Yurt Dışında Lisans Tamamlama Nedir?

Yurt dışında lisans tamamlama, iki yıllık ön lisans eğitimini Türkiye'de almış ve kalan iki yılını yurt dışında bir üniversitede tamamlayarak eğitim sonunda lisans diplomasına sahip olmak isteyen öğrenciler için oldukça makul bir seçenektir. Türkiye’de çoğu öğrenci, üniversite sınavlarına hazırlanırken dört yıllık lisans programlarında okumanın hayalini kurar. Fakat her zaman durumlar düşünüldüğü gibi ilerlemeyebilir. Lisans programlarına yerleşemeyen öğrenciler için her zaman ikinci bir tercih olarak görülen ön lisans programları bulunur.

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu lisans programlarına geçiş yapma arzusuyla iki yıllık ön lisans eğitimi veren meslek yüksekokullarını tercih etmektedir. Fakat tıpkı üniversite sınavında olduğu gibi eğitim hayatında da her şey istenildiği ve hayal edildiği gibi ilerlemeyebilir. Ülkemizde her yıl 1 milyondan fazla öğrencinin üniversite sınavlarına girmesi ve her geçen gün eğitim hayatında rekabetin artması sebebiyle lisans programlarına devam etmek isteyen gençlerin hayalleri istedikleri doğrultuda gerçekleşmeyebiliyor. İşte tam da bu noktada yurt dışında lisans tamamlama imkanı öğrenciler için çok cazip bir seçenek olmaktadır.

Peki yurt dışında nasıl lisansınızı tamamlayacaksınız? Türkiye’de başladığınız ön lisans eğitimini yurt dışında devam ettirip lisans mezunu olabilmeniz için ön lisans eğitiminiz boyunca şartlar el verdiği müddetçe İngilizce seviyenizi geliştirmeniz (yurt içi veya yurt dışında dil eğitimi) ve not ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmanız gerekmektedir. Bu şartları yerine getirirseniz eğer yurt dışında üniversite lisans eğitiminizi kolaylıkla tamamlayabilir ve dört yıllık lisans diplomasına sahip olabilirsiniz.

Yurt Dışında Lisans Tamamlamayı Ne Zaman Düşünmeliyim?

Yurt dışında lisans tamamlamaya üniversite okurken karar veren öğrenciler bulunmaktadır. Bununla birlikte 2 yıllık ön lisans eğitimi alan öğrencilerde daha sonra kalan yıllarını yurt dışında okumak isteyebilirler. Yurt dışında lisans tamamlama işlemleri Türkiye’de ki eğitim alınan okul ve gidilecek olan üniversitenin şartlarına göre değişmektedir.

Bununla birlikte az bilinen bir durum da olsa üniversite mezunları da lisans tamamlama seçeneğinden yararlanarak gittikleri ülkede tekrar bir diploma alabilirler. Lisans tamamlamada dikkat edilmesi gereken en önemli konu almış olduğunuz her dersin gideceğiniz okulda sayılmayacağıdır. Örneğin Türkçe dersi almış bir öğrencinin dersi gideceği üniversitede kredi değeri taşımaz.

Ayrıca özellikle bazı bölümlerde lisans tamamlama yapmak mümkün değildir. Bunun en önemli örneği hukuk fakülteleridir. Hukuk eğitimini dünyanın neresinde almaya başladıysanız orada bitirmeniz veya gittiğiniz ülkede tekrardan başlamanız gerekmektedir. Her ülkenin adalet sistemi ve hukuk sistemi farklılık gösterdiği için hiçbir okul lisans tamamlamak için uygun değildir.

Ön Lisans Mezunlarının Yurt Dışında Lisans Tamamlaması

Türkiye’de iki yıllık eğitimini tamamlamış öğrenciler yurt dışındaki üniversitelere transfer olabilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli konu 3. sınıftan direkt eğitime devam edilme olasılığının düşük olmasıdır. Başvurulan üniversiteler alınmış olan her dersi saymayabilir. Dünya üzerindeki birçok üniversite 120 dönem kredisi ile mezun verir ve maksimum 60 kredi transferi kabul eder. Bu transfer kredilerinin de onayı ders içeriklerine bakılarak verilir. Öğrencinin almış olduğu dersler seçmiş olduğu bölüm ve gideceği üniversite ile doğru orantılı değilse dersleri kabul görmeyebilir. Öğrencilerin okudukları bölümün aynısını veya benzerini okumalarını tavsiye ediyoruz. Bu sayede maksimum kredi transferi sağlanabilir. Yaz aylarında alınacak ekstra dersler ile de aradaki açık kapanarak yine öğrenciler 4 sene de üniversite tamamlamış olabilirler.

Üniversite Eğitimine Yurt Dışında Devam Etmek İsteyen Öğrenciler için Lisans Tamamlama

Üniversite hayatına yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler okullarında aldığı eğitimin boşa gitmemesi için lisans tamamlama başvurusu yapabilir. Burada en önemli kriter öğrencilerin maksimum 60 kredi transfer edebileceğini bilmesidir. 4. sınıf öğrencisi bir öğrenci lisans tamamlamaya başvurarak 1 yılda eğitimini tamamlayamaz. Maksimum 3. sınıftan eğitimlere devam etmek zorunda olan öğrenciler özellikle aynı bölüm ve transfere uygun okullar tercih etmeleri durumunda bu haktan yararlanabilir. Özellikle Kanada Üniversiteleri ve Amerika’daki üniversiteler kredi kurumları ile çalıştığı için transfer konusunda bu kurumlara gönderilen transkriptler incelenerek ders içeriklerinin uyumluluğu kontrol edilir.

Üniversite Mezunlarının Lisans Tamamlama İşlemleri

Yurt dışındaki bazı üniversiteler Türkiye’de eğitimini tamamlamış öğrencilerin de almış olduğu derslerin bir kısmını transfer ederek eğitimlerini tekrar yurt dışında almalarının önünü açmaktadır. Bu sayede öğrenciler 4 yıllık bir eğitimin 3. sınıfından tekrar eğitimine başlayarak 2 senede bir lisans diploması daha alabilmektedir. Bu sistemi kabul eden ve uygulayan az sayıda üniversite olsa da okuduğu bölümün diplomasını yurt dışındaki bir üniversiteden almak isteyen öğrenciler için büyük bir avantajdır. Özellikle çalışma izni veren ülkelerde bu tarz bir yol izlemek öğrencinin hem çalışıp kendini geliştirmesine hem de kısa sürede tekrar üniversite mezunu olmasına imkan sağlamaktadır.

Yurt Dışında Lisans Tamamlama Şartları

Öğrencilerin yurt dışında lisans tamamlamak için belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Öncelikle not ortalamasının en az 2.0 olması gereken öğrenciler maksimum 60 kredi transfer etme hakkına sahiptir. Hangi notların ve derslerin transfer edileceğine bağımsız kredi kurumları karar vermektedir. Başvuru esnasında öğrencilerin transkriptleri bu kurumlara gönderilerek ders içeriklerinin başvurulan üniversiteye uyumuna bakılır. Uyumlu olması ve geçerli not ortalamasına sahip olması durumunda bu derslerden muaf sayılır ve total mezuniyet kredisinden düşülür. 60 kredisini transfer edebilmiş bir öğrenci ortalama 60 kredi daha alarak yurt dışında üniversite mezunu olabilmektedir.

Ancak ders içeriklerinin ve eğitim sisteminin farklılığı göz önünde bulundurulduğunda lisans tamamlamak için her zaman 1 dönem veya 1 yılın kaybolabileceğini bilmek gerekmektedir. İrlanda ve İngiltere gibi lisans eğitiminin 3 yıl olduğu ülkelerde bu kayıt herhangi bir süre kaybına neden olmaz. Öğrenciler aynı süre zarfında mezun olarak kariyerlerine devam edebilmektedir.