BİZE ULAŞIN
Whatsapp:

İngilizce Seviyeleri

Her kurumda farklılık gösterse de temel anlamda 6’ya ayrılmış olan İngilizce seviyeleri şu şekildedir:

SeviyeKur AdıCEFRSınavlar
0 Beginner – Başlangıç Seviye A1  
1 Elementary – Orta Altı Seviye A2 ARELS
2 Pre-Intermediate – Orta Seviye B1 KET
3 Intermediate – Orta Üstü Seviye B2 PET, YDS
4 Upper-Intermediate – İleri Seviye C1 FCE, Proficiency
5 Advanced –Profesyonel Seviye C2 TOEFL, CAE, CPE, IELTS

İngilizce Dil Seviyeleri ve Anlamları

Yabancı dil bilgisi olmayan bir öğrencinin dil okullarında en üst seviyeye ulaşması ve bitirmesi tahmini olarak 1 akademik yıl olarak bilinmektedir. Öğrencilerin çalışma azmi ve dil yatkınlığı göz önünde bulunarak yapılan istatistiklerde bu süre kısalabilmekte veya uzayabilmektedir.

A1 – Beginner: Başlangıç seviyesi İngilizceye sahip öğrencilerimizin yer alacağı kısımdır. Bu seviyenin tamamlanması sonucu basit seviyede sohbetlere katılabilir, az sayıda kelime hazinesine sahip olabilir ve gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 2-10 hafta arası sürmektedir.

A2 – Elementary: Orta altı seviye olarak gösterilmektedir. Öğrencilerimiz gündelik hayata dair konuşmaları anlayabilir ve yemek siparişi vermek, adres tarif edebilmek gibi biraz daha karmaşık bilgilere sahip olabilir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-8 hafta arası sürmektedir.

B1 – Pre-Intermediate: Öğrencilerimiz orta seviye İngilizce eğitimini bu level ile beraber tamamlayabilmektedir. Gündelik hayata dair yapılan tüm konuşmaları basitçe anlayabilir ve iletişim kurabilirler. Bununla birlikte telefon ile görüşme sağlamak kolaylaşır. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-7 hafta arası sürmektedir.

B2 – Intermediate: Akıcı konuşmanın ilk evresi olarak görülen bu seviyede öğrencilerimiz artık üst seviye İngilizceye hakim olmak için bir adım atmaktadırlar. Kısa sunumlar ve profesyonel konularda kısa konuşmalar yapılabilmektedir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-10 hafta arası sürmektedir.

C1 – Upper-Intermediate: Bu seviyeye ulaşan ve tamamlayan öğrencilerimiz artık rahatlıkla gazete okuyabilir ve televizyon seyredebilir. Akademik yazışmaların ve konuşmaların büyük bir çoğunluğunu anlayabilir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 4-10 hafta arası sürmektedir.

C2 – Advanced: Neredeyse yabancı dilin tüm kural ve bütünlüğüne öğrencilerimiz bu seviyede hakim olurlar. Her alanda ve konuda konuşma veya yazışma yapabilmektedirler. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 4-10 hafta arası sürmektedir.

Yurt Dışı Eğitim için Hangi Seviye İngilizce Gerekli

Dil Okulları: Herhangi bir dil bilginiz olmasına gerek yoktur. İngilizce eğitiminizi başlangıç seviyesinden başlayarak bu kurumlarda alabilirsiniz.

Yaz Okulları: Herhangi bir dil bilginiz olmasına gerek yoktur. İngilizce eğitiminizi başlangıç seviyesinden başlayarak bu kurumlarda alabilirsiniz.

Community College: Pre-Intermediate veya Intermediate seviye İngilizce gerekmektedir. Bu seviyelere ulaşmak için dil okulları veya yaz okullarında eğitim alabilirsiniz.

Yurt Dışı Üniversite Eğitimi: Intermediate veya Upper-Intermediate seviyelerindeki öğrencilerimiz kabul alabilmektedir. Bu seviyelere ulaşmak için dil okulları veya yaz okullarında eğitim alabilirsiniz.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Eğitimi: Upper-Intermediate veya Advanced seviye İngilizce bilgisi olan öğrencilerimiz bu eğitimden yararlanabilmektedir. Bu seviyelere ulaşmak için dil okulları veya yaz okullarında eğitim alabilirsiniz.

Sertifika Programları: Pre-Intermediate ve üzeri seviyeler için kabul alınabilmektedir. Eğitim sırasında zorlanmamak için önerilen seviye Intermediate olacaktır. Bu seviyelere ulaşmak için dil okulları veya yaz okullarında eğitim alabilirsiniz.

Referanslarımız

BLOG

Hizmetlerimiz

Bize Ulaşın