Türkiye’de ve dünyada diş hekimliği en çok tercih edilen ve okuması zor olan bölümlerden biridir. Bunun sebebini tahmin etmek açıkcası çok da zor değil. Sağlık sektörü, sürekli kendini yenileyen ve geliştiren insanların başarılı olacağı sektörlerden biri. İnsanlık tarihi boyunca sağlığın önemi hiç bir zaman etkisini yitirmemiş, aksine gelişmeye ve değişmeye devam etmiştir. Bu sebeple diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin de erken yaşlarda kendini bu eğitime adaması gerekir.

Son yıllarda, yurt dışında diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için Polonya, Macaristan ve Ukrayna gibi ülkeler popüler destinasyonlar haline geldi. Bunun sebebi de, bu ülkelerde diş hekimliği eğitimi için herhangi bir sınav şartı aranmaması, yabancı dil için hazırlık eğitimi sunmaları ve eğitim maliyetlerinin daha uygun olması.

Diğer Avrupa ülkelerinden Almanya, İtalya, Fransa ve Avusturya’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz ülkeler arasında. Ancak bu ülkelerden Almanya ve Avusturya’da diş hekimliği eğitimi almak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede bu bölüme yerleşmiş olmanız şartı aranır.

Neden Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi Almalısınız?

Hepinizin bildiği gibi Türkiye’de her yıl 1 milyondan fazla öğrenci üniversite sınavlarına hazırlanmakta. Genç yaştan itibaren hayallerinin peşinde koşmaya başlayan öğrenciler küçük yaşlardan itibaren üzerlerinde biriken bu yükle sınav stresi yaşarlar. Deneme sınavları, test kitapları ve uykusuz gecelerle geçen günlerden sonra bir çok öğrenci stres altında girdiği üniversite sınavında istediği puana ve sıralamaya ulaşamayabiliyor. Diş hekimliği hayaliyle hazırlandığınız sınavda beklediğiniz sonuca ulaşamamış olsanız da hayalinizi yurt dışında devam ettirme şansına sahipsiniz. Yurt dışında diş hekimliği eğitimi almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Türkiye’de özel bir üniversiteye ödeyeceğiniz eğitim ücretinden çok daha düşük maliyetlere yurt dışında bir üniversitede diş hekimliği eğitimi alabilirsiniz.
 • Yurt dışında eğitim alacağınız ülkeye bağlı olarak gittiğiniz ülkenin dilini öğrenip Türkiye’ye döndüğünüzde rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.
 • Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelerden mezun olduktan sonra tüm dünyada geçerliliği bulunan mavi diplomaya sahip olabilirsiniz.
 • YÖK denkliği bulunan bir üniversiteden mezun olursanız Türkiye’de direkt olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Bazı üniversitelerden not ortalamanıza ve yabancı dil yeterliliğinize bağlı olarak burs imkanına sahip olabilirsiniz.

Amerika, İngiltere ve Kanada’da Diş Hekimliği Eğitimi

Diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından çok sorulan sorular arasında ‘Amerika, İngiltere ve Kanada’da diş hekimliği eğitimi alabilir miyim?’ sorusu yer alır. Evet, bu saydığımız ülkelerde diş hekimliği eğitimi almak için herhangi bir engeliniz bulunmuyor. Ancak bu ülkelerde kabul şartları ve eğitim sistemi Türkiye’den ya da diğer avrupa ülkelerinde daha zorlayıcıdır.

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi

Amerika’da diş hekimliği eğitimi öğrenciler için çok zorlayıcı ve uzun bir yolculuktur. Amerika’da direkt olarak diş hekimliği lisans eğitimi ne yazık ki alamıyorsunuz. Bunun için öncelikle diğer sağlık ve tıp alanlarında olduğu gibi lise eğitiminizden sonra biyoloji, kimya, matematik, fizik gibi alanlarda 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlamanız ya da en az 2 yıllık bir temel eğitim almanız gerekir. Bu eğitimlerden sonra 4 yıllık diş hekimliği eğitimi ile birlikte toplamda eğitim süreciniz 6-8 yıl arası değişkenlik gösterir. Okullar arası kabul şartları da değişkenlik göstermekle birlikte, Amerika’da diş hekimliği eğitimi almak için bazı şartlar aşağıdaki gibidir;

 • İngilizce yeterlilik
 • İyi not ortalaması
 • Fen ya da sosyal bilimler alanında ön lisans ya da lisans mezunu olmak
 • Neden diş hekimliği eğitimi almak istediğinizi belirten, sizin tarafınızdan yazılmış niyet mektubu
 • The Dental Admission-DAT testinden geçerli skoru almış olmak
 • Öğretmenlerinizden 3 adet referans mektubu

Amerika’da 4 yıllık diş hekimliği eğitimi için yalnızca eğitim ücretleri 64.000$-300.000$ arasında değişmektedir.

İngiltere’de Diş Hekimliği Eğitimi

Tıpkı Amerika’da olduğu gibi İngiltere’de de diş hekimliği eğitimi hem zorlayıcı hem de uzun süren bir eğitim sürecidir. İngiltere’de diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürer. Dil yeterliliğiniz yoksa, 1 yıl Foundation eğitimi aldıktan sonra da eğitiminize devam edebilirsiniz. Sonuç olarak süreç 5-6 yıllık eğitimi kapsamaktadır. Üniversiteler arası kabul şartları değişkenlik göstermekle birlikte, genel kabul şartları aşağıdaki gibidir;

 • Uluslararası Bakalorya gerekliliği: 37 puan.
 • A-Level gerekliliği: Kimya ve Biyoloji'de AAA
 • IELTS gerekliliği: 7.0 ortalama, herhangi bir bölüm 6.5'tan düşük olmamak şartıyla

İngiltere’de 5 yıllık diş hekimliği eğitimi için yalnızca eğitim ücretleri 24.000£-60.000£ arasında değişmektedir.

Kanada’da Diş Hekimliği Eğitimi

Kanada’da diş hekimliği eğitimi süreci tıpkı Amerika’daki sisteme benzer. Kanada’da direk olarak 4 yıllık diş hekimliği lisans eğitimi alamazsınız. Bunun öncesinde biyoloji, fizik, genetik, mikrobiyoloji ve organik kimya gibi alanlarda 1-3 yıl arası lisans eğitimi almış olmanız gerekir. Sonraki süreçte diş hekimliği eğitimi alabilirsiniz ancak bu süreç uzun ve zorlu bir yoldur. Üniversiteler arası kabul şartları değişkenlik göstermekle birlikte, genel kabul şartları aşağıdaki gibidir;

 • İngilizce yeterlilik
 • İyi not ortalaması
 • Biyoloji, fizik, genetik, mikrobiyoloji ve organik kimya gibi alanlarda 1-3 yıl arası lisans eğitimi
 • Neden diş hekimliği eğitimi almak istediğinizi belirten, sizin tarafınızdan yazılmış niyet mektubu
 • MCAT ve CASPer teslerinden başarı ile geçmek
 • Öğretmenlerinizden referans mektubu

Kanada’da diş hekimliği eğitimi için yalnızca eğitim ücretleri 22.000 CAD-56.000 CAD arası değişmektedir.

Polonya, Ukrayna ve Macaristan’da Diş Hekimliği Eğitimi

Gelelim Polonya, Ukrayna ve Macaristan gibi maliyetlerin biraz daha düşük olduğu ülkelere. Bildiğiniz gibi bu ülkeler son yıllarda Türk öğrenciler tarafından tıp ve diş hekimliği eğitimi alanlarında popüler destinasyonlar haline geldi. Bunun sebebi, bu ülkelerde eğitim ve yaşam maliyetlerinin uygun olması, sınavsız kabul hakkının olması ve bazı üniversitelerdeki eğitimlerin YÖK denkliği bulunmasıdır.

Polonya

Polonya’da diş hekimliği eğitimi, son yıllarda Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen ülkelerin başında gelir. Bunun sebepleri; Polonya’da diş hekimliği başta olmak üzere, diğer alanlarda da eğitim almak için bir sınav şartı bulunmamasıdır. Polonya üniversiteleri aynı zamanda mavi diploma ile öğrencilerine uluslararası alanda çalışma olanakları sunmaktadır. Polonya’da tüm üniversitelerde alacağınız diş hekimliği eğitiminin YÖK denkliği bulunur. Mezun olduktan sonra Türkiye’de çalışmak isteyen öğrencilerin YÖK denkliği için diplomalarını onaylatmaları gerekir. Polonya’da diş hekimli eğitimi almak isteyen öğrenciler için başka bir tercih sebebi de maliyetlerdir. Diş hekimliği eğitiminin yıllık ücreti Polonya’da 6.000$-13.500$ arasında okuldan okula değişkenlik gösterir.

Ukrayna

Ukrayna, yalnızca lise diploması ile kabul alabileceğiniz ve ekonomik fiyatlara eğitim alabileceğiniz üniversitelere sahip bir ülkedir. Özellikle Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerde köklü tarihe sahip kaliteli üniversiteler bulunur. Diş hekimliği eğitimi de, bu üniversitelerde eğitim alabileceğiniz programlardan biridir. Ancak Ukrayna’da diş hekimliği eğitimi alacağınız üniversitelerde YÖK denkliği bulunmamaktadır. Bu sebeple Türkiye’ye döndüğünüzde mesleğinizi yapmak için sınava girmeniz gerekir. Ukrayna’da diş hekimliği eğitiminin yıllık ücreti 2.600$-4.000$ arasındadır.

Macaristan

Macaristan’da da diş hekimliği eğitimi alabilmek için herhangi bir sınav şartı aranmaz. Sınavsız geçiş yapabileceğiniz üniversitelerde lise diplomanız ile başvuru yaparak eğitim görebilmek mümkün. Macaristan’da diş hekimliği eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin bir kısmında YÖK denkliği vardır. Bu sebeple seçim yaparken bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir. YÖK denkliği olmayan bir üniversiteden mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde mesleğinizi yapmak için sınava girmeniz gerekeceği için tercih yaparken dikkatli olmak önemlidir. Macaristan’da diş hekimliği eğitiminin yıllık ücreti 16.000$-18.000$ arasındadır.

Yurt Dışında Diş Hekimliği Denkliği

Diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler için en önemli husus YÖK denkliği alabilmektir. YÖK denkliğine sahip olmak için gideceğiniz üniversiteyi önceden iyi belirlemek gerekir. Eğitim aldığınız üniversite ilk 1000 içerisinde yer alıyorsa YÖK denkliği konusunda bir problem yaşamazsınız. Ancak ilk 1000 üniversite içerisinde yer almayan bir okuldan mezun olursanız sizden aldığınız derslerden ziyade eğitimde farklılık olması sebebiyle fark dersleri vermeniz veya Türkiye’de sınava girmeniz istenir. Denklik işlemi 3-6 ay arası sürebilir, bu sebeple mezun olduktan sonra vakit kaybetmemek için hızlı hareket etmek gerekir.