Boston, ABD’nin kuzeydoğusunda Massachusetts eyaletinde yer alan bir şehirdir. Eyaletin nüfus bakımından en kalabalık kenti olan Boston, 2020 yılına göre ABD’nin nüfus yoğunluğu en fazla 5. şehridir. Boston, aynı zamanda ABD’nin Avrupa'dan ilk göçmen alan şehridir. 17. yüzyılda ilk olarak İngilizlerin yerleştiği şehirde ilerleyen dönemde İrlandalı ve İtalyanların gelmesiyle köklü bir kültürel değişiklik meydana gelmiştir.

Günümüzde Boston, ABD’nin özellikle eğitim, sağlık, finans ve teknoloji alanlarında merkez şehirlerinden biri haline gelmiştir. Harvard, MIT, Boston University, Tufts University ve UMASS Boston gibi hem ABD hem de dünya çapında eğitim alanında kendini kanıtlamış üniversitelere ev sahipliği yapan bu şehrin hemen her yerinde dünyanın neredeyse her bölgesinden gelen çok sayıda uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Boston’da Öğrenci Hayatı

Dünyanın en iyi eğitim kurumlarına ve % 20’den fazla öğrenci yoğunluğuna sahip, ABD’nin öğrenci dostu ve eğitim şehri olarak bilinen Boston’da siz de kendinize uygun bir programda eğitim alabilirsiniz. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen yetenekli ve başarılı öğrencilere ev sahipliği yapan Boston, ABD’nın eğitim seviyesi en yüksek şehirlerinden biridir. Çok sayıda üniversite, kolej ve dil okulunun yer aldığı Boston, ekonomik alandaki gelişiminin büyük bir bölümünü eğitim sektörüne borçludur. Günümüzde TripAdvisor, Wayfair ve HubSpot gibi startup şirketler, Boston bölgesinde gelişen teknoloji ağının öncülerindendir.

Boston’da şehir içi ve şehir dışı ulaşım altyapısı mükemmel seviyede gelişmiştir. Bu ulaşım ağı sayesinde çevre eyaletlere ve şehirlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Öğrenci nüfusunun yoğunluğu sebebiyle de şehir içi ulaşım bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Şehirde öğrenciler için çok sayıda barlar, kafeler, tiyatrolar, sinemalar ve müzeler bulunur.

Boston Ortalama Yaşam Giderleri

McDonald’s menü: 8.97$
Cappucino: 4.16$
Kutu kola: 2.18$
Su (1.5lt): 2.19$
Yumurta (12’li): 2.58$
Pirinç (1kg): 5.71$
Süt (1lt): 0.87$
Tavuk (1kg): 12.54$

Boston’da Eğitim

Boston her öğrencinin kendine uygun bir program bulabileceği, çok sayıda üniversite, kolej ve dil okuluna ev sahipliği yapan bir şehirdir. Hiç İngilizce bilmeyenlerin ya da var olan İngilizce seviyelerini geliştirmek isteyen öğrencilerin eğitim alabileceği dünyanın en iyi dil okulları ile birlikte, lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan çok kaliteli üniversitelere ve kolejlere ev sahipliği yapmaktadır.

Boston Dil Okulları

Dünyanın en çok tercih edilen dil okullarının Boston’da da kampüsleri bulunmaktadır. Dil eğitimi alırken Boston’da bulunan dünyaca ünlü üniversiteleri gezebilir ve üniversiteler hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Boston’da anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Boston Üniversite ve Kolejleri

ABD’nin akademik alanda en başarılı şehri olan Boston’da lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan önemli üniversite ve kolejler öğrencilere çok sayıda fırsat sunmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz hem özel hem de kamu üniversiteleri bulunur, dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında yer alan bu okullar, özellikle bilim, finans, sağlık, işletme, medya ve sanat alanlarında zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. Boston’da anlaşmalı olduğumuz üniversite ve kolejlerin bazıları şunlardır;

  • Northeastern University Boston
  • UMASS Boston
  • Suffolk University
  • Bunker Hill Community College

Boston’a Nasıl Gidebilirim?

Boston Logan Uluslararası Havaalanına Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Şehir merkezine 8km mesafede yer alan Boston Logan havaalanına İstanbul’dan ortalama 10-11 saatte ulaşmak mümkündür. Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için farklı seçenekler varken, 10-15 dakikada şehir merkezine ulaşabileceğiniz metro en ekonomik olanıdır.

Boston’da Konaklama Seçenekleri

Her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan Boston’da çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Dil okulu veya üniversite eğitimi için Boston’a gelen öğrenciler konaklama seçeneklerinden sıklıkla aile yanı ve öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Şehirde ki konaklama seçenekleri şunlardır;

  • Öğrenci Yurtları
  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Otel
  • Aile yanı

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Airbnb ile ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Boston’da Şehir İçi Ulaşım

Boston’daki gelişmiş toplu taşıma ağı öğrenciler, turistler ve şehir sakinleri için büyük önem taşımaktadır. Eyaletin toplu taşıma ağının pratik, güvenli ve ucuz olması Amerika genelinde en gelişmiş toplu taşıma sistemine sahip 4. eyalet yapmaktadır. CharlieCard sistemi ile çalışan toplu taşımalarda kart alıp içerisine para yükleyerek rahatça gezebilirsiniz.

Metro ağını tercih etmek istemeyenler otobüs hatlarını da sıklıkla kullanmaktadır. Boston’da otobüs ile her yere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. CharlieCard ile kullanabildiğiniz otobüslerle 2-7 USD ücret karşılığı seyahat edebilirsiniz.

Boston’da Gezilecek Yerler

Massachusetts eyaletinin başkenti olan Boston’da gezilecek birbirinden güzel kafelerde ve restoranlar oturabilir, müzeleri ve sanat galerilerini gezebilir ya da şehrin önemli spor kulüplerinin maçlarını statlarda canlı olarak izleyebilirsiniz. Boston’da mutlaka gezip görmeniz gereken yerler şunlardır;

Prudential Towers

Boston’un en yüksek 2. binası olan Prudential Kuleleri 1960-1964 yılları arasında inşa edilmiştir. New England’ın en yüksek gözlemevi olarak anılan 50. katındaki Skywalk’ta kentin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Güzel Sanatlar Müzesi

450 binin üzerinde sanat eserinin sergilendiği Güzel Sanatlar Müzesi, 1870 yılında kurulmuştur. ABD’nin en büyük 4. müzesi konumundaki kültürel tesisin geniş koleksiyonunu farklı kültürlere ve sanat akımlarına ait eserler oluşturmaktadır.

Boston Halk Kütüphanesi

1848’de kurulan Boston Halk Kütüphanesi, günümüzde 23 milyonun üzerinde kaynağı barındırmaktadır. Tesis Amerika’nın ilk kütüphanesi unvanını taşımaktadır.

Harvard Üniversitesi

Dünyanın en prestijli yüksek öğretim kurumlarından birisi olan Harvard Üniversitesi 1636 yılında kurulmuştur. 3 ana kampüsü olan eğitim kurumunda ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında Massachusetts Hall, Harvard Sanat Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi gelmektedir.

Boston Common Parkı

Boston’un en eski halka açık parkı olan Boston Common 1634’lü yıllarda açılmıştır. Park günümüzde çeşitli festivaller ve kutlamalara ev sahipliği yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı