Tıp okumak isteyenler öğrencilerin hayallerinden biri de yurtdışında tıp okumaktır. Yurtdışında YÖK tanınırlığı olan bir üniversiteyi seçerek yurtdışında tıp ve benzeri alanlarda eğitim alabilir, kendinizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz.

Yurtdışında tıp eğitimi almak için bazı üniversiteler sınava ihtiyaç duymazken, YKS sınavında başarılı olmadan da Avrupa Birliği'ndeki bazı ülkelerde tıp eğitimi alabilirsiniz. Yurtdışında tıp okumak için en başta iyi bir İngilizceye sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden yeterli İngilizceye sahip olabilmek için üniversite eğitimi öncesi mutlaka dil eğitimi alınmalıdır.

Yurtdışında Tıp Eğitimi

Her yıl binlerce kişi Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde uluslararası tecrübe kazanmak için yurtdışında tıp okumak istiyor.

Yurtdışında tıp okumak, istikrarlı iş imkanı ve yüksek kazanç getiren bir bölüm olarak görülse de tıp fakültesine kaydolmanın getirdiği önemli sorumluluklar da vardır. Tüm dünyada tıp mezunlarına duyulan saygınlık ve tıp okumanın kazandırdığı prestij, bu meslekte çalışacak öğrenciler için son derece parlak bir gelecek yaratmaktadır.

Yurtdışında Tıp Eğitimi Süresi

Yurtdışında tıp eğitimi süresi uzmanlık alanlarına ve tercih edilecek ülkenin eğitim sistemine göre farklılık göstermektedir.

Yurtdışında tıp okumak isteyen öğrenciler için çok çeşitli lisans programları mevcuttur. Genel olarak 4 yıl süren tıp eğitimi bazı uzmanlık alanlarına ve ülkelerin eğitim sistemlerine göre 5-7 yıl arasında sürmektedir. Yurtdışı tıp eğitimi süresince ilk 2 yıl teorik dersler alınırken, tıp öğrencileri 3. ve 4. yıllarda ise staj, laboratuar çalışmaları ve poliklinik uygulamalarla eğitimlerine devam etmektedir. Öğrenciler, klinik öncesi çalışmalarda anatomi, fizyoloji ve pataloji gibi temel bilimlerin yanı sıra dahili ve cerrahi çalışmaların yoğun olduğu iç hastalıkları, doğum ve çocuk hastalıkları gibi alanlarda öğrenim görmektedir.

Yurtdışında Tıp Okumak Neden Avantajlı?

Yurtdışında tıp eğitimi alma şansını yakalayan öğrencilerin, bu avantajı en iyi şekilde kullanarak tıp alanında eğitimlerini tamamlamaları, gelecekte prestijli bir kariyere sahip olmalarını sağlamaktadır.

Yurtdışında aldıkları tıp eğitimi sayesinde toplumdaki statü ve saygınlıkları gelişecek, uluslararası bir ortamda eğitim alıp ve yaşayarak yabancı dillerini geliştirecek, bu sayede mesleklerini tüm dünyada yapma fırsatı bulabilecekler.

Öğrenciler yurtdışında tıp okurken, staj ve kariyer başlangıcı yapma hakkı da elde etmektedir.

Kimler TIP eğitimi almak için uygundur?

Yurtdışında tıp okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Tıp eğitimi sonrasında başlayacağınız zorlu meslek hayatının size uygun olup olmadığına da karar vermelisiniz. Dünyanın hangi ülkesinde tıp eğitimi alırsanız alın, uzun yıllar eğitim almanız gerekmektedir. Yurtdışı tıp eğitimi için öncelikle çok iyi bir İngilizceye sahip olmalısınız.

Tıp alanında kariyer yapmak isteyen uluslararası bir öğrenci olmak istiyorsanız; güçlü bir belleğe, dikkate, anlık problem çözebilme yetisine, el ve parmak becerisine, kolay iletişim kurabilme ve pratik özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız; yurtdışında tıp okumak tam da size göre…

Kabul Şartları

Yurtdışında tıp eğitimi veren üniversitelerin giriş koşulları ve başvuru tarihleri ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Yurtdışı tıp eğitimi için genel olarak hazırlanması gereken belgeler ise aynıdır.

Tıp eğitimine başvuracak öğrenciler için ülkelere göre değişen dil yeterliliklerini belgelemeleri istenmektedir. Birçok uluslararası üniversitenin İngilizce lisans programları olduğu için IELTS/TOEFL test puanları geçerlidir.

Tıp eğitiminizi Amerika ya da Kanada’da almak istiyorsanız; MCAT, İngiltere’de BMAT, İtalya’da IMAT sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Tıp eğitimi için üniversitelere başvuru aşamasında motivasyon mektubunun ise ayrı bir önemi vardır. Tıp okuyacak öğrencilerin, yalnızca akademik anlamda başarılı olmalarının yanı sıra bölüme ve araştırmaya yatkınlık, sorumluluk bilinci, liderlik ve fiziksel olarak sağlıklı bir vücuda sahip olma gibi özellikleri de ön planda tutulmaktadır.

Ne zaman başvurmalıyım?

Yurtdışında tıp eğitimi almak için; erken başvuru çok önemlidir. Avrupa Birliği ülkelerinde tıp, eczacılık ve diş hekimliğinin tüm dünyadan yoğun talep alması ve üniversitelerin tıp fakültelerinde sınırlı kontenjan olması nedeniyle tıp eğitimi başvuruları mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Genellikle üniversitelerin tıp fakültelerinin başvuru tarihleri Mart ayında başlamakta Temmuz ayının ortasına kadar devam etmektedir. Tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin, gerekli başvuru belgelerini en geç Temmuz ayı ortasına kadar teslim etmeleri istenmektedir. Bu nedenle kararınızı hızlı biçimde vermeli ve size en uygun üniversiteye başvurunuzu zaman kaybetmeden yapmalısınız.

Yurtdışında Tıp Eğitiminin Maliyeti

Yurtdışında tıp eğitimi alabileceğiniz kaliteli ve prestijli birçok üniversite bulunmaktadır. Eğitim ücretleri de ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Yurtdışında burslu tıp okumak da mümkün. Ülkelerin özellikle Şubat ve Mayıs ayları arasında yayınladıkları başvuru ilanlarını kaçırmamalısınız.

Nerelerde Tıp Eğitimi Alabilirsiniz?

Amerika’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi arasında yer alan Amerika, yurtdışında tıp okumak isteyen öğrencilerin de ilk tercihlerinin başında gelmektedir. Amerika’da en popüler bölümler arasında bulunan tıp eğitimi 4 yıl sürmektedir. Belirli bir alt alanda uzmanlaşmak isteyen tıp öğrencilerinin 1-4 yıl arasında eğitim alması gerekmektedir. Aynı zamanda uluslararası öğrencilerin, tıp eğitimi için başvuruda bulunmadan önce 4 yıllık lisans eğitimlerini herhangi bir programda tamamlamaları istenmektedir.

Amerika’da en iyi tıp okulları: Harvard University, Stanford University, Johns Hopkins University

İngiltere’de Tıp Okumak

Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip ülkelerden biri de İngiltere’dir. Öğrencilerin, İngiltere’de tıp okullarına kabul edilmek için yüksek notlara ve İngilizce dil bilgisine sahip olması önemli rol oynamaktadır. Hem Avrupa hem de dünyanın en iyi tıp okullarına ev sahipliği yapan İngiltere’de tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir. İngiltere’de tıp okuyan uluslararası öğrencileri mezuniyetten sonra oldukça cazip iş fırsatları beklemektedir. İngiltere’de genel olarak öğrenciler, psikiyatri, radyoloji, cerrahi, kardiyoloji ve nöroloji gibi uzmanlık alanlarını tercih etmektedirler.

İngiltere’de en iyi tıp okulları: University of Oxford, Cambridge University, Imperial College London

Kanada’da Tıp Eğitimi

Her yıl 180’den farklı milletten uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan, dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olan, inovasyon, bilimsel araştırmalar ve tıbbi çalışmalar üzerine yapılan Ar-Ge yatırımlarıyla tüm dünyada saygınlık kazanan Kanada; tıp okumak isteyen yabancı öğrenciler için adeta bir cazibe merkezi konumundadır.

Kanada, yüksek eğitim kalitesi ve mükemmel imkanlara sahip tıp fakülteleri ile öğrencilere hizmet verirken, mezuniyetten sonra kariyer imkanları da sunmaktadır.

Kanada’da tıp okumak isteyenler öğrenciler için akademik eğitim süresi üniversitelere ve ülkenizde başladığınız lisans eğitiminin içeriğine göre 3- 5 yıl arasında değişmektedir. Kanada’da tıp okumak isteyen öğrencilerin lisede aldıkları derslerin ve ön tıbbi lisans derecelerinin eğitim süresine etkisi bulunmaktadır.

Kanada’da en iyi tıp okulları: Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi

Polonya’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında tıp, diş hekimliği ve eczacılık alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkelerden biri de Polonya’dır. Polonya aynı zamanda Avrupa’nın en aktif ve hızla gelişen ülkelerinden biridir.

Yeni nesil eğitim sistemlerinin en büyük destekçilerinden biri olan Polonya’da tıp eğitimi almak için lise mezunu olmanız yeterlidir. İngilizce tıp eğitimi ya da yerel dil olan Lehçe olarak eğitim sunan ülke başta Amerika olmak üzere birçok ülkeden gelen öğrenciye tıp eğitimi vermektedir. Polonya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin lisede fen alanında eğitim almış olmaları gerekmektedir. Tıp için lisans eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Polonya’da en iyi tıp okulları: Varşova Tıp Üniversitesi, Wroclaw Tıp Üniversitesi, Poznan Tıp Üniversitesi, Jagiellon Tıp Üniversitesi

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Yüksek eğitim kalitesine sahip olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar çok sayıda bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla Nobel ödülü kazanma başarısı göstermiştir. Macaristan’da tıp okumak isteyen öğrencilere “Tıp Hazırlık” programı verilmektedir. Macaristan bu özelliğiyle de yurtdışında tıp, diş hekimliği ve eczacılık gibi bölümler okumak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. Öğrenciler bir yıl boyunca tıp İngilizcesi, kimya, biyoloji, medikal terminoloji, anatomi ve fizyoloji gibi dersler görerek tıp bölümüne hazır hale gelmektedirler.

Macaristan’ın en iyi tıp okulları: Peç Üniversitesi, Szeged Üniversitesi, Semmelweis Üniversitesi