tiyatro, bale, opera gibi gösteriler sergilenir. Adeta dünyanın kültür merkezi olan İngiltere’de muhteşem gösterileri izlemenin keyfine varmalısınız. Gösteri salonunun biletleri sahnelenen gösteriye göre değişmekle birlikte 10-30 sterlin arası ücretlendirilir. Biletleri gösteri merkezinin internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Coastal Activity Park

Bournemouth, Bostombe bölgesinde yer alan aktivite parkında plaj voleybolu, tırmanış gibi çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Ayrıca park kumsalın içerisine konumlandığı için etkinliğin yorgunluğunu, deniz ve güneşin keyfini çıkarma fırsatı da sunar.

Ocenarium Bournemouth

Bournemouth’un en turistik yerlerinden olan akvaryumda binlerce deniz hayvanı çeşidi bulunur. İçerisinde kafe ve alışveriş yerleri de bulunan akvaryumu mutlaka ziyaret etmeli ve penguenlerin olduğu alanda onlarla oyun oynamanın tadını çıkarmalısınız. Ayrıca akvaryumda doğum günü partileri gibi etkinlikler de düzenlenir. Akvaryuma giriş ücreti 1 kişi için 10 sterlindir.

Poole Harbour

Bournemouth’un en ikonik yerlerinden olan bu limana her yıl binlerce ziyaretçi gelir. Bournemouth’un Dorset bölgesinde bulunan liman dünyanın en büyük ikinci limanı olma özelliğine sahiptir.

Hengistbury Head

Nesli tükenmekte olan hayvanların koruma altına alındığı bölge olan site aynı zamanda muhteşem doğası ve ormanlarıyla görenleri büyülüyor. Bournemouth Dorset bölgesine yolunuz düştüğünde mutlaka bu doğa harikası siteyi de ziyaret etmelisiniz.

Castlepoint Shopping Center

Yine Bournemouth Dorset’te yer alan alışveriş merkezinde 40 adet mağaza bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de bulunmayan birçok giyim mağazalarının ürünlerini de bu alışveriş merkezinde bulabilirsiniz.

Bournemouth Hebrew Congragation

1905 yılından beri sinagog olarak hizmet veren yapıdır. Burada çeşitli ayinler din üzerine eğitimler verilmektedir. Bournemouth’ta değişik kültürleri tanımak ve şahit olmak için güzel bir seçim olabilecek bu sinagog aynı zamanda harika iç mimarisi ve mum ışıklandırmalarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı