Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkentidir ve ülkenin en kalabalık şehri olarak bilinir. Şehir oldukça büyük ve gelişmiş olup Arap Emirlikleri'nin zengin kültürünü ve ekonomik gelişimine yansıtmaktadır. Şehrin ana gelir kaynağını ham petrolün çıkarılması ve işlenmesi sağlarken özellikle son yıllarda turizm, ticaret, havacılık ve gayrimenkul gibi alanlarda gösterilen gelişim sebebiyle Dubai Asya pazarının en büyük iş merkezi haline geldi. Arapça Dubai'de konuşulan ana dildir, ancak son yıllarda BAE'yi tercih eden turist ve yabancı öğrenciler sebebiyle İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır. BAE'nin para birimi Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi'dir (AED).

Dubai şehri, yüksek düzeyde lüks bir yaşam tarzına sahiptir ve tüm yıl boyunca ülkeye gelen yabancı ziyaretçileri cezbetmektedir. Dubai’deki lüks yaşam tarzını deneyimlemek için her yıl yaklaşık bir milyon ziyaretçi şehre akın etmektedir. Şehir kışı ve yazı doğru oranlarda yaşayan subtropikal çöl iklimine sahiptir.

Dubai’de ulaşım çoğunlukla otobüs, taksi, araba kiralama ve metro sistemi aracılığıyla sağlanır. Şehir öğrenciler için oldukça güvenlidir ve bu sayede uluslararası öğrenciler için idealdir. İyi ekonomisi ile öğrenciler, eğitimlerinin ardından ilgi alanlarına veya disiplinlerine göre herhangi bir şirkette iş bulabilirler.

Dubai şehri, geleneksel pazarlar, deveye binme, oryantal dans, alışveriş merkezleri, su sporları, paraşütle atlama, kum tepeleri gibi yabancıları cezbeden farklı eğlence aktivitelerini barındırır.

Neden Dubai’de Dil Eğitimi Almalıyım?

Dubai, plaj tatili, alışveriş, lüks yaşam ve çalışmak için harika bir destinasyondur. Dubai denince akla ilk gelenler bunlar olsa da son yıllarda İngilizce öğrenmek isteyen birçok öğrenci için de çok önemli bir lokasyon haline gelmiştir. Dubai’de İngilizce öğrenmek için en önemli 3 neden şunlardır:

  1. Dubai %85'in üzerinde göçmen nüfusu ve 200'den fazla ülkeden gelen insanlar ile dünyanın kültürel çeşitlilik bakımından en zengin şehirlerinden biridir. Şehrin kozmopolit doğası, uluslararası öğrencilerin sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabileceği ve burada kendilerini evlerinde hissedebilecekleri bir yerdir.
  2. Düşük suç oranı ve yüksek yaşam kalitesiyle Dubai, sürekli olarak dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. Dubai sakinleri geceleri yalnız dolaşırken veya ulaşım aracına binerken kendilerini güvende hissedebilir.
  3. Dubai'de görülecek ve yapılacak çok şey var ve İngilizce çok yaygın olarak konuşulduğundan, İngilizce dil becerilerinizi sınıf dışında uygulamama şansınız neredeyse imkansız.
  4. Türkiye’ye 4 saatlik ve oldukça yakın bir konumda bulunan Dubai’yi tercih eden Türk öğrenciler kolay bir şekilde vize alabilmektedir.
  5. Dubai’de, kaliteli İngilizce dil eğitimi veren kurum sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
  6. Ülkeye dil eğitimi için gelen uluslararası öğrenciler için devlet, öğrencilere yasal çalışma izni tanımaya başlamıştır. Dil eğitimi için Dubai’yi tercih eden öğrenciler haftada 20 saat çalışma iznine sahip olurlar.

Dubai’de Çalışma İzni

Dubai, yüksek yaşam standartları ve eğitim kalitesi ile ön plana çıkmasının yanı sıra eğitim için gelen öğrencilere tanınan çalışma izni sayesinde de cazip bir eğitim merkezi haline geldi. Dubai’ye dil eğitimi veya akademik eğitim için giden öğrencilerin minimum 12 hafta ve üzeri alacakları eğitim esnasında part-time çalışma izni bulunmaktadır. Öğrenciler eğitimleri esnasında otellerde, restoranlarda iş bulabilecekleri gibi İngilizce seviyelerine bağlı olarak müşteriler ile birebir iletişim kurmaları gereken işlerde de çalışabilirler.

Dubai’de uzun yıllardır Cuma ve Cumartesi günleri tatil olarak sayılıyordu. Ancak Ocak 2022 itibarı ile bu durumun değiştirilmesi kararı alınmıştır. Bu karara göre Cuma ve Cumartesi günlerini kapsayan hafta sonu tatili artık Cuma öğleden sonra başlayıp Pazar gününü de kapsayacak şekilde değiştirilmiştir. Bu durum, Dubai’de part-time çalışma iznine sahip öğrenciler için çok iyi bir fırsat yaratmıştır. Dubai’deki dil okullarında, öğrencilerin iş bulmaları konusunda yardımcı olmaları için çalışan uzmanlar bulunur, bu kişiler öğrencilerin cvlerini toparlayıp onlara uygun iş bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Yurt dışından gelen öğrencinin ülkeye adaptasyonu, konuşma becerilerini geliştirmeleri ortalama 3 veya 4 haftayı bulmaktadır. Intermediate ve üzeri seviyedeki öğrencilerin iş bulma süreci daha hızlı olurken, daha alt seviyede İngilizce bilgisine sahip öğrencilerin iş bulması biraz daha uzun bir zaman almaktadır.

Dubai’de Dil Eğitimi Ücretleri

Dubai’de dil eğitimi almak isteyenlerin orta seviyede bir bütçe ayırması gerekir. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar. Örneğin Dubai’de 12 hafta dil eğitiminin ücreti ortalama 3000 USD’den başlamaktadır. Genellikle bir çok okulda bu fiyatlara eğitim, vize masrafları ve 2 haftalık konaklama da dahildir.

Dubai'de Yaşam Maliyetleri

Dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri sayılan Dubai’de yaşam masraflarının Türkiye’ye kıyasla yaklaşık %50 daha pahalı olduğu söylenebilir. Dubai’de tek başına yaşayan bir kişi aylık ortalama kira, yeme içme için 1000-1200 USD ile geçinebilir. Benzin fiyatları ülkemize kıyasla daha ucuzdur, ev kiraları ise ülkemize kıyasla oldukça pahalıdır. Evlerin kira fiyatları evlerin bulundukları konuma, oda sayısına ve evdeki eşyaların durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Yurt dışında eğitim fiyatının belirlenmesi birçok farklı seçeneğin bir araya getirilmesi ile belirlenmektedir. Yurt dışı dil eğitimi ücreti belirlenirken ülkelere ve kurumlara uygulanan özel indirimler dönemsel olarak değiştiğinden her öğrenciye özel fiyat teklifi hazırlanmalıdır.

Yurt dışı dil okullarından fiyat alırken ihtiyaç duyulan bilgiler:

  • Öğrenci kaç haftalık program istemektedir?
  • Öğrenci hangi ülkede eğitim almak istemektedir?
  • Öğrenci eğitime hangi tarihte başlamak istemektedir?
  • Öğrenci hangi şehirde eğitim almak istemektedir?

Yurt dışında dil eğitimi veren kurumlar ana dili İngilizce olan ülkelerde bulunduğu sürece herhangi bir fark yaratmaz. Ülkeler daha çok bütçeye ve tercihe göre belirlenmelidir.

Yurt dışı dil eğitimde kısa süreli programlarda fiyat olarak Malta en uygun olarak görülürken uzun dönem kayıtlarda İrlanda daha uygun hale gelebilmektedir. Okulların uyguladığı promosyonlar diğer ülkelerinde fiyat olarak çok daha uyguna gelmesine yardımcı olmaktadır.

Çalıştığımız tüm kurumlar özel ve İngilizce geliştirme odaklı kurumlar olduğu için herhangi bir burs imkanı sunmazlar.

Okulların birçoğu yazın öğrenci yoğunlu ve sınırlı kontenjan sebebiyle ekstra ücret talep edebilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz kurumlar bu ücretleri minimumda tutarak öğrencilerimize kolaylık sağlamaktadır.

1 haftadan 1 yıla kadar tüm eğitim programlarına katılabilirsiniz. Kaç haftalık programlara katılacağınız tamamen sizin tercihinizdir.

Yurt dışına dil eğitimine giden öğrencilere vizeleri konsolosluklar vermektedir. Danışmanlık firmaları vize sürecinde yalnızca eksiksiz ve doğru evrak sunarak vizeden bu sebepten red veya erteleme almamanızı sağlamaktadır. Yıllara dayanan tecrübemiz sayesinde öğrencilerin sunmaları gereken evrakların hazırlığını en doğru şekilde ÜCRETSİZ yapmaktayız.

Yurt dışında dil eğitimi almak için herhangi bir diplomaya ihtiyacınız yoktur.

Her yaş grubundan öğrenci dil eğitimi alabilir. 30 yaş üstü öğrenciler için isterlerse ayrı programlar dahi sunulmaktadır.

Okullarımızın tamamı konaklama hizmeti sunmaktadır. Eğitim alacağınız kurumdan talep etmeniz durumunda okulunuz ile beraber konaklama ayarlanabilmektedir.

Yasal olarak çalışabildiğiniz 3 ülke bulunmaktadır.

İrlanda: 25 hafta ve üzeri kayıtlarda okul süresince yarı zamanlı ve okul sonrası 8 hafta ekstra tam zamanlı çalışma izni alabilirsiniz.

Malta: 3 aydan uzun süreli kayıtlarda 3. ayınızı tamamladıktan sonra yarı zamanlı çalışma izni sahibi olabilirsiniz.

Avustralya: Haftalık 24 ders yani en az 20 saat ders almanız durumunda yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

Çalıştığımız ülkeler arasında bu ülkeler haricinde dil eğitimi alırken yasal olarak çalışabileceğiniz başka bir ülke bulunmamaktadır.

İngilizce’yi en iyi öğrenebileceğiniz ülkeler günlük hayatta sürekli İngilizce konuşmanız gereken yani ana dili İngilizce olan ülkelerdir. Bu ülkelerden bazıları İngiltere, Amerika, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Malta’dır.

Yurt dışında dil eğitimi almanın maliyeti, eğitim almayı düşündüğünüz ülkeye ve eğitim almak istediğiniz süreye göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle gideceğiniz ülke ve hafta sayısını belirlemeniz gerekir.

Yurt dışında yabancı dil eğitimine temel seviyeden başlayacak bir öğrenci her beş haftada bir seviye atlayabilir. Ancak bu süre derslere gösterilen katılım oranı, ödevlere ve sınavlara hazırlık sürecine göre öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin; temel yabancı dil bilgisine sahip olan bir öğrenci, 12 haftada A1 seviyesinden B1 seviyesine kadar çıkabilir.

Özellikle kısa süreli eğitim düşünüyorsanız, minimum sürede maksimum verimi alabilmek için yoğun program seçimi yapabilirsiniz.

Akademik yıl programlarının içeriği Genel İngilizce’den farklı değildir. Yalnızca süre olarak farklılık bulunur.

Akademik yıl programlarının süresi genellikle minimum 6 aydan başlar, bazı okullarda 9 ay ve üzeri olarak da verilmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Dil okullarında ilk gün genellikle oryantasyon etkinlikleriyle geçmektedir. Okulunuzu, öğretmenlerinizi, eğitim alacağınız tesisleri tanımak ve sizin gibi farklı ülkelerden gelen diğer öğrencilerle tanışma fırsatına sahip olursunuz. Ayrıca ilk gününüzde yapılan kısa bir seviye belirleme sınavı sayrsinde aynı seviyede olacağınız öğrencilerle birlikte bir sınıfa yerleştirilmeniz sağlanır.

Bütün dil okullarında eğitiminizi tamamladıktan sonra ulaştığınız en yüksek seviyeye ait bir sertifika sahibi olursunuz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Malta Dil Okulları

Malta Dil Okulları

Çok uygun fiyatlı dil okulları Malta'da! Ilıman iklimi, muhteşem sahilleri ve tarihi mimarisiyle Malta, Akdeniz’de yer alan huzurlu, sakin ve bir[...]

Devamı

Kanada Dil Okulları

Kanada Dil Okulları

Kanada, yüksek yaşam standartları, düzenli şehir yapıları ve muhteşem doğal güzellikleriyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden[...]

Devamı

ILAC International College

ILAC Dil Okulları

Toronto ve Vancouver'daki kampüsleri ile dünyanın en çok ödül alan İngilizce dil okullarından biri olan ILAC, her yıl 75'ten fazla ülkeden[...]

Devamı